تاریخ انتشار: ۱۱:۰۰ - ۲۰ مهر ۱۳۹۸ - 2019 October 12
کد خبر: ۱۰۸۸۸
خواجه اهل راز، حافظ شیرازی شاعر بزرگ ایرانی که قرن هاست حافظ دوستان با اشعارش زندگی می‌کنند.

به گزارش تلنگر؛ سعید حسام پور، حافظ پژوه و استاد دانشگاه  در خصوصِ اشعار این شاعر و ادیبِ نامی ایران گفت: استفاده از شیوه‌های بسیار بدیع و هنری که حافظ در دیوانش برای ارتباط و سخن گفتن به کار گرفته، شعر او را به یکی از مردمی‌ترین اشعار، تبدیل کرده است.

وی، نگاهِ حافظ به مردم و جامعه عصرِ خودش را مهمترین رمز محبوبیت این شاعر در جهان بیان کرد و افزود: حافظ شاعری است که نه تنها مردم سراسر ایران بلکه شاعران و گردشگران زیادی را به سوی زیارتگاهش می‌کشاند.

پیش قدم، یکی دیگر از حافظ پژوهان با بیان اینکه حافظ از دانشمندان و ادیبان بزرگ ایرانی است، اظهارداشت: خواجه حافظ شیرازی که به لسان الغیب، ملقب است لطائف الحکم را با نکات قرآنی و با روشی رندانه، در اشعارش متجلی کرده است.

وی افزود: قدرت تاویل پذیری اشعار حافظ به حدی است که هر کس دیوان حافظ را باز می‌کند و غزلی می‌خواند، با توجه به شرایط روحی و حال و هوای خود برداشت خاصی از شعر دارد،؛گویی حافظ آن شعر را فقط برای حال آن لحظه او سروده است.

خواجه شمس الدین محمد بن بهاءالدین محمد حافظ شیرازی، شاعر سده هشتم هجری و ملقب به لِسان‌ُالْغِیْب، تَرجُمانُ الْاَسرار، لِسان‌ُالْعُرَفا و ناظِم‌ُالاُولیاء است.

دیوان حافظ که مشتمل بر حدود ۵۰۰ غزل، چند قصیده، دو مثنوی، چندین قطعه و تعدادی رباعی است، تاکنون بیش از چهارصد بار به اشکال و شیوه‌های گوناگون، به زبان فارسی و دیگر زبان‌های جهان به چاپ رسیده‌است.

متفکران بزرگ دنیای غرب از جمله گوته و نیچه شاعران آلمانی و دیگر شاعران، از این شاعر الگو گرفته اند و خودشان را مرید حافظ می‌دانند.


برچسب ها: حافظ شعر شعر حافظ
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

سیاسی بازی
خاطرات یک انقلابی
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی