تاریخ انتشار: ۰۹:۳۲ - ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 2019 May 18
کد خبر: ۱۰۰۳۱
بیماری فشارخون بالا اولین عامل خطر سکته مغزی و عامل مهم تقریبا" نیمی از بیماری قلبی و سکته مغزی است.

به گزارش تلنگر؛ بیماری قلبی عروقی و سکته مغزی نیز اولین عامل کشنده در سراسر جهان است که هر ساله سبب مرگ 5 میلیون و17 هزار نفر یعنی در هر 2 ثانیه منجر به یک مرگ می‌شود.

اقدامات قابل انجام ساده‌ای برای غربالگری و ارزیابی معمول فشارخون در وقایع بهداشتی و موقعیت‌های مختلف و محل‌های کار، می‌تواند نقش مهمی داشته باشد.

عوامل خطر بیماری قلبی، عروقی و سکته مغزی شامل؛ فشار، کلسترول و قند خون بالا، مصرف دخانیات، عدم مصرف مقدار کافی میوه و سبزی، اضافه وزن و چاقی و کم تحرکی است.

در مجموع این عوامل مسئول 80 درصد مرگ‌های ناشی از بیماری قلبی و سکته مغزی هستند که از این عوامل فشارخون بالا، کلسترول خون بالا و مصرف دخانیات قابل تغییر و کنترل و بعضی مانند جنس و سابقه خانوادگی غیر قابل تغییر است.

بیماری فشار خون بالا به علت بی علامت بودن را یک قاتل خاموش است که به ندرت در قربانیان خود نشانه یا علائم بالینی ایجاد می‌کند.

مردم باید از چرایی خطرناک بودن افزایش خون خود و نیز چگونگی خود کنترلی آن آگاهی یابند و بدانند که افزایش فشار خون و دیگر عوامل خطرساز مانند دیابت ممکن است با هم روی دهند.

فشارخون بالا با پرفشاری خون سبب عوارض مختلفی در بدن می‌شود و ممکن است به خطر بزرگتری مانند سکته قلبی و مغزی، بیماری کلیوی، اختلالات چشمی، کماء، یا حتی مرگ منجر شود، در حالی که فشارخون می‌تواند به سادگی در جامعه یا در مراکز بهداشتی، درمانی با استفاده از دستگاه فشارسنج اندازه‌گیری و به موقع شناسایی شود.

این روز هر ساله با استفاده از یک موضوع خاص توسط اتحادیه جهانی فشارخون بالا انتخاب و نامگذاری می‌شود.

از سال 2014 تاکنون، یعنی طی 5 سال گذشته این بسیج با موضوع یکسان " از میزان فشارخون خود مطلع شوید " و  برای توسعه برنامه‌هایی برای غربالگری فشارخون و شناسایی بیماران مبتلا به فشار خون بالا، تکرار شده است.

موضوع امسال نیز با توجه به اهمیت این بیماری با رویکرد اطلاع از میزان فشارخون و مفهوم آن به شعار " از میزان فشارخون خود مطلع شوید "پرداخته است.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

از میان خبرها
خاطرات یک انقلابی
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی