تاریخ انتشار: ۱۲:۰۰ - ۱۰ شهريور ۱۳۹۸ - 2019 September 01
کد خبر: ۱۰۶۶۳
مصرف گسترده با طعم و بوی متنوع انواع قلیان در خانواده‌ها، رستوران‌ها، سفره‌خانه‌های سنتی، پارک‌ها، مکان‌های عمومی و تفریحی این روزها در بین جوانان و نوجوانان روز به روز در حال افزایش است.

به گزارش تلنگر؛ منطقه کهگیلویه و بویراحمد قطعا همت و عزم دستگاهها متولی در بخش‌های فرهنگی و اقتصادی، قانونگذاران، مجریان اجرایی و قضایی و جامعهِ هدف تاثیر بسزایی در کاهش اقبال دختران و پسرانجوان و نوجوان در کاهش گرایش به قلیان دارد.

جوانان و نوجوانان از قلیان های میوه ای استفاده می کنند که انواع بیماری های سرطانی را گسترش می‌دهند اما این افراد هیچگاه به عوارض مصرف قلیان که با هر پکش، 4000 ماده سمی به بدن وارد می‌شود حتی اگر با طعم آلبالو، لیمو و نعناع باشد، فکر نکرده اند که چه عوارض مخربی را بر جسم و روح و سلامتی آنان به جای می گذارد.

خبرگزاری ایسنا گزارشی در همین زمینه یعنی مصرف قلیان تهیه نموده که ابتدا به سراغ برخی از جوانان در این زمینه رفته است.

قلیان نکشم مسخره می شوم

مریم۱۸ساله در جواب خبرنگار ایسنا که چند روز در هفته به مرکز عرضه قلیان مراجعه می کنید، گفت: هفته ای یک بار با دوستان به کافه و قهوه خانه مراجعه و اقدام به مصرف قلیان می‌کنم. متاسفانه وی در جواب این سوال که از عوارض مصرف قلیان باخبرید می‌گوید: بله از تمام ضررها آگاه هستیم، اما چون تفریح خاصی نداریم به این مکان می آییم و افزود؛ در برخی از موارد اگر قلیان نکشیم مورد تمسخر دوستان قرار می گیرم و اُمُل خطاب می شویم.

دوستان قلیانی ام کردند

بعد از مریم به سراغ پسر جوان۲۲ساله ای که نامش علی است و در همین کافه نشسته است و در حال مصرف قلیان است می رویم که وی نیز می گوید: جهت تفریح و پر کردن اوقات فراغت خود قلیان مصرف می کنیم اما در جواب سوال دیگر خبرنگار ایسنا که از او می پرسد آیا احتمال نمی دهید که همراه با قلیان موادمخدر مصرف کنید او می گوید؛ این کافه از دوستان قدیمی ماست و نسبت به ایشان اعتماد داریم که در تنباکوی مصرفی ما مواد دیگری اضافه نمی‌کند و سعی می‌کند از این که مصرف قلیان را به مواد مخدر وصل کنیم طفره برود. او قلیانی شدن خود را از دوستان خود دانست و گفت: ابتدا به صورت تفننی بوده و بعد به صورت عادی تبدیل شده است.

در ادامه این گزارش به سراغ محمد ذبیح الله باقری نسب، یکی از پزشکان عمومی که عمدتاً با بیماری‌های عمومی سر و کار دارد می‌رویم و نظر وی را می پرسیم که وی ابتدا به شوخی می‌گوید: مصرف قلیان ضرر ندارد اما بعد سر گفت و گو را باز می‌کند و در این زمینه مضرات مصرف قلیان را چنین برمی‌شمارد که مصرف قلیان و دود آن در ریه التهاب ایجاد می‌کند و چسبندگی بالایی را برای ریه دارد و باعث برونشیت و التهاب شدید ریه می‌شود و نسبت به سیگار بسیار مضرتر می باشد، اما با توجه به عدم اطلاع‌ رسانی کافی برای جامعه، مردم کمتر از مضرات مصرف قلیان باخبرند چرا که دود قلیان نیز باعث چروکیدگی شدید پوست صورت میشود وهمچنین متاسفانه باعث به وجود آمدن ناراحتی شدید معده می گرددو برای خانم های باردار نیز باعث تنگی عروق و در نتیجه سقط جنین می شود.

وی افزود: از عوارض دیگر قلیان می توان به ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن، آسم و آلرژی هم در کودکان و هم در بزرگسالان اشاره کرد.

باقری نسب در ادامه گفت: کسی که قلیان مصرف نمی‌کند اما در معرض دود قلیان فردی دیگری است به تبع این دود همانند کسی که قلیان مصرف می کند دچار عوارض جسمی و روحی و به واسطه این دود بدن او نیز دچار این آسیب ها می شود. پس در محیطی که قلیان مصرف می شود باید سعی کنیم که کمتر قرار بگیریم.

این پزشک یاسوجی خاطرنشان کرد: متاسفانه دروازه اعتیاد به مواد مخدر مصرف قلیان و سیگار است که جامعه از این مهم غافلند.

چسبندگی دود قلیان همانند زدن شُل به دیوار

باقری نسب در ادامه تفاوت سیگار و قلیان را با مقایسه یک مشت خاک بیان و تاکید کرد: که چسبندگی دود قلیان همانند زدن یک مشت خاک مخلوط با آب(شُل) به دیوار و دود سیگار نیز مانند یک مشت خاک خشک به دیوار است.

همچنین در ادامه این گزارش همچنین به سراغ مهندس حسین فروزان، رئیس گروه بهداشت و محیط مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد می رویم و نظر ایشان را نیز در این زمینه جویا می‌شویم.

دکتر فروزان گفت:۱.۴میلیارد نفر دچار مصرف دخانیات هستند و۶۰۰هزار نفر مرگ ومیر به وسیله در معرض قرار گرفتن دود دست دوم داشته ایم.

وی ادامه داد: در ایران به طور متوسط تقریبا۱۴درصد مردم ایران دخانیات مصرف می‌کنند که۱۱درصد آنها مرد و سه درصد زن هستند و سالانه حدود۵۵هزار نفر دچار مرگ بر اثر مصرف دخانیات می شوند.

مصرف قلیان در بین خانم ها بالاتر است

رئیس گروه بهداشت و محیط مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: با توجه به مشخص نبودن آمار دقیق مصرف قلیان استان گفت: آمار مصرف قلیان متفاوت است و میزان مصرف قلیان در بین خانم ها بالاتر است.

فروزان تصریح کرد: موضوع نگران کننده، مصرف قلیان در بین زنان و دختران جوان و به طور کلی نوجوانان است که به طور فزاینده ای رو به افزایش است همچنین بالاترین رده گرایش مصرف قلیان بین نوجوانان و جوانان است که مهمترین دلیل آن تفریحی بودن مصرف قلیان برای آنهاست.

نظارت ها بر اماکن عمومی ضعیف است

وی ادامه داد: متاسفانه حوزه های نظارتی بر اماکن عمومی، مثل شهرداری و میراث فرهنگی آن طور که باید، نظارت نمی کنند. واحدهای صنفی بدون پروانه درسطح شهرها از جمله کافه ها، تفرجگاه ها و باغ های تفریحی بدون پروانه که تحت پوشش میراث فرهنگی است یا اماکن عمومی بین راهی فاقد پروانه هستند و نظارت دقیقی نمی شود صورت بگیرد.

رئیس گروه بهداشت و محیط مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: مثلا گاهی در پلمپ کردن یک کافه پیش می آید هفت یا هشت نفر ادعا می‌کند که صاحب کافه هستند که بازرس نمی تواند با همه آنها روبرو کند. در کل نظارت قوی وجود ندارد، برخورد قانون بازدارنده مثل جریمه سنگین و زندانی متاسفانه وجود ندارد و نگاه ادارات به عنوان یک جرم یا یک مشکل بهداشتی که عوارضی از جمله بزهکاری، افت تحصیلی، گرایش به مصرف مواد مخدر، گرایش به مصرف مشروبات و این مسائل که همه پیش زمینه دخانیات هستند این مسائل با این نگاه در سطح استان بین مدیران و سازمان‌های مختلف که درگیرند مثل سازمان صنعت معدن تجارت، سازمان میراث فرهنگی و شهرداری به جز نیروی انتظامی سیستم قضایی و بهداشت وجود ندارد.

فروزان درخصوص عوارض قلیان تاکید کرد: قلیان دریچه ای برای ورود به مصرف مواد مخدر، اعتیاد بزهکاری اجتماعی، بالا رفتن ناهنجاریهای اجتماعی و همچنین باعث بروز سرطان های مختلف می شود.

وی افزود: نیکوتین دخانیات بعد از مورفین و هروئین دومین عامل اعتیاد آور است و اینکه۶۰۰ماده سمی در قلیان وجود دارد و در قلیان میوه ای نزدیک به۷۴ماده سرطان زا وجود دارد، مواد قلیان معطر و مواد آلی آن نیز معطر است که همگی سرطان زا هستند.

وجود 128 مرکز عرضه قلیان فاقد پروانه در کهگیلویه و بویراحمد

رئیس گروه بهداشت و محیط مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: حدود۲۰۵مرکز عرضه قلیان در سطح این استان وجود دارد که۱۸۲واحد آنها فاقد پروانه هستند و با توجه به بازرسی و نظارتی که صورت گرفته در۶ماه دوم سال گذشته تاکنون۹۵واحد پلمپ شده است اما متاسفانه واحدهایی که پلمپ شده اند بعد از یک هفته با یک تعهد محضری پلمپ را برداشته و دوباره روزازنو و روزی از نو.

فروزان ادامه داد: طبق قانون نظام صنفی مصوب مجلس ماده۲۷و۲۸هر واحد فاقد پروانه ای که فعال است اتاق اصناف باید نسبت به تعطیلی این واحد اقدام کند و طبق قانون باغ های تفریحی و اماکن عمومی بین راهی که فاقد پروانه اند که هم میراث فرهنگی و هم اداره راهداری مرجع صادر کننده پروانه آنها هستند، نسبت به تعطیلی این واحد ها اقدام کنند.

وی اظهارکرد: همچنین طبق آیین نامه قانون مبارزه با دخانیات، قانون جامع کنترل مبارزه ایمنی با دخانیات به صراحتاً ماده۹میگوید که مسئول ممنوعیت استعمال و عرضه مواد دخانیات در پارک ها به عهده شهرداری و در هر واحد تحت پوششی به عهده مدیرش است‌، در حوزه تحت پوشش میراث فرهنگی به عهده مدیر کل میراث فرهنگی و در حوزه شهرداری به عهده رییس شهرداری است.

رئیس گروه بهداشت و محیط مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: تعداد واحدهای عرضه قلیان در سال۹۶،۱۰۳واحد بوده و این رقم در سال۹۷به۲۰۵واحد رسید که حدود۵۰درصد رشد داشته ایم.

فروزان افزود: ما برای جایگزین قلیان پارک بانوان، پیست دوچرخه سواری، سالن های ورزشی را طراحی کردیم، بحث همایش های کوهنوردی و پیاده روی نیز صورت گرفت و حتی اقدام به اجرای طرح "قلیان ها را گلدان کنیم" کرده ایم که در ازای گرفتن قلیان به خانواده ها گل دادیم. چنین اقدام های آموزشی و نمادی صورت گرفته منتها وضیعت الان وضعیتی است که اول باید مداخله ای شود با واحدهای عرضه قلیان .

شهرداری به عرضه کنندگان قلیان مجوز ندهد

وی تصریح کرد: شهرداری نباید به راحتی در پارک ها و اماکن عمومی و همچنین پارک چشمه نباتی به قلیان فروشی مجوز دهد به خصوص در شرایطی که متعهد شده است اما هیچ اقدامی انجام نمی دهد.

رئیس گروه بهداشت و محیط مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد افزود: متاسفانه همکاری قاطعی که باید صورت بگیرد، انجام نمی شود. ما مراجعه داشتیم افرادی از استان های مجاور که به عنوان گردشگر قصد رفتن به آبشار یاسوج را داشتند اما به علت جوی که در آبشار وجود دارد و با توجه به اینکه خانواده نیز همراهشون بود، نتوانستند بروند.

فروزان بیان کرد: انتظار ما از رسانه ها اینست که به جای اینکه جهت جذب مخاطب صرفا به مسائل سیاسی بپردازند، به بحث سلامت محوری بپردازند و نگاه آموزشی و هشداری به مردم داشته باشند.

وی تاکید کرد: با این وضعیتی که وجود دارد واقعا اگر ادارات و نهادهای نظارتی و دولتی و مجری و نهادهای قضایی و اجرایی با تخلفات در این زمینه برخورد جدی نکنند هم افزایش واحدهای صنفی را داریم و هم کاهش سن مصرف و همچنین دود قلیان و سیگار یعنی همان دود دست دوم برای افرادی که در معرض این دود قرار دارند، در مراکز عمومی و حتی پارک ها و خانه ها در امان نیستند، کودکانی که در پارک اند یا افراد سالمندی که جهت پیاده روی و تفریحی به پارک می‌روند اصلاً در امان نیستند. یعنی اگر تابلوی پارک را برداریم و به جای آن بنویسیم قهوه خانه سرا و ورود افراد سالم ممنوع، گزینه بهتری است.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

از میان خبرها
خاطرات یک انقلابی
آخرین اخبار
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی