تاریخ انتشار: ۱۳:۰۰ - ۲۵ اسفند ۱۳۹۸ - 2020 March 15
کد خبر: ۱۴۰۱۹
وقتی می‌بینیم طول عمر پروژه‌های عمرانی ما از میانگین جهانی آن پایین‌تر است و محصولی که 50 سال باید عمر کند 5 سال دوام نمی‌آورد باید به دنبال نشانه‌های فساد و رانت‌خواری در کشور بگردیم.
به گزارش تلنگر؛ مجلس یازدهم چندی دیگر کار خود را آغاز می‌کند. این مجلس که در اختیار اصولگرایان قرار دارد با شعار حل مشکلات اقتصادی روی کار آمده است. اما باید گفت پازل فساد در کشور ما بسیار پیچیده شده است.  نمی‌شود گفت مقصر کیست. ریشه‌ها چنان در هم تنیده است که در صورت دست زدن به بخشی از این پازل بخشی از عملکرد تمام قوا درگیر می‌شوند. 

چه پروژه‌هایی که در میان فاسدان معامله نمی‌شوند و چه طرح‌هایی که برای قدرت نگرفتن گروه مخالف بر باد نمی‌روند.
  

پروژه‌ها و محل‌های درآمدی کشور امروز به محل بده بستان تبدیل شده و گویی میان فاسدان معاملاتی از جنس تهاتر به وجود آمده است. مثلا فردی در جایی کاری را انجام می‌دهد و دیگری در مجموعه‌ای دیگر امضایی به نفع او می‌زند. 
 
اما امروز که مجلس یازدهم با شعار حل مشکل اقتصادی پیش آمده است باید بداند که خشک کردن ریشه‌های فساد مهمتر از حل مشکل اقتصاد است. اقتصاد همچون چشمه‌ای است که راه خود را می‌یابد و فقط باید مسیر آن را پاکسازی کرد. 

در مسیر مبارزه با فساد و شفافیت باید تلاش شود تا مردم بتوانند در آینده به شکلی دقیق رفتارهای نمایندگان؛ قوه قضائیه و دولت را زیر نظر داشته باشند.  

امروز بزرگترین مشکل مردم ما نه مسئله اقتصاد که مسئله شفافیت در اقتصاد است. کارگر و کارفرمایی که با سلامت کار می‌کنند امروز در پیچ و خم‌ درآوردن یک لقمه نان می‌باشند و رشوه گیران و رشوه دهندگان در حال کار کردن در کشور هستند. واقعیت آن است که در پروژه‌ها کیفیت جای خود را به قیمت داده است. این روندها باید اصلاح شود و هر چیز سر جای خودش قرار گیرد. 

وقتی می‌بینیم طول عمر پروژه‌های عمرانی ما از میانگین جهانی آن پایین‌تر است و محصولی که 50 سال باید عمر کند 5 سال دوام نمی‌آورد باید به دنبال نشانه‌های فساد و رانت‌خواری در کشور بگردیم.

اگر مجلس می‌خواهد شفاف باشد در مرحله اول باید خود را شفاف کند؛ بعد از آن به دنبال شفافیت در ارگان‌های نظارتی و کنترل کننده باشد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

از میان خبرها
خاطرات یک انقلابی
آخرین اخبار
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی