تاریخ انتشار: ۱۶:۳۰ - ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - 2019 October 16
کد خبر: ۱۱۰۵۰
سنت پياده‌روي 78 كيلومتري بين دو شهر نجف و كربلا، بزرگ‌ترين رخداد حمل و نقلي در منطقه و يكي از بزرگ‌ترين آيين‌هاي پياده‌روي در سطح جهان به شمار مي‌رود كه براي آن امكانات لجستيكي، حمل و نقلي و امنيتي خاصي در نظر گرفته مي‌شود.

به گزارش تلنگر؛ سنت پياده‌روي ۷۸ كيلومتري بين دو شهر نجف و كربلا، بزرگ‌ترين رخداد حمل و نقلي در منطقه و يكي از بزرگ‌ترين آيين‌هاي پياده‌روي در سطح جهان به شمار مي‌رود كه براي آن امكانات لجستيكي، حمل و نقلي و امنيتي خاصي در نظر گرفته مي‌شود. عراق در سال‌هاي گذشته تحت تاثير جنگ‌هاي پي در پي با دولت‌هاي خارجي و گروه‌هاي تروريستي بسياري از زيرساخت‌هاي خود را از دست داده و در فاصله ۱۰ روز، ميزبان ميليون‌ها زائر از بسياري كشورهاي جهان است. در اين بين شيعيان ايراني، اصلي‌ترين گروه از زائراني هستند كه در اربعين خود را به شهرهاي عراق مي‌رسانند.

Image result for ‫عکس اربعین‬‎

هرچند در سال‌هاي حكومت حزب بعث در عراق و محدوديت‌هايي كه دولت صدام حسين براي زائران در نظر گرفته بود، مراسم اربعين به شكلي محدود برگزار مي‌شد، ‌اما در سال‌هاي گذشته و تحت تاثير روابط حسنه سياسي ميان دولت‌هاي ايران و عراق، اشتراكات فرهنگي و مذهبي ميان دو كشور، بستري را فراهم كرده كه در روزهاي منتهي به اربعين حدود سه ميليون نفر از مرزهاي زميني و هوايي ايران به عراق سفر مي‌كنند.جداي از اهميت تامين امنيت اين تعداد زائر كه بسياري از آنها مسير ۷۸ كيلومتري نجف تا كربلا را پياده طي مي‌كنند، ‌مديريت جابه‌جايي زائران از شهرهاي مختلف ايران به عراق نيز اهميت بسيار زيادي دارد تا جايي كه هر ساله وزارت راه و شهرسازي بخش قابل توجهي از ظرفيت‌هاي حمل و نقلي كشور را بسيج مي‌كند تا رفت و آمد ميليوني زائران در مدت زماني حدودا ۱۰ ‌روزه، ميسر شود.با توجه به حجم بالاي تقاضاي سفر به عراق در ايام اربعين، در نظر گرفتن ظرفيت كافي در شقوق مختلف حمل و نقل و البته نظارت براي جلوگيري از گرانفروشي در روزهاي منتهي به اين مراسم، اصلي‌ترين دغدغه‌اي است كه مديران اين عرصه پيش‌روي خود مي‌بينند. هر چند تحت تاثير تجربه سال‌هاي گذشته، امروز سفرهاي اربعين بيش از قبل تسهيل شده‌اند اما هنوز در گوشه و كنار بازار خبرهايي از گرانفروشي يا شكل‌گيري بازار سياه به گوش مي‌رسد و گاهي نرخ‌ها با فاصله‌اي زياد از نرخ‌هاي تعيين شده در اختيار مسافران قرار مي‌گيرد.

۱۰۰ هزار سفر هوايي در ۱۰ روز

با وجود آنكه مرزهاي چندگانه زميني ميان ايران و عراق، سفر جاده‌اي را به اصلي‌ترين گزينه زائران ايراني در ايام اربعين تبديل كرده اما صرفه‌جويي قابل توجه در زمان سفر، ‌باعث مي‌شود تقاضا براي سفر هوايي نيز در اين ايام به شكل قابل توجهي افزايش يابد و تقريبا هر ساله تمام ظرفيت ارايه شده از سوي شركت‌هاي هواپيمايي ايراني به فروش برسد. پس از آنكه در دولت يازدهم، نرخ بليت هواپيما آزادسازي شد و شركت‌هاي هواپيمايي مجاز شدند كه بر اساس هزينه‌هاي‌شان و سنجشي كه از بازار دارند، قيمت‌ بليت را اعلام كنند، سازمان هواپيمايي با يك معضل مهم مواجه شد و آن شكل‌گيري بازار سياه بليت در ايام پيك سفر بود و در اين تجربه در كنار نوروز، افزايش قابل توجه قيمت بليت هواپيما در اربعين نيز به ثبت رسيد. به دنبال اين اتفاق، ‌سازمان هواپيمايي در توافقي با ايرلاين‌ها، قيمت بليت پروازهاي اربعين را به شكلي ثابت تعيين كرد و از آن پس هر ساله سازمان قيمت بليت اين پروازها را از چند روز قبل نهايي و اعلام مي‌كند.

با وجود در نظر گرفتن اين تمهيدات همچنان به نظر مي‌رسد كه راه‌هايي براي گرانفروشي باقي مانده و بررسي وضعيت بعضي از سايت‌ها نشان مي‌دهد كه قيمت بليت پرواز اربعين در مسيرهاي يك طرفه از مرز دو ميليون تومان نيز گذشته است. هر چند سازمان هواپيمايي كشوري اعلام كرده كه با گرانفروشان برخورد خواهد كرد اما با توجه به تقاضاي بالا براي سفر در روزهاي پاياني، قطعا تقاضا براي خريد بليت‌هاي گران نيز وجود خواهد داشت و همين مساله پيگيري گرانفروشي در روزهاي منتهي به مراسم اربعين را دشوار مي‌كند.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

سیاسی بازی
خاطرات یک انقلابی
آخرین اخبار
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی