تاریخ انتشار: ۱۲:۳۰ - ۱۴ مهر ۱۳۹۸ - 2019 October 06
کد خبر: ۱۰۷۷۷
همزمان با افزایش چالش‌ها برای ولیعهد عربستان سعودی در جنگ یمن و ناتوانی برای ادامه آن، اکنون عربستان سعودی به دنبال برقراری نوعی از آتش‌بس در یمن است.

به گزارش تلنگر؛ روز جمعه خبرگزاری رویترز گزارش داد که عربستان سعودی برقراری نوعی از آتش‌بس در یمن را بررسی می‌کند.

این خبر در حالی منتشر شد که عربستان سعودی طی ماه‌های اخیر با چالش‌های بسیاری در قبال موضوع یمن مواجه شده است.

در تازه ترین چالش برای ریاض، نیرو‌های ارتش و کمیته‌های مردمی یمن عملیات خود را علیه اهداف راهبردی در عمق خاک عربستان سعودی افزایش داده و بار‌ها اهدافی مانند فرودگاه‌ها و پایگاه‌های نظامی را هدف حملات پهپادی خود قرار دادند.

علاوه بر این ارتش یمن طی عملیاتی در ماه سپتامبر، تاسیسات نفتی آرامکو را در شرق عربستان هدف قرار داد که این حمله علاوه بر متوقف کردن تولید ۵۰ درصد از نفت خام عربستان، پیامد‌های بسیاری برای ریاض در پی داشت؛ از کاهش رتبه اقتصادی عربستان سعودی تا صف‌های طولانی بنزین در پایتخت عربستان و تلاش ریاض برای خرید محصولات نفتی.

 دوم ماه تاکتبر سال ۲۰۱۸ (۱۰ مهر ۹۷)، جمال خاشقجی، منتقد سعودی و ستون نویس روزنامه واشنگتن پست به طرز فجیعی از سوی مقامات عربستان سعودی به قتل رسید که این اقدام واکنش‌های منفی بسیاری را علیه محمد بن سلمان در پی داشت و اکنون با گذشت یک سال از این رویداد همچنان انتقادات علیه پادشاهی عربستان در حال افزایش است.

 علاوه بر این امارات به عنوان متحد اصلی عربستان سعودی در جنگ یمن طی ناه‌های اخیر از تصمیم برای خروج بخشی از نیرو‌های نظامی خود از یمن خبر داد.

 در طول ۴ سال گذشته عربستان سعودی در این کمپین هوایی خود، جمع‌آوری اطلاعات، عملیات زمینی و آموزش نظامی تا حد بسیار زیادی به امارات متکی بود، اما ماه ژوئن، امارات روند خروج تانک‌ها، بالگرد‌های نظامی و بخشی از نیرو‌های نظامی خود را از یمن آغاز کرد.

تمامی این موارد عربستان سعودی را در یک بن‌بست غیر قابل بازگشت قرار داده است، مقام‎های ریاض از یک سو توان ادامه این جنگ را نداشته و از سوی دیگر خروج از آن نیز برای عربستان سعودی شکست به شمار می‌رود.

علاوه بر این، با اصرار عربستان بر روی موضع خود برای ادامه جنگ در یمن، پادشاهی این کشور تنها هدف خشم جهانی به دلیل ادامه یافتن بزرگترین بحران انسانی در این کشور خواهد بود و خروج امارات بار سنگین‌تری بر دوش عربستان در جنگ با نیرو‌های یمنی خواهد انداخت.

بیش از ۴ سال از ورود ائتلاف عربستان به جنگ یمن می‌گذرد، اما آن‌ها به هیچ یک از اهداف مطرح شده خود دست نیافته و توانسته‌اند نیرو‌های یمنی را متوقف کنند. خروج از یک جنگ شکست خورده برای محمد بن سلمان شرمناک خواهد بود، اما ماندن در باتلاق افتخارات گمراه کننده به مراتب تحقیر‌آمیزتر و ویرانگرتر است.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

سیاسی بازی
خاطرات یک انقلابی
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی