تاریخ انتشار: ۱۲:۱۵ - ۱۵ تير ۱۳۹۸ - 2019 July 06
کد خبر: ۱۰۳۸۳
رئیس سازمان میراث فرهنگی: امروز دومین اثر بزرگ طبیعی کشور را به ثبت جهانی رسانديم

به گزارش تلنگر؛ علی اصغر مونسان در مصاحبه تلفنی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: امروز در کمیته میراث فرهنگی یونسکو که در باکوی آذربایجان در حال برگزاری است خوشبختانه موفق شدیم یکی از میراث بزرگ جهانی در حوزه میراث طبیعی را که در ایران واقع شده است به نام جنگل‌های هیرکانی به ثبت جهانی برسانیم.

وی گفت: این جنگل‌ها با حدود ۳۰۰ هزار هکتار در این پرونده به ثبت جهانی رسیده است که البته در مجموع دو میلیون هکتار اراضی است که این جنگل‌های هیرکانی در آن واقع شده است و در رقابت تنگاتنگ با کشور آذربایجان موفق شدیم این اثر را به نام ایران به عنوان بیست و چهارمین اثر جهانی ایران به ثبت یونسکو برسانیم.

مونسان افزود: این جنگل‌ها استان‌های گیلان، مازندران، سمنان، خراسان شمالی و گلستان را دربرمی گیرد که در واقع پنج استان ما را شامل می‌شود که با همکاری استانداران، سازمان محیط زیست، وزارت جهادکشاورزی و وزارت امورخارجه به ثبت رساندیم و این بیست و چهارمین اثر جهانی ایران و دومین اثر بزرگ طبیعی کشور بعد از کویر لوت است.

وی گفت: بخشی از جنگل‌های هیرکانی وارد جمهوری آذربایجان می‌شود که آن‌ها تلاش داشتند با نام خودشان آن را ثبت کنند، اما این ثبت به نام ایران شد و مقرر شد جنگل‌های هیرکانی که در کشور آذربایجان وجود دارد و حدود ۲۰ هزار هکتار است ذیل پرونده ایران به ثبت برسد که دستاورد بزرگی برای ایران است.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

سیاسی بازی
خاطرات یک انقلابی
آخرین اخبار
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی