تاریخ انتشار: ۱۴:۰۰ - ۲۴ اسفند ۱۳۹۸ - 2020 March 14
کد خبر: ۱۳۹۸۶
«وال استریت ژورنال»، روز شنبه گذشته، از بازداشت «احمد بن عبدالعزیز» برادر پادشاه عربستان و «محمد بن نایف»، ولیعهد سابق این کشور پرده برداشت.
به گزارش تلنگر؛ ولیعهد عربستان سعودی به تازگی بار دیگر با اقدام به بازداشت تعدادی از مقام های ارشد خاندان سلطنتی، تلاش خود را برای از میان برداشتن رقبای بالقوه در رسیدن به تخت پادشاهی اثبات کرد.

وال استریت همچنین اعلام کرد «نواف بن نایف»، برادر ولیعهد سابق سعودی، در میان افراد بازداشت شده است.

در پی انتشار این خبر، گزارش‌هایی منتشر شد که نشان می‌داد دور جدید سرکوب تنها شامل بازداشت این افراد نیست و چندین نفر دیگر نیز در عربستان سعودی بازداشت شده‌اند.

دستگیری چهار نفر از اعضای ارشد خانواده سلطنتی به اتهام خیانت و برنامه ریزی برای کودتا با کمک کشور‌های خارجی، گمانه زنی‌ها در مورد تغییرات و نیز سلامت «ملک سلمان»، پادشاه این کشور را در پی داشت.

مقام های عربستان سعودی در توجیه این اقدام خود، افراد بازداشت شده را به خیانت و تلاش برای کودتا متهم کردند؛ اتهامی تکراری که در سرکوب‌های قبلی نیز علیه افراد بازداشت شده از آن استفاده شده است.

اما گزارش‌ ها و نظر تحلیلگران حقیقت دیگری را برملا می‌کند و آن تلاش بن سلمان برای از میان برداشتن رقبای احتمالی در رسیدن به تخت پادشاهی؛ بسیاری از تحلیلگران و کارشناسان بر این عقیده هستند که ولیعهد عربستان به شدت در تلاش است تا تمامی افرادی را که از سوی آن‌ها احتمال خطر در رسیدن به پادشاهی وی وجود دارد، به بهانه‌ های مختلف از سر راه خود بردارد.

اما موضوع سرکوب مخالفان در عربستان سعودی تنها محدود به این موارد نمی‌شود و بسیار گسترده‌تر از بازداشت شاهزادگان است.

طی سال‌های اخیر به خصوص با روی کار آمدن محمد بن سلمان به عنوان ولیعهد عربستان سعودی در سال ۲۰۱۷ موج این سرکوب و بازداشت مخالفان به شدت افزایش یافته است؛ افراد زیادی بازداشت و بسیاری نیز به اعدام محکوم شدند و این در حالی است که برای بسیاری از اتهامات مطرح شده علیه این افراد هیچگونه شاهد و مدرکی وجود ندارد و بسیاری از آن‌ها حتی بدون برگزاری دادگاه به زندان افتاده اند.

 

بیشتر بخوانید:

تحولات عربستان| ادامه موج دستگیری ها
کودتای بن سلمان و قرنطینه قطیف به خاطر کرونا
 

پایگاه گاردین در گزارشی به این موضوع پرداخته و اقدام محمد بن سلمان را «تقلایی تلخ و زننده» توصیف کرده است.

این روزنامه انگلیسی با اشاره به وعده‌های پوشالی محمد بن سلمان در سال ۲۰۱۷ مبنی بر مدرن سازی عربستان و همچنین بازداشت‌های اخیر، می‌نویسد: این سرکوب مخالفان از سوی محمد بن سلمان نشان داد که او به هیچ عنوان فردی نیست که پیش از این ادعا می‌کرد قرار است عربستان را مدرن کند.

گاردین در ادامه به این نکته اشاره می‌کند که اگرچه محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی است، اما در اصل تمامی امور این کشور در دست او است و «سلمان بن عبدالعزیز» نقشی در اداره امور ندارد.

این روزنامه انگلیسی در بخش دیگری با شاره به بازداشت «محمد بن نایف» و «احمد بن عبدالعزیز»، می‌نویسد که در بین این افراد احمد بن عبدالعزیز واجد شرایط‌ ترین فرد برای در دست گرفتن پادشاهی عربستان است.

گاردین ادعای کودتا که از سوی بن سلمان مطرح شده را رد کرده و به این نکته اشاره می‌کند که بازداشت این افراد تلاشی برای از میان برداشتن مخالفان و رقبای احتمالی است.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

از میان خبرها
خاطرات یک انقلابی
آخرین اخبار
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی