تاریخ انتشار: ۱۲:۰۰ - ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - 2019 December 02
کد خبر: ۱۱۶۴۷
برپایی نمایشگاه‌های کتاب نقطه عطفی در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی است که می‌تواند فضاهایی ایجاد کند که اهل کتاب به مقصودشان برسند و افرادی نیز که اهل کتاب نیستند دغدغه خریدن کتاب پیدا کنند.

به گزارش تلنگر؛  متاسفانه امروزه کتاب در سبد خانوار نیست و دغدغه ناشران بیش از آنکه گرانی کاغذ و یا مشکلاتی امثال آن باشد، نبود فرهنگ کتابخوانی در جامعه است.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قائنات اظهارکرد: امروزه تعداد کتاب‌فروشی‌های فعال استان نسبت به جمعیت بسیار کمتر بوده و از سوی در سازمان‌های مختلف همچون صدا و سیما هیچ تبلیغی برای کتاب و فرهنگ کتابخوانی صورت نمی‌گیرد.

وی با انتقاد از اینکه فرهنگ‌سازی از طریق تلویزیون بسیار اثرگذار است، اما در صدا و سیما مطلبی به عنوان تبلیغ برای کتاب بسیار کم وجود دارد، افزود: برپایی نمایشگاه‌های کتاب نقطه عطفی در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی است که می‌تواند فضاهایی ایجاد کند که اهل کتاب به مقصودشان برسند و افرادی نیز که اهل کتاب نیستند دغدغه خریدن کتاب پیدا کنند.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قائنات در مورد فعالیت‌های ارشاد در حوزه ترویج کتاب خوانی گفت: تنها فعالیت منسجمی که در حوزه کتاب انجام می‌شود توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت می‌گیرد، اما هنگامی که ما بخواهیم بحث کتاب‌خوانی را گسترش دهیم مخاطب می‌خواهیم و مخاطب دست این نهاد نیست و این کار باید توسط آموزش و پرورش صورت گیرد.

میرزنگویی با بیان اینکه این فرهنگ‌سازی باید از سنین پایین شروع شود، تصریح کرد: از ابتدای امسال در شهرستان قائن چهار نمایشگاه کتاب برگزار شد و با اهرم تشویق توانستیم دو کتاب فروشی در این شهرستان داشته باشیم در حالی که تا قبل از سال ۹۷ هیچ کتاب‌فروشی در سطح شهرستان نداشتیم.

وی در مورد گرانی کاغذ، ادامه داد: این موضوع در حدود اختیار ما نیست که بتوانیم در حوزه کاغذ تصمیم‌گیری کنیم، اما برای سهمیه ناشران شهرستان رایزنی‌هایی انجام دادیم.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قائنات بیان کرد: پیگیری‌هایی نیز در حوزه کاغذ صورت گرفته اما خشنودی ناشر هنگامی است که کتاب‌های خود را به فروش برساند که لازمه آن ایجاد فرهنگ کتاب‌خوانی است.

میرزنگویی گفت: در حال حاضر سه مجوز برای انتشارات در قائنات صادر کردیم و این انتشارات اکنون در حال فعالیت هستند و پرونده انتشارات دیگری نیز در حال بررسی است و در آینده مجوز آن نیز صادر می‌شود.

وی با اشاره به حمایت از مولفان و ناشران، ادامه داد: وام‌هایی برای خوداشتغالی اختصاص داده‌ایم اما دغدغه ناشران و مولفان ما تنها وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیست؛ بلکه مشکلات آنان زمانی رفع می‌شود که کتاب به سبد خانوار افزوده شود.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قائنات بیان کرد: همان‌طور که در حوزه نشر کتاب‌های کمک درسی مشکلی وحود ندارد و تمام کتاب‌ها به فروش می‌رسد باید در حوزه کتب دیگر نیز فرهنگ‌سازی شود.

میرزنگویی تصریح کرد: شهرستان قائنات از قرن چهارم هجری ۱۲۰ مولف در خود پرورش داده است که توانستیم این مولفین را شناسایی کنیم.

وی یادآور شد: شهرستان قائنات مهد این اهل فرهنگ است و تلاش می‌کنیم این شهرستان را به عنوان بازوی فرهنگی شرق کشور معرفی کنیم.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

از میان خبرها
خاطرات یک انقلابی
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی