تاریخ انتشار: ۱۳:۰۰ - ۲۵ آبان ۱۳۹۸ - 2019 November 16
کد خبر: ۱۱۵۰۴
معاون بازرگانی وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد فعلا برنامه ای برای سهمیه بندی یا توزیع کالاهای اساسی با کوپن الکترونیک در دستور کار نیست؛ اما خبرهای رسیده حکایت از آن دارد که در پایان این هفته کاری کالاهای اساسی کوپنی می‌شود

به گزارش تلنگر؛ ۱۱ اسفند سال گذشته بود که خبری در رسانه‌ها منتشر شد که اقتصاد کشور به سمت کوپن خواهد رفت؛ خبری که به بررسی لایحه بودجه در مجلس برمی‌گشت. این در شرایطی است که بیش از ۸ سال بود که اقتصاد ایران با کوپن خداحافظی کرده بود.

بنا بر اخباری که از یک منبع آگاه به دست پایگاه خبری, تحلیلی تلنگر رسیده است اتحادیه‌های مرتبط با کلاهای اساسی در فراخوانی به اعضای خود اعلام کرده‌اند که آمادگی لازم برای کوپنی شدن کالاهای اساسی را داشته باشند. بنابر گفته‌های این منبع آگاه در اقدامی که تا چند روز آینده احتمالا به وقوع می‌پیوندد همچون بنزین کالاهای اساسی دیگر نیز در حال کوپنی شدن و قرار گرفتن در کالا برگ الکترونیکی است.
بر آن شدیم تا ردی از این موضوع در بودجه سال 98 بگیریم و در پیگیری‌های خود به این موضوع رسیدیم که  نمایندگان مجلس در هنگام بررسی جزییات بودجه ۹۸ در بخش هزینه‌ای، بند مربوط به اختصاص ۱۴ میلیارد دلار برای تامین کالاهای اساسی را تصویب کردند. در یک بند از این مصوبه دولت مکلف شده است تا از کالابرگ الکترونیکی برای تامین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم با نرخ ارز ترجیحی یا پرداخت نقدی استفاده کند. هدف از بازگشت کوپن را هر چند مدیریت توزیع کالاهای اساسی بین اقشار مختلف عنوان می‌کردند، اما این روش توزیع کالا، مردم را به یاد اواخر دهه ۶۰ و اوایل دهه ۷۰ می‌انداخت؛ روزهایی که مردم درگیر جنگ تحمیلی بودند و پس از آن هم اولویت محل هزینه‌های دولت، بازسازی پس از جنگ بود.

با توجه به این موضوع کارکرد این کوپن‌های الکترونیکی را برای شما خوانندگان گرامی شرح می‌دهیم. اجرای طرح کوپن الکترونیک از سوی بانک مرکزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حال پیگیری بود. در سامانه‌ای که تعریف شده بود، اطلاعات تمام سرپرستان خانوار به‌روزرسانی می‌شود. بنا به گفته همتی، رییس‌کل بانک مرکزی، در سیستم رفاهی بانک مرکزی، اطلاعات همه سرپرستان خانوار در استان‌های تهران و البرز به‌روزرسانی شده است و این افراد می‌توانند با بهره‌گیری از کارت بانکی و ارائه کدملی از سهمیه اختصاص داده شده برای خرید گوشت که به عنوان اولین کالا در این سامانه اجرایی شده است، استفاده کنند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

سیاسی بازی
خاطرات یک انقلابی
آخرین اخبار
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی