تاریخ انتشار: ۱۰:۳۰ - ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - 2019 November 12
کد خبر: ۱۱۴۴۳
بازارهای مالی مطمئن ترین راه برای تأمین منابع هستند چرا که ارزش افزوده برای خود آن شرکت نیز می‌توانند ایجاد کند.
به گزارش تلنگر؛ یکی از اقدامات مهمی که شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی انجام می‌دهند حضور در بازارهای پولی و مالی است.

یکی از وظایف مناطق آزاد تأمین سرمایه برای فعالیت‌های توسعه ای و زیربنایی است که بخشی از سرمایه از درآمدهای موجود به دست می‌آید و بخشی از بازارهای مالی تأمین می‌شود.
بازارهای مالی مطمئن‌ترین راه برای تأمین منابع مالی هستند چرا که ارزش افزوده برای خود آن شرکت نیز می‌توانند ایجاد کند.

آن ها مورد اعتماد بورس هستند و می‌توانند دارایی های خود را در بورس ثبت کنند و از طریق آن از منابع بازار بورس و سرمایه استفاده کنند.

مهمترین اقدام در بودجه سال ۹۶ اتخاذ شد که ۳ هزار میلیارد تومان از طریق بازار مالی استفاده شود،در این مسیر مهم‌ترین گام را منطقه آزاد کیش با عرضه ۳۰۰ میلیارد تومان اوراق صکوک برداشته است.

این گام شروع ارزشمندی است و می‌تواند سرلوحه ای برای سایر مناطق آزاد باشد، نکته مهمی که به آن تاکید می‌کنم اینکه این منابع صرفا برای توسعه زیرساخت‌ها اساسی مناطق آزاد به کار خواهد گرفته شد و در قانون بودجه ما این مسئله ثبت شده و یک ریال خارج از فعالیت‌های عمرانی و زیر ساختی مورد نظر شورای عالی استفاده نخواهد شد و یکی از کم هزینه‌ترین منابع است که هر بنگاه اقتصادی می‌تواند از آن استفاده کند.

خوشبختانه کیش توانسته با بورس ارتباط قوی برقرار کرده و می‌توانیم بگوییم که اعتباری که بورس از شناسایی منابع ما ایجاد کرده می‌تواند برای ما هم اثر بخش باشد.

از مهم‌ترین ویژگی های مناطق آزاد در جهان دو عنصر معافیت مالی و گمرکی برای جذب سرمایه گذار است که با این دو ویژگی اکثر کشورهای دارای مناطق آزاد از معافیت بالای ۳۰ سال یا دائمی برخوردار هستند مانند ترکیه که همه مناطق آزاد از معافیت دائمی مالیاتی برخوردارند.

در ایران معافیت های مالیاتی 20 سال تعریف شده و یکی از مهم‌ترین نکات این است که هر بخش که فعالیت اقتصادی در آن صورت می‌گیرد باید با قرار دادن تسهیلات و مشوق‌ها  برای سرمایه گذار و واحد اقتصادی اعتماد سازی کند که از زمان ایجاد مناطق آزاد این اعتماد به وجود آمده و این قانون کماکان ادامه خواهد داشت.

زمزمه‌هایی شنیده می‌شود برخی از کارشناسان که غیرمسؤول یا بی‌اطلاع هستند در مورد معافیت‌های مالیاتی مناطق آزاد برای اصلاح قانون مالیاتی نکاتی مطرح می‌کنند که اساسا به هیچ وجه مورد نظر قانونگذار و دولت نیست.
مردم اعتماد کردند و براساس آن سرمایه بزرگی در مناطق آزاد شکل گرفته که حفظ این اعتماد و سرمایه وظیفه حاکمیت است و ما این راهبرد مهم را که کشور قرار است از منابع درآمدی نفتی کمتر استفاده کند به شدت دنبال می‌کنیم  و با اطمینان می‌گوئیم که اعتبار قانونی و حاکمیتی در مورد مناطق آزاد قطعی بوده و خدشه بردار نیست.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

سیاسی بازی
خاطرات یک انقلابی
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی