تاریخ انتشار: ۰۴:۰۰ - ۰۷ تير ۱۳۹۹ - 2020 June 27
کد خبر: ۱۵۴۷۲
در هفتم تیرماه 66 رژیم بعث عراق پس از ناامیدی از پیروزی در جبهه های جنگ، با باز نمودن جبهه جدیدی اقدام به بمباران شیمیایی سردشت نمود.
به گزارش تلنگر؛ در هفتم تیرماه سال 1366 هواپیماهای بمب افکن رژیم بعث عراق با بمب های شیمیایی 4 نقطه پر ازدحام و تراکم شهر سردشت را مورد حمله شیمیایی قرار داده و نفس سردشت بردیدند.
دراین حمله شیمیایی، 110 نفر شهید و بیش از 5 هزار نفر جانباز گردید و با کمال تاسف هموطنان عزیز و شریفمان در شهرستان سردشت ، هنوز هم درگیر آثار و تبعات این اقدام غیر انسانی آن هستند

هرچند همکاران رسانه ای ما سعی در بررسی ابعاد این جنایت داشته اما به جهت وسعت این واقعه هنوز جوانب باز نشده از آن وجود دارد.

هنرمندان متعهد زیادی در آثارشان به این نسل کشی پرداخته اند که می توان به فیلم سینمایی درخت گردو ساخته محمد سین مهدویان به عنوان یکی از شاخص ترین این آثار پرداخت.
فیلم درخت گردو به روایت داستان قادر مولان پور یا استاد قادر می پردازد که در واقعه شیمیایی سردشت سه فرزند و همسر باردارش را از دست داد و سالها به انتظار یافتن نوزاد گمشده اش بوده و نهایت در سال 95 درگذشت.

شاید برایتان جذاب باشد:

این جنایت جنگی از پس پیگیری دفتر امور بین الملل و سفیر وقت جمهوری اسلامی در هلند و حمایت و همکاری انجمن دفاع از مصدومان شیمیایی طریق دادگاه به دادگاه کشیده شد که در نهایت منجر به محکومیت 17 ساله فرانس فان تاجر هلندی (تامین کننده مواد تی دی جی گاز خردل برای حزب بعث بود) شد.

مطالعه روایت خانم معروف زاده در مصاحبه با ایرنا با عنوان "بانوی جانبازی که سکوت دادگاه لاهه را شکست" در این زمینه خواندنی است.

هرچند دادگاه لاهه حکم این تاجر هلند را در خصوص تامین کننده موادشیمیایی برای حزب بعث عراق صادر کرد اما تامین کننده های اصلی صدام از نظر مالی، تجیهزاتی ، اطلاعاتی و عملیاتی آنگونه باید و شاید در هیچ دادگاهی پاسخ نبودند.
امید است همانگونه که امور بین الملل دراین پرونده توانست قدر پیگیری و استدلال حقوقی خویش را نشان دهد، در پرونده هایی همچون پرواز 655 ،حمله به سکوی نفتی سلمان ، تحریم های یکجانبه آمریکا ، خروج یکجانبه آمریکا از برجام و عدم اجرای تعهد برجامی کشورهای کشورهای اروپایی نیز به زودی موفقیت های بیشترشان را شاهد باشیم.


دانلود کلیپ بوی سیب مورد به بمباران شیمیایی سردشت


دانلود آهنگ پاییز مسموم 
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

سیاسی بازی
یک داستان
آخرین اخبار
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی