تاریخ انتشار: ۱۵:۰۲ - ۰۲ مرداد ۱۳۹۸ - 2019 July 24
کد خبر: ۱۰۵۵۵
عضو انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان با بیان اینکه کمبود نقدینگی، توان مدیریت و برنامه‌ریزی را از قطعه‌سازان گرفته، تاکید کرد: این صنعت برای تداوم حیات خود نیازمند دست‌کم ۸ هزار میلیارد تومان نقدینگی و تزریق فوری آن است.

به گزارش تلنگر؛ رضا رضایی افزود: بیش از ۸ ماه از آخرین دریافتی قطعه‌سازان از خودروسازان بابت قطعات ساخته شده تحویلی می‌گذرد، این در حالی است که قطعه‌ساز مجبور است بابت مواد اولیه مورد نیاز خود از جمله فولاد، مس، سرب و... خرید نقدی انجام دهد. به گفته وی، تامین نشدن نقدینگی موردنیاز و نبود نظم در پرداختی‌ها از سوی خودروسازان، توان برنامه‌ریزی و مدیریت چرخه تولید را از قطعه‌سازان گرفته است.

این تولیدکننده بیان کرد: چنین وضعی را در خودروسازان هم شاهدیم و آنها قیمت‌گذاری دستوری را عامل اصلی زیان خود و دلیل نپرداختن مطالبات قطعه‌سازان عنوان می‌کنند.

 وی ادامه داد: علاوه‌بر مشکلات مذکور، تحریم‌ها در ماه‌های گذشته سبب بروز محدودیت‌هایی در نقل و انتقال پول، مواد اولیه، قطعات نیمه ساخته و قطعات با فناوری بالا شد.

رضایی خاطرنشان کرد: اگر نقدینگی ریالی و ارز مناسب در اختیار قطعه‌سازان قرار بگیرد، آنها راه‌های دور زدن تحریم‌ها را به خوبی بلدند و در این صورت دیگر شاهد مشکلاتی مانند خودروهای ناقص نخواهیم بود.عضو انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان تاکید کرد: پرداخت ۸۴۴ میلیون یورو وعده داده شده به قطعه‌سازان یا معادل ریالی آن، رقم بزرگی برای اقتصاد کشور نیست، در حالی که می‌تواند قطعه‌سازان را از وضع اسفناک کنونی نجات دهد.

رضایی به افتتاح خط تولید پژو ۳۰۱ اشاره کرد و گفت: اجرای چنین پروژه‌هایی در شرایط نامساعد کنونی اقتصادی، هرچند «خوب و دلگرم‌کننده» است، اما در عین حال به بودجه نیاز دارد و اگر بودجه‌ای هست، چه بهتر که صرف تکمیل خودروهای ناقص و رفع تعهدات عقب‌افتاده شود.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

از میان خبرها
خاطرات یک انقلابی
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی