تاریخ انتشار: ۱۱:۰۱ - ۱۱ تير ۱۳۹۸ - 2019 July 02
کد خبر: ۱۰۳۵۲
وزیر صنعت معدن و تجارت: درحال‌حاضر برای ایجاد واگن‌های باری مشکل نقدینگی وجود دارد ما به عنوان وزارت صنعت، معدن و تجارت پیگیر هستیم که منابع مالی آن را تامین کنیم.

 در افق ۱۴۰۴ افزایش تولید یکی از بزرگترین و مهم‌ترین اهداف بخش معدن کشور است. در راستای این هدف بخش‌ اکتشاف، حمل‌و‌نقل و قطعات نیز باید توسعه یابد. توسعه راه‌آهن در ذیل توسعه حمل‌‌‌و‌‌نقل قرار می‌‌گیرد. بخش معدن نامه‌ای را رسانه‌ای کرده است که نشان می‌دهد طی دو سال اخیر هیچ واگن باری به ناوگان حمل‌و‌نقل ریلی کشور اضافه‌ نشده و از طرفی تعرفه حمل‌و‌نقل باری به طور متوسط ۲۵ درصد افزایش یافته‌ است. بخش معدن از کمبود شبکه ریلی، بالابودن میزان تعرفه و مشکلات حمل‌و‌نقل گلایه دارد.

برخی دلیل این کمبود در زمینه حمل‌ونقل را کمبود منابع سرمایه‌گذاری و برخی مشکلات فناوری عنوان می‌کنند. شرکت راه‌آهن ایران و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری معتقدند در زمینه ساخت واگن‌های باری هیچ مشکل دانشی و علمی وجود ندارد و امکان ساخت این واگن‌ها در کشور به شکل کاملا بومی وجود دارد. رضا رحمانی وزیر صمت ضمن تایید وجود مشکلات در زمینه حمل‌ونقل ریلی گفت: ما به دنبال حل مشکلات مربوط به ساخت واگن‌های باری هستیم.

در ارتباط با این موضوع با رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت به گفت‌وگو می‌نشینیم که در زیر می‌خوانیم:

کشور ما در تمام حوزه‌های معدنی مزیت دارد، باید بتوانیم ظرفیت‌های دیگر را نیز فعال کنیم. توسعه بخش ریلی و واگن‌ها از جمله برنامه‌های ماست. ما به دنبال حل مشکلات مربوط به ساخت واگن‌های باری نیز هستیم و برای آن برنامه داریم.

این که طی دو سال گذشته واگن باری تولید نشده، صحت ندارد. طی دو سال گذشته واگن باری تولید شده است. با توجه به این‌که افزایش میزان تولید در معدن مد نظر است میزان تولید واگن‌های تولید شده جوابگوی نیاز معادن و صنایع معدنی کشور را نمی‌دهد. ما در حدود شش و یا هفت واحد واگن‌سازی داریم که درحال‌حاضر فعال هستند و واگن تولید می‌کنند، چند روز قبل بنده با دوستان بنیاد مذاکراتی داشتم و طی این مذاکرات ساخت ۱۶۰واحد واگن جدید به واحد‌های واگن‌سازی سفارش داده شد.

تامین اعتبار ما برای تولید واگن‌ها درحال‌حاضر از دو طریق امکان‌پذیر است فاینانس و CKD. درحال‌حاضر برخی بخش‌ها در قالب CKD عمل می‌کنند و تمام قطعات ساخت واگن باری را به کشور وارد می‌کنند. با این تکنیک بخشی از ساخت وسایط نقلیه ریلی در کشور انجام می‌شود که یکی از راه‌کار‌های برون رفت از تن‌دادن به خرید واگن از خارج از کشور است. در ارتباط با فاینانس مشکلات بیشتر است.

این میزان نسبت به برنامه ۱۴۰۴ که برای معدن و صنایع معدنی در نظر گرفته شده، کم است اما درحال‌حاضر برای ایجاد واگن‌های باری مشکل نقدینگی وجود دارد ما به عنوان وزارت صنعت، معدن و تجارت پیگیر هستیم که منابع مالی آن را از بخش‌های مختلف تامین کنیم.

یکی از این راه‌های تامین سرمایه از طریق سرمایه‌های خارجی است. در بسیاری از موارد زمانی‌‌که نقدینگی از خارج از کشور تامین شود صاحبان این منابع انتظار دارند این واگن‌ها از آنها خریداری شود البته این روش مورد موافقت ما نیست و با اهداف ما در تضاد است. سیاست ما هم این است که واگن‌ها از طریق واردات تامین نشود و واگن‌های مورد نیاز را از صنایع داخلی تامین کنیم. ما به دنبال این هستیم که واگن‌ها را با استفاده از توان و ظرفیت داخلی تولید کنیم تا همزمان هم اشتغال‌زایی شود و هم رونق تولید رخ دهد. ما به عنوان وزارت صمت به دنبال تامین مالی با شرایط مطلوب هستیم.

گفتنی است CKD بسته‌ای کامل، شامل تمام قطعاتی است که برای تولید وسیله نقلیه باید سوار (assemble) شود. این یک تکنیک خاص یا ترفندی است که تولیدکنندگان خودرو، همانند تولیدکنندگان اتوبوس و وسائط نقلی ریلی، برای فروش قطعات سوار نشده خود به نمایندگان خود در کشورهای دیگر بکار می‌برند تا از آن طریق از مالیات واردات محصول سوار شده فرار کنند یا حداقل به بهانه ایجاد اشتغال، معافیت مالیاتی (بازگشت بخشی از مالیات) دریافت کنند.

منبع: گسترش

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

سیاسی بازی
خاطرات یک انقلابی
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی