تاریخ انتشار: ۱۴:۰۰ - ۲۴ دی ۱۳۹۸ - 2020 January 14
کد خبر: ۱۲۶۳۰
در حال حاضر ۶۵ دانشگاه ایران در میان دانشگاه‌های برتر جهان قرار دارد.
به گزارش تلنگر؛ پزشکی از گذشته تا به امروز به عنوان یک دانش کاربردی شناخته می‌شد که به افراد جامعه خدمات ارائه می‌دهد و همیشه هدف آن حفظ و بقاء و درمان انواع بیماری‌ها و بازتوانی افراد آسیب دیده بوده است، خوشبختانه دانش پزشکی تا به امروز همه شاخه‌ها و طیف‌های پزشکی را توانسته یکی پس از دیگری با وجود مشقات و مشکلات فراوان و با استفاده از فناوری‌های دانش مبنا و گاهی استدلال‌های حرفه‌ای فتح و تجربه کند و اکتشافاتی در زمینه ماهیت ژن‌ها، سلول‌ها با تعریف فیزیولوژی برسیستم‌های مولکولی به جامعه پزشکی ارائه کند تا بیماری‌ها پیچیده با رویکرد‌های نو درمانی بتواند کشور را از برخی بیماری‌ها نجات دهد.

تلاش برای درمان بیماری‌ها و آسیب از دوران کهن تا به امروز ادامه دارد به طوریکه شاخص‌های فراوان در حوزه سلامت از رشد قابل توجهی برخوردار است و ایران در میان سایر کشور‌ها از جمله: شرق مدیترانه، شاخص‌های ارزشمندی را توانسته به‌دست آورد و این موفقیت حاصل تلاش روز افزون محققان و پژوهشگران کشوراست. به طوریکه بزرگترین شرکت‌های داروسازی با ارائه بهترین و بیشترین دارو‌های بیوتکنولوژی در منطقه قرار دارد این در حالیست که افزایش دارو‌ها حاصل دست رنج خیل عظیمی از فارغ التحصیلان داروسازی است و جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی با هدف شناسایی پژوهشگران و اختصاص بودجه‌ای کار‌های تحقیقاتی و همچنین پژوهش شرکت‌های دانش بنیان و صنعت در حوزه سلامت و همچنین دارو‌های نوترکیب و شیمیایی در زمینه تولیدات و پیشرفت این حوزه می‌تواند کمک ویژه و حائز اهمیت به اقتصاد کشور داشته باشد.
 
دانشجو
هر دانشجوی کارشناسی ارشد در کشور یک سرمایه بزرگ ملی است  
سعید نمکی وزیر بهداشت در خصوص بودجه‌های پژوهشی کشور خبرداد و گفت: تا به امروز با پشتیبانی محققان ۹۷ درصد نیاز دارویی کشور را در شرکت‌ها و کارخانه‌های داخل پاسخگو هستیم و تنها ۳ درصد از نیاز داروی کشور با واردات برطرف می‌شود که طی اقدامات انجام شده برنامه‌ای در جهت خودکفایی ایران از دارو داریم ، من نمی‌گذارم تولیدات داخل زیر چرخ‌های بلدوزر واردات له شود.
 
او در ادامه تصریح کرد: در سال جاری مصارف دارو و تجهیزات پزشکی از ۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیارد یورو به ۳ میلیارد یورو رسانده و کاهش حدود ۲۰ درصدی در این زمینه داشته ایم، همچنین برای سال آینده نیز برنامه‌هایی مبتنی بر کاهش ۲۰ درصدی تکیه بر تولیدات داخل و کاهش میزان مصرف دارو و تجهیزات پزشکی داریم.
۵۲ درصد بودجه‌های پژوهشی از بخش خصوصی تامین می‌شود
وزیر بهداشت در این راستا ادامه داد: متاسفانه با اتخاد سهم بودجه پایین در زمینه تحقیقات مواجه هستیم این در حالیست که سهم بودجه سلامت از تولیدات ناخالص ملی حدود ۳ درصد افزایش پیدا کرده است. البته لازم بذکر است؛ توزیع منابع پژوهشی نیز به خوبی انجام نشده و بخشی از آن به دلیل مسائل داخل وزارت بهداشت است  ، به طورکلی حدود ۵۲ درصد از بودجه‌های پژوهشی از بخش خصوصی تامین می‌شود.

او تصریح کرد: باید از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های محققان ملی بیشتر بهره گرفت، زیرا هر دانشجوی کارشناسی ارشد و یا دانشمند می‌تواند یک سرمایه بزرگ ملی باشد. همچنین باید توجه ویژه‌ای به بودجه پژوهش سلامت کشور شود و امید است با سعی و تلاش در دانشگاه‌ها بودجه پژوهش را نشان‌دار کرده تا بودجه پژوهش در برخی از مصارف بی کاربرد استفاده نشود. به طورکلی یکی از اقدامات ویژه ورود بخش خصوصی به پژوهش است تا از با ارائه دستاورد‌ها استفاده‌های بهینه داشته باشیم و هم اکنون یک هزار و ۲۰۰ شرکت دانش بنیان در زمینه سلامت علی الخصوص زمینه‌های دارویی مشغول هستند.
 
دانشگاه ایران در میان 5 دانشگاه‌های برتر جهان /فعالیت ۱۲۰۰ شرکت دانش بنیان در زمینه سلامت
 
فعالیت ۷۰۰ مرکز تحقیقات پزشکی در کشور
رضا ملک زاده معاون تحقیقات وزارت بهداشت در این راستا افزود: در حال حاضر ۷۰ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی و ۷۰۰ مرکز تحقیقات در زمینه پزشکی در کشور فعالیت دارند. آموزش، پژوهش، فناوری، کارآفرینی و ارائه خدمات بهداشتی- درمانی در کشور و در کنار یکدیگر توانسته ارتقا یابد. همچنین سالیانه حدود ۲۰ هزار مقاله تولیدات وجود دارد که ۲۷ درصد از آن‌ها مرتبط با حوزه پزشکی است و رتبه ایران در زمینه تولیدات در سال ۲۰۱۸ در جایگاه ۱۶ دنیا قرار دارد. همچنین در سال ۲۰۱۹ رتبه ایران در جایگاه ۱۵ و در منطقه جایگاه اول را کسب کرده است.
 
دانشگاه ایران در میان 5 دانشگاه‌های برتر جهان /فعالیت ۱۲۰۰ شرکت دانش بنیان در زمینه سلامت
 
ایران جزء ۵ کشور برتر دنیا در بکارگیری سلول های بنیادی 
ملک زاده ادامه داد: در حال حاضر ۶۵ دانشگاه ایران در میان دانشگاه‌های برتر جهان قرار دارد و ۳۵۴ پژوهشگر ایرانی توانسته جزء دانشمندان ۱ درصدی دنیا باشند و ۲۲ دانشگاه علوم پزشکی کشور جزء مراکز آموزشی برتر قرار گرفتند. ایران در میان ۵ کشور برتر دنیا در زمینه سلول‌های بنیادی است و پیشرفت خوبی در حوزه‌های پیوند کبد، مغز استخوان و فناوری نانو به دست آوریم.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

سیاسی بازی
خاطرات یک انقلابی
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی