تاریخ انتشار: ۱۱:۵۸ - ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۹ - 2020 May 17
کد خبر: ۱۵۰۳۵
حتمالاً خبر ورود صندوق‌های ETF دولتی به بازار بورس را شنیده‌اید. اتفاقی که می‌تواند مزایای زیادی برای خریداران سهام این صندوق‌ها داشته باشد. ولی شاید شما اطلاع و شناختی از این صندوق‌های سرمایه‌گذاری نداشته باشید و این سؤال برای‌تان پیش بیاید که اصلاً صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس یا همان ETF چیست؟

صندوق‌های ETF نوعی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری هستند که از دارایی‌های متنوع تشکیل شده‌اند و واحدهای آن‌ها در طول روز دقیقاً مثل بقیه سهام‌های تو بازار بورس معامله می‌شوند. این یعنی که شما در طول ساعات و روزهایی که بازار معامله سهام باز و فعال است، می‌توانید یک یا چند واحد از یک صندوق ETF را بخرید، یا چند واحد از آن را بفروشید. شما با خرید واحدهای ETF، پول و سرمایه‌تان را در صندوقی سرمایه‌گذاری می‌کنید که با استفاده از یک تیم مدیریت حرفه‌ای سعی دارد تا با تشکیل مجموعه‌ای از سهام و انواع اوراق بهادار سود مناسبی را بدست بیاورد.

آشنایی با جزئیات عرضه ETF دولتی یا سهام شرکت‌های دولتی

با توجه به اینکه خیلی از سیاست‌‌های اقتصادی دولت به سمت گسترش خصوصی‌سازی پیش می‌رود، دولت تصمیم گرفته تا بخش بزرگی از سهام شرکت‌های دولتی خودش را به عموم مردم واگذار کند تا از این طریق مردم به نوعی در سود و منافع آن نیز شریک بشوند. در مرحله اول این واگذاری، سهام متعلق به دولت از سهام بانک‌های صادرات، ملت، تجارت و همچنین شرکت‌های بیمه البرز و بیمه اتکایی امین از طریق ایجاد صندوق سرمایه‌گذاری با نام "صندوق واسطه گری مالی یکم” به افراد حقیقی متقاضی این سهام واگذار یا فروخته می‌شود. البته در نظر داشته باشید که در خرید سهام این صندوق‌های دولتی، هر شخص سهم مشخصی دارد، مثلاً در واگذاری سری نخست، هر شخص می‌تواند ۲ میلیون تومان (معادل ۲۰۰ سهم) را خریداری کند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

سیاسی بازی
خاطرات یک انقلابی
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی