تاریخ انتشار: ۱۱:۳۰ - ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ - 2020 May 19
کد خبر: ۱۵۰۵۷
شاید همان مکانیزمی که برای قیمت‌گذاری مواد اولیه از سوی دولت و مجلس پیش‌بینی شده، برای خودرو اتخاذ شود
به گزارش تلنگر؛  تعیین قیمت خودرو به عنوان محصول نهایی به صورت دستوری و ریالی و در مقابل، قیمت‌گذاری مواد اولیه تولید آن بر مبنای نرخ ارز اشتباه است و خواستار همسان‌سازی نحوه قیمت‌گذاری‌ها هستیم.

در موضوع مواد اولیه خارجی و وارداتی، اگر مشکلات تحریم و هزینه های اضافی ناشی از دور زدن تحریم ها را کنار بگذاریم، با مشکل افزایش نرخ ارز مواجهیم.

اکنون قرارداد بین خودروسازان و قطعه سازان بر مبنای نرخ ارز ۱۱ هزار تومانی پارسال است که اصلاح نشده، در حالی که این روزها دلار از مرز ۱۷ هزار تومان گذشته است، تازه اگر قطعه‌ساز موفق به دریافت ارز شود و بانک مرکزی ارز در اختیارش بگذارد تا بتواند با هزینه بالایی به تولید بپردازد.

شاید برایتان جذاب باشد:

علاوه بر موارد اولیه خارجی که به‌ طور مستقیم متاثر از نرخ ارز است، تولید مواد اولیه داخلی نیز به‌طور عمده از سوی دولت انجام می‌شود که بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی در بورس عرضه شده و بر مبنای نرخ فوب (FOB) خلیج فارس منهای پنج درصد قیمت‌گذاری می‌شوند.

بر این اساس وقتی نرخ ارز افزایش می‌یابد قیمت مواد اولیه داخلی نظیر مس، فولاد، محصولات پتروشیمی و غیره نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

ارائه چنین فرمولی برای قیمت‌گذاری مواد اولیه که رابطه مستقیم با نرخ ارز دارد، سیاست‌گذاری غلطی است.

اگر قرار باشد به همین منوال قیمت‌گذاری‌ها انجام شود، باید قیمت خودرو نیز در بورس تعیین شود، نه اینکه قیمت مواد ابتدای زنجیره با ارز و نرخ روز تعیین شود و قیمت انتهای زنجیره به صورت ریالی و دستوری باشد.

شاید همان مکانیزمی که برای قیمت‌گذاری مواد اولیه از سوی  دولت و مجلس پیش‌بینی شده، برای خودرو اتخاذ شود تا بدون دخالت قیمت خودرو در بورس کشف شود.

این روزها و با صعود قیمت ارز، تولیدکنندگان مواد اولیه بیشتر به دنبال افزایش صادرات محصولات خود هستند تا تامین بازار داخل، که یکی از آفت‌های این شیوه قیمت‌گذاری است.

بر اساس فرمول قیمت‌گذاری جدید، خودروهای گروه صنعتی ایران خودرو بطور متوسط ۱۰ درصد و گروه صنعتی سایپا ۲۳ درصد افزایش قیمت خواهند یافت.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

سیاسی بازی
خاطرات یک انقلابی
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی