تاریخ انتشار: ۱۳:۳۰ - ۲۹ تير ۱۳۹۸ - 2019 July 20
کد خبر: ۱۰۵۱۳
اقتصاد باید تبدیل به اقتصاد بازار محور شود و بنگاهای اقتصادی بزرگ از طریق بازار سرمایه تامین مالی شوند.

به گزارش تلنگر؛ اقتصاد باید تبدیل به اقتصاد بازار محور شود و بنگاهای اقتصادی بزرگ از طریق بازار سرمایه تامین مالی شوند.


بانک ها تمایل دارند که فقط بنگاههای بزرگ را تامین مالی کنند،  این درست نیست بلکه بنگاه‌های بزرگ باید از طریق بازار سرمایه تامین مالی شوند.


 در این سال‌هایی که گذشت بارها و بارها نتیجه بنگاه داری بانک‌ها را دیده‌ایم و شاهد حذف و یا کم رنگ شدن تولید در کشور بوده‌ایم اما چه کسی در این میان سود می‌کند؟ نگاهی اجمالی به سود وام بانکی نشان می‌دهد که تولید سالم توان بازپرداخت چنین سودی در شرایط رونق را نیز ندارد چه رسد به الان که در رکود اقتصادی هستیم.


ما نیازمند  اصلاح و پافشاری بر روی قانون عدم بنگاه داری بانک‌ها هستیم. باید نحوه تامین وثیقه بانکی برای بنگاه‌ها تغییر کند و کالاهای آنها بزرگترین تضمین و وثیقه برای آنهاست.  اعتبار سنجی بنگاه های باید خارج از سیستم بانکی انجام گیرد.


80 هزار واحد صنعتی و 600 هزار واحد تولیدی کوچک و متوسط داریم که سیستم بانکی توجهی به آنها ندارد چرا که عموما به خاطر سودهای بالا و عدم توان در تامین نقدینگی  موارد دیگر در حال ورشکستگی و یا ورشکسته کامل هستند  و برای اولین بار است که 30 هزار میلیارد تومان در اختیار بنگاه های کوچک و متوسط قرار می گیرد و روش تامین مالی آنها هم موسوم به زنجیره مالی است که از سال 2014 در دنیا استفاده شده است.


جنگ اقتصادی در همه جای دنیا وجود دارد، اما برای ما می‌توان این جنگ  را فرصت تحریم دانست فرصتی که می توانیم از اقتصاد نفتی عبور کنیم.


اقتصاد کشورهایی مثل ترکیه، کره جنوبی، و مالزی با تکیه بر بنگاه های کوچک متوسط رشد کرده است، باید دانست که بنگاه های کوچک و متوسط تحریم پذیر نیست.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

از میان خبرها
خاطرات یک انقلابی
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی