تاریخ انتشار: ۱۴:۳۰ - ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - 2019 October 07
کد خبر: ۱۰۸۱۱
رئیس تیم مذاکره کننده کره شمالی با آمریکا گفت: مذاکرات هسته ای در سطح کارشناسی میان دو کشور متوقف شد
به گزارش تلنگر؛کیم میونگ گیل»، رئیس تیم مذاکره کننده کره شمالی در مقابل سفارت کشورش در استکهلم پایتخت سوئد، به خبرنگاران گفت: «این مذاکرات، انتظارات ما را برآورده نکرده است و در نهایت، متوقف شد.»
وی تصریح کرد: «از زمان دیدار سران کره شمالی و آمریکا در ماه ژوئن، برگزاری نشست دیگر آسان نبوده است زیرا بایستی بر مشکلات متعددی فائق می آمدیم. این گفتگوها در مقطعی حیاتی انجام شد آنهم زمانی که موقعیت شبه جزیره کره شمالی در چهارراه مهم گفتگو و تقابل قرار دارد. به همین علت ما سر میز مذاکرات حاصل شدیم آنهم با این امید که به نتایجی قابل توجه در روابط کره شمالی و آمریکا دست پیدا کنیم و مناسبات کره شمالی و آمریکا را بهبود بخشیم.»نماینده دولت کره شمالی در مذاکرات سوئد، افزود: «به نتیجه نرسیدن مذاکرات تاکنون به علت آن است که آمریکا بر خواسته های خودش تاکید داشته و از آن، کوتاه نیامده است. آمریکا با طرح پیشنهادهایی از قبیل رویکرد انعطاف پذیر، شیوه های جدید و راه حلهای خلاقانه، سبب بالاتر رفتن سطح انتظارات شد. اما این رویکرد سبب مایوس شدن شدید ما شده و شور و اشتیاق ما را کمرنگ کرده است، زیرا هیچ نکته ای به میز مذاکرات نیاورده اند.»
گفتنی است؛ هیئت کره شمالی روز پنجشنبه برای برگزاری مذاکرات خلع سلاح هسته ای در سطح کارشناسی وارد استکهلم شده بود. کره شمالی روز چهارشنبه اعلام کرده بود، این کشور با موفقیت مدل جدید موشک بالستیک خود را از زیردریایی شلیک کرد.
«کیم کیه گوان»، مشاور وزارت خارجه کره شمالی نیز اخیرا در اظهاراتی، از آمریکا به علت اجرایی نکردن توافق های به دست آمده میان سران دو کشور و تنها تاکید بر «اول، خلع سلاح هسته ای» انتقاد کرد. وی گفت: این یک واقعیت سخت است که ببینیم سیاستمداران در واشنگتن در مورد خلع سلاح هسته ای اولیه، وسواس به خرج می دهند و تاکید می کنند کره شمالی تنها در صورتی می تواند به آینده ای روشن دست یابد که در ابتدا برنامه هسته ای خود را رها کند. این دیدگاه عجیبی است که تحریم ها، کره شمالی را به پای میز مذاکره کشانده اند.
 
واکنش آمریکا
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد، نظرات کره شمالی درباره مذاکرات سوئد، محتوا یا روح بیش از هشت ساعت مذاکرات را نشان نمی دهد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

سیاسی بازی
خاطرات یک انقلابی
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی