تاریخ انتشار: ۰۵:۰۰ - ۱۸ دی ۱۳۹۸ - 2020 January 08
کد خبر: ۱۲۴۵۸
مراسم خاکسپاری سردار قلب ها حاج قاسم سلیمانی در کرمان زادگاهش به دلیل ازدحام جمعیت لغو و به زمانی دیگر موکول شد.

به گزارش تلنگر؛ امروز مردم کرمان در حضوری پرشور مراسم تشییع پیکر شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی را برگزار کردند، حضور میلیون مردم خون گرم، قدرشناس و با وفای کرمان باعث شد که مراسم تشییع پیکر پاک شهدای ترور بغداد به تعویق بیافتد. سردار شریف، سخنگوی سپاه پاسداران در حاشیه مراسم تشییع پیکر شهید سردار سلیمانی گفت، برای این که آبرو و سرافرازی شهیدان دستمایه حوادث رخ داده نشود، برنامه مراسم تشییع در تاریخ دیگری برگزار خواهد شد.

وی ضمن تقدیر و تشکر از مردم استان کرمان و شرکت کنندگان در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران گفت: مردم ایران امروز تکلیف و وظیفه خود را انجام داده و اقیانوس بیکران و جمعیت میلیونی شرکت کننده در مراسم تشییع موید این امر بود.

مهدی صدفی، مسئول کمیته تشییع پیکر شهید سردار سلیمانی در کرمان نیز اعلام کرد، با توجه به ازدحام جمعیت امکان خاکسپاری پیکر شهدا وجود ندارد و زمان مراسم خاکسپاری متعاقبا اعلام می‌شود.

همچنین پیرحسین کولیوند رییس اورژانس کشور با تایید مصدومیت و فوت تعدادی از شرکت‌کنندگان در مراسم تشییع پیکر شهید سپهبد قاسم سلیمانی در کرمان به رسانه ها گفته است که متاسفانه برابر گزارش‌هایی دریافتی به دلیل ازدحام جمعیت، تعدادی از هموطنان در حین مراسم، مجروح شده و تعدادی دیگر نیز جان خود را از دست دادند.

در نخستین ساعات بامداد امروز ۱۷ دی ماه پیکر مطهر شهیدان سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و سردار پورجعفری با استقبال نماینده ولی فقیه و امام جمعه کرمان، استاندار و جمعی از مدیران وارد فرودگاه کرمان شد.

سپس پیکر این شهیدان با شعار «حسین آرام جانم، روح و روانم» و «صلی علی محمد یاور رهبر آمد» و در میان غم و اندوه مردم دیار کریمان وارد میدان آزادی کرمان شد.طول مسیر حضور مردم در مراسم تشییع و خاکسپاری سردار قاسم سلیمانی در کرمان، 11 کیلومتر برآورد می‌شود. در این مراسم پیام مقام معظم رهبری پیرامون شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی توسط حجت السلام علیدادی سلیمانی نماینده ولی فقیه در استان کرمان کرمان قرائت شد.

تشییع پیکر شهید سردار قاسم سلیمانی در کرمان

شهید سلیمانی جهان اسلام را تحت تأثیر قرار داد

حجت‌الاسلام حسن علیدادی‌سلیمانی به میهمانانی که از استان‌های همجوار در این محفل حضور دارند، به ویژه علمایی که از شهرهای مختلف در این محفل حضور پیدا کردند و نمایندگان خبرگان استان در رأس آن آیت‌الله خاتمی و نمایندگان مقام معظم رهبری در استان‌ها که خود را رساندند همچنین به شخصیت‌های کشوری و لشکری و رزمندگان و کسانی که سال‌ها با سپهبد سلیمانی همرزم بودند، خیرمقدم گفت.

وی ابراز داشت: سردار سلیمانی شهید نازنین ما وصیت کرده در گلزار شهدای کرمان خاکسپاری شود که طبق وصیت شهید و خانواده گرام ایشان عملی خواهد شد.

امام جمعه کرمان ادامه داد: من به سهم خودم از اینکه کرمانی هستم و شخصیت برجسته ای که جهان اسلام را تحت تأثیر خود قرار داد هم در حیات هم در شهادتش افتخار می‌کنم و می‌بالم.

وی عنوان داشت: امیدواریم امروز در تشییع پیکر سردار نازنین و عزیزمان که به زادگاه خود بازگشته است هم خوب میزبانی از شهید و هم از میهمانانی که از استان‌های دیگر آمدند داشته باشیم و امیدوارم خداوند به همه ملت ایران و خانواده سلیمانی صبر عنایت کند و این غم بزرگی که بر دل ما نشسته به بهترین وجه ممکن خدا جبران کند.

سردار سلامی: انتقامی سخت، قاطع و پیشمان کننده می‌گیریم

سردار سلامی فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی لحظاتی پیش در میان شعارهای «سلامی، سلامی انتقام انتقام» سخنرانی خود در میدان آزادی شهر کرمان آغاز کرد. سردار سلامی نیز در ابتدای سخنان خود اعلام کرد: حرف آخر را اول می زنم. انتقامی سخت، قاطع و پیشمان کننده می‌گیریم.

تشییع پیکر شهید سردار قاسم سلیمانی در کرمان

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بیان کرد: امروز طلوع دو خورشید روی زمین است ما امروز آمده‌ایم تا در آسمان افتخارات این سرزمین عزیز دو خورشید پرفروغ را که دیگر هرگز فروغ نخواهند کرد، بنشانیم.

وی افزود: ما در نبرد با آمریکا شهدای عزیزی را تقدیم کردیم یک فرمانده شجاع، فداکار و بی‌نظیر سپاه اسلام که تاریخ بشریت همانند او را کمتر دیده و یا اصلا ندیده است. سردار قلب‌ها و دل‌ها سردار رشید جهان اسلام ایران و کرمان حاج قاسم سلیمانی و فرمانده رشید، رعنا، عاشورایی و ولایی عراقی ابومهدی المهندس شهید بزرگ اسوه حیا و نجابت و وفاداری، سرتیپ شهید حسین پورجعفری عزیز، پاسدار قهرمان شهید مظفری‌نیا، پاسداران شهید دلاوران هادی طارمی و پاسدار دیگر شهیدمان زمانی‌نیا است.

سلامی عنوان کرد: همه ما امروز می‌دانیم کسی را تا عرش خدا بدرقه می‌کنیم که در صورت صلابت، معنویت و ایمان کم‌نظیر است او که در شجاعت مالک اشتر است همواره قاسم از همه به دشمن نزدیک‌تر بود او می‌رفت و می‌رود تا عمود خیمه دشمن را بر کند.

وی تصریح کرد: شهید حاج قاسم، زهد و تقوا را از ابوذر گرفته بود و وفاداری را از حضرت عباس گرفته بود و سرانجام با دستانی جدا همانند مرادش در نزدیکی حرم حضرت عباس وفاداری به اسلام و ولایت به ایران عزیز را اثبات کرد او میثم عمار و یاسر بود و جلوه‌ای از زیباترین فضایل عالم در وجود یک شخصیت ممتاز بود.

تشییع پیکر شهید سردار قاسم سلیمانی در کرمان

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزود: او هرگز در مقابل دشمن نترسید، قلبش آرام بود برای 41 سال لباس جهاد لباس عزت مسلمین را از تنش در نیاورد، گستره شخصیت او فراتر از مرزهای جهان اسلام از او شخصیتی ساخت که امروز همه جهان بشریت با ستایش و تحسین از او به‌عنوان اسوه مقاومت و حمایت از مظلومان یاد می‌کنند.

سلامی گفت:  چه‌قدر کسانی که می‌خواهند با سنگ‌ریزه‌ها خورشید را خاموش کنند حقیر هستند، قاسم سلیمانی خورشید اسلام است، امروز راهی را گشوده است که مطمئنا به پیروزی نهایی اسلام و شکست مستکبران خواهد انجامید.

وی بیان کرد: توصیف شخصیت او برای بنده حقیر ممکن نیست قاسم در حالی که فرماندهی با صلابت بود و همه شکوه ایمان را در قامت خود متجلی می‌کرد همواره بسیار متواضع بود، درجه بر روی دوش او هرگز تفاخر را در او زنده نکرد.

سلامی گفت: او که این رذائل را کشته بود در عین حال که بسیار سخت‌گیری بود دریای مهربانی بود او شخصیتی حدی اما عاطفی بود، دقیقا منظر سینه‌اش در مقابل کفار همچون کوه‌های بلند مستحکم بود و در مقابل مومنان و مردم نرم‌خو با لبخندهای ملیح می‌درخشید.

فرمانده کل سپاه پاسداران با اظهار اینکه خدایا چگونه طاقت بیاوریم مظهر این همه زیبایی را از خود جدا کنیم، گفت: هر چند او به آسمان می‌رود کرمان امروز چهره‌اش آسمانی است کویر امروز دریافت اما ما می‌دانیم شهادت حاج قاسم و یارانش پایان آنها نیست بلکه امروز نقطه آغاز سلیمانی است، قاسم یک شخص نیست بلکه یک راه است راهی که تازه باز شده است.

سلامی اظهار کرد: بنابراین دشمن باید به این نکته بیندیشد شهید قاسم سلیمانی از قاسم سلیمانی زنده‌تر است، شهید قاسم سلیمانی از قاسم سلیمانی برای دشمن خطرناک‌تر است، اما سپهبد بزرگ ما فرمانده رشید، رعنا و نازنین ما چه کرده است که دشمن او و یارانش را اینچنین ناجوانمردانه هدف آشکارترین ترور عالم قرار می‌دهد، او فراتر از مرزها، او معمار شکست آمریکاست، شیر ما معمار شکست‌های چهار دهه پی در پی آمریکا از مسلمانان عالم است.

وی با بیان اینکه قاسم سلیمانی دشمنان را در همه جا تعقیب کرده است، او نهضت فلسطین را احیا کرده است و رژیم صهیونسیتی را در باریکه‌ای قرار داده است، گفت: او سیاست آمریکا را برای از بین بردن هسته مقاومت در سوریه با شکست بزرگ مواجهه کرده است.

فرمانده کل سپاه خاطرنشان کرد: او سیاست آمریکا را در به‌هم زدن آرامش مسلمانان با شکست مواجه کرده است و مانع سیطره آمریکا در عراق شده است، او از شکست یمن در مقابل توطئه جلوگیری کرده است.

سلامی گفت: قاسم انتقام خود را از قبل گرفته است اما ما انتقام او را خواهیم گرفت، می‌گوییم به دشمنان شما همیشه اشتباه کرده‌اید شما همیشه برای ما فرصت ساخته‌اید شما فکر می‌کنید ما از تهدید شما می‌ترسیم این را در میدان تجربه کرده‌اید؟

وی عنوان کرد: شما نقطه آغازی بر پایان حضور خود در این منطقه زده‌اید، شهادت سردار آغازی بر پایان حضور زودرس آمریکا در جهان اسلام است و اعلام می‌کنم این پدیده را به زودی خواهند دید.

سلامی با تأکید بر اینکه گفتم انتقام می‌گیریم آرام باشید به آینده فکر کنید ما می‌خواهیم آینده جدیدی بسازیم، گفت: آنها اشتباه کردند، آمریکا با بسیج رسانه‌ها تلاش کردند تا قدری از کینه و نفرت مسلمانان به خود بکاهند و خیلی تلاش کردند ملت ایران را از رهبر و انقلاب جدا کنند و فکر می‌کردند مردم علیه نظام عمل می‌کنند.

فرمانده کل سپاه پاسداران عنوان کرد: اما آمریکا ببیند امروز مردم برای چه به میدان آمدند درود بر شما مردم عزیز، امروز بذر کینه آمریکا در قلب مسلمانان کاشته شده است و مسلمانان هیچ نقطه امنی برای آنها نگذاشته‌اند.

سلامی گفت: امروز یک انرژی جدید و اراده و انگیزه جدید که اصل اول مبارزه با آمریکاست شکل گرفته است، امروز قلب‌ها برای همیشه سرشار از نفرت علیه آمریکاست، باز هم می‌گوییم اراده ما محکم است انتقام می‌گیریم اگر حرکت پیگیر انجام دهند آنجا را که دوست دارند به آتش می‌کشیم و آنها می دانند آنجا کجاست.

وی با بیان اینکه از فرماندهان عزیزمان می‌خواهیم ما را شفاعت کنند، گفت: من خاک پای کف مردم ایران را می‌بوسم. درود خداوند بر شما ای کاش خداوند به ما توفیق داد در راه آرمان‌های شما به دوستان شهیدانمان ملحق شویم.

وی اظهار کرد: مهمانان ما از اقصی نقاط جهان اسلام مهمان ما هستند که دل‌ها را قوت بخشیدند و این چنین به میدان آمدند صمیمانه سپاسگزاریم.

معاون اول رئیس جمهور به تشییع‌کنندگان پیوست

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، وزیر بهداشت و شهردار تهران با استقبال دکترفدائی استاندار کرمان وارد فرودگاه کرمان شدند و به خیل عظیم تشییع‌کنندگان پیکر مطهر سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و سردار شهید پورجعفری پیوستند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به منظور شرکت در آیین وداع با پیکر شهید قاسم سلیمانی و شهدای مقاومت وارد میدان آزادی کرمان شدند. حجت الاسلام و المسلمین سید احمد مرتضوی مقدم رئیس دیوان عالی کشور، دکتر احمد تویسرکانی مشاور رئیس قوه قضائیه، حجت الاسلام و المسلمین هادی صادقی معاون فرهنگی قوه قضائیه، به همراه جمعی از روسای  کل دادگستری‌های استان‌های هم جوار به نمایندگی از سوی آیت الله سید ابراهیم رئیسی رییس قوه قضائیه نیز در این مراسم حضور پیدا کردند.

تشییع پیکر شهید سردار قاسم سلیمانی در کرمان

سردار سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ابومهدی المهندس معاون سازمان نیروهای مردمی عراق (حشد الشعبی) به همراه هشت نفر دیگر بامداد جمعه ۱۳ دی ماه در حمله هوایی نیروهای آمریکایی در مسیر فرودگاه بغداد به شهادت رسیدند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح دوشنبه بر پیکر سردار شهید سلیمانی و همرزمانش نماز خواندند و سپس پیکر شهدای مقاومت بر دستان مردم تهران از میدان انقلاب تا میدان آزادی تشییع شد.

پیکر سردار شهید سلیمانی پس از تشییع در قم به کرمان منتقل و در روزهای گذشته نیز در مشهد و اهواز با حضور تاریخی و حماسی مردم بدرقه شد.

سردار سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ابومهدی المهندس معاون سازمان نیروهای مردمی عراق (حشد الشعبی) به همراه هشت نفر دیگر بامداد جمعه ۱۳ دی ماه در حمله هوایی نیروهای آمریکایی در مسیر فرودگاه بغداد به شهادت رسیدند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

از میان خبرها
خاطرات یک انقلابی
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی