تاریخ انتشار: ۱۳:۳۰ - ۲۴ دی ۱۳۹۸ - 2020 January 14
کد خبر: ۱۲۶۳۳
رئیس اداره زکات کمیته امداد استان قزوین گفت: طی 9 ماهه سال جاری میزان زکات جمع آوری شده در استان قزوین با رقمیبیش از 14 میلیارد تومان از رشد 17 درصدی برخوردار بوده است.
به گزارش تلنگر؛ حجت الاسلام باب‌اله شهسواری در نشست شبانه زکات در روستای لهارد اظهار کرد: زکات در معنای لغوی برکت، طهارت و پاکیزگی است و در اصطلاح، سهم مشخصی از اموال هنگامیکه به حد نصاب برسد را شامل میشود.

وی ادامه داد: زکات از جمله احکام مهم و ضروری است و خداوند حکیم با فرستادن پیامبران الهی و سفارش به اطاعت از آنها به انجام زکات سفارش کرده است.

رئیس اداره زکات کمیته امداد استان قزوین عنوان کرد: این حکم الهی از زمان نخستین پیامبر یعنی حضرت آدم (ع) در آیین این پیامبر الهی وجود داشته است و بعد از آن در آیینهای حضرت ابراهیم (ع)، لوط (ع)، اسحاق (ع)، یعقوب (ع)، اسماعیل (ع)، موسی (ع) و عیسی (ع) نیز وجود داشته است  و با آمدن آخرین پیامبر الهی و آوردن آیین مقدس اسلام این حکم مهم و با ارزش نیز کامل تر گشته و اجراء آن مورد سفارش قرار گرفته است.

وی افزود: این حکم الهی ابتدا در سال دوم هجری بر پیامبر اکرم (ص) نازل شده و با فراهم آمدن شرایط و تشکیل جامعه مدنی در سال هشتم هجری، دوباره این حکم نازل گشته و پیامبر (ص) به انجام آن مبادرت فرمودند.

حجت الاسلام شهسواری خاطرنشان کرد: البته زکات در آئین اسلام با دیگر ادیان، تفاوتهای اساسی دارد؛ در آئینهای قبلی زکات امری مستحب به حساب میآمد و فقط جنبه سفارش داشت ولی در اسلام امری واجب است.

وی تأکید کرد: زکات از پایههای دین اسلام به شمار میرود، زکات حق فقراست و مصارف خاص خود را دارد، زکات در اسلام پشتوانه محکمیبرای حکومت است و انکار آن و سرپیچی از پرداخت آن، انکار دین محسوب میشود.

رئیس اداره زکات کمیته امداد استان قزوین اعلام کرد: طی 9 ماهه سال جاری میزان زکات جمع آوری شده در استان قزوین با رقمیبیش از 14 میلیارد تومان از رشد 17 درصدی برخوردار بوده است.

وی توضیح داد: طی 9 ماهه سال جاری میزان زکات جمع اوری شده بیش از 14 میلیارد و 182 میلیون تومان بوده است که باید گفت علیرغم مشکلات موجود در بخش کشاورزی، 74 درصد از برنامه پیش بینی شده محقق شده است.

حجت الاسلام شهسواری یاداورشد: بالاترین میزان رشد زکات در استان به ترتیب در الموت غربی، شرقی و تاکستان بوده است.

شایسته ذکر است که در این نشست هفت میلیون تومان زکات جمع آوری شد و مقرر شد شورای زکات روستای لهارد برای جمع آوری زکات سایر کشاورزان برنامه ریزی لازم را انجام دهد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

سیاسی بازی
خاطرات یک انقلابی
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی