تاریخ انتشار: ۱۲:۰۰ - ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - 2019 November 10
کد خبر: ۱۱۳۹۸
فیلم‌های درام «ضد خانواده» در سینمای آمریکا با قدرت بیشتری مشغول ترسیم «سبک زندگی» است که در آن مردان ابزارهایی برای زندگی‌اند و زنان سروران آن.

به گزارش تلنگر؛ فیلم «لطف ساده» یکی از سطحی‌ترین درام‌های تریلر هالیوود است که در فیلمنامه تا حدودی گره‌های لازم را برای ایجاد تنش و کشش بیننده ایجاد می‌کند ولی همینکه اطلاعات اصلی را به بیننده می‌دهد تمام داستان لو می‌رود خصوصا آنکه برخی از دیگر داده‌ها نیز روند تکمیل اطلاعات ما را تسهیل می‌کند.

اما این اشتباهات ساختاری و فنی در چنین آثار سینمایی اصلا مهم نیست زیرا هدف ساخت فیلم توسط «پاول فیگ» چیز دیگری است. 

تمام آنان که هالیوود را تنها سرگرمی ساز و یا سینمایی صنعتی و تجاری صرف می‌دانند و وجود محتوا "THE CONTENT" را بی‌مبنا می‌پندارند، باید به این سوال پاسخ دهند که فیلم‌های درام و یا تریلر که از ابتدا بر ماشین خراب و منقوص فیلمنامه‌های آبکی سوار است و تنها دو ساعت وقت ما را بدون آنکه در داستان و سینما چیزی اضافه کند می‌گیرد، چه حرفی برای گفتن دارد؟ عبارت «چه حرفی برای گفتن دارد؟» سوال مهمی است که بعد از تماشای هر فیلم بیننده از خود می‌پرسد و در صورتی که فیلم نتوانسته باشد پیام خود را از دل این "رسانه" نوین و مدرن بیان کند رسما دچار لکنت زبان است.

البته همین نکته باعث می‌شود که فیلم‌هایی که دارای عیب فنی و نقص در فیلمنامه هستند برای اینکه پیام خود را منتقل کنند از شیوه‌های بصری، موسیقی، دیالوگ‌های تند و سریع و تمام مولفه‌های فرعی برای بیان مطلب استفاده کند تا مخاطب متوجه حرفی که فیلم می‌خواهد بگوید بشود.

«لطف ساده» دقیقا یکی از همین فیلم‌های سینمایی است که کارگردانی "زنانه‌ساز" با ارائه نقش های اول فیلم‌هایش به زنان آنان را قهرمان درام‌های اجتماعی و پلیسی و تریلر می‌کند و ساختارهای زندگی امروزی و مدرن را بازتعریف می‌کند. زنان در فیلم‌های فیگ پرتنش‌اند و جویای نام. هرچه زنان در آمریکا در مناصب دولتی و اقتصادی و فرهنگی هستند باید الگوهای فمینیستی این کارگردان را برای زندگی خود انتخاب کرده باشند. شیوه زندگی سنتی تنها برای یک زن آمریکایی که می‌خواهد «موفق» باشد یک روند نابود کننده و بی‌فایده است

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

از میان خبرها
خاطرات یک انقلابی
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی