تاریخ انتشار: ۱۳:۳۰ - ۰۸ تير ۱۳۹۹ - 2020 June 28
کد خبر: ۱۵۴۹۸
تعداد نظرات: ۲۰ نظر
طلاب چقدر درآمد دارند؟ منبع درآمد آن‌ها از کجاست؟ آیا شایعه‌ی زیر خط فقر بودنِ هشتاد درصد آن‌ها صحت دارد؟ در این گزارش به شکلی دقیق پاسخ این پرسش‌ها را پیدا می‌کنید؟
به گزارش تلنگر؛ طلاب چقدر درآمد دارند؟ منبع درآمد آن‌ها از کجاست؟ آیا شایعه‌ی زیر خط فقر بودنِ هشتاد درصد آن‌ها صحت دارد؟ در این گزارش به شکلی دقیق پاسخ این پرسش‌ها را پیدا می‌کنید؟

محمد جواد فاضل لنکرانی، استاد درس خارج حوزه علمیه قم و رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) در برنامه «دستخط» شبکه پنج سیمای جمهوری اسلامی که روز جمعه ۳۰ خردادماه به روی آنتن رفت مدعی شد: «بیش از ۸۰ درصد طلاب زیر خط فقر زندگی می‌کنند».

شاید برایتان جذاب باشد:

او گفت: «وضع معیشتی طلاب قبل از انقلاب خیلی بهتر بود. یک طلبه مثل من با یک‌سوم حقوقی که ماهانه می‌گرفتیم می‌توانستیم اجاره خانه بدهیم. اما الان یک حقوقی که طلبه می‌گیرد، دو برابر را روی این حقوق بگذارد نمی‌تواند اجاره خانه خود را بدهد! وضع معیشتی ۸۰ و بلکه بیش از ۸۰ درصد طلاب از خط فقر بسیار پائین‌تر است. ۱۵-۱۰ درصدی که شغل دولتی دارند، زندگی مرفهی دارند و مردم اینها را می‌بینند و همه را به یک چوب می‌رانند.


آیا ۸۰درصد طلاب زیر خط فقر زندگی می‌کنند؟

فاضل لنکرانی مدعی است یکی از کارهایی که رایج است نماز و روزه استیجاری که مردم به بیوت مراجع می‌دهند، چقدر از اساتید را می‌شناسم که شب‌ها ۳-۲ ساعت نماز استیجاری می‌خوانند. او می‌گوید: «حالا یک ساختمانی درست می‌شود و دو صندلی هم داخل آن گذاشته می‌شود و دو نفر هم تبلیغ می‌کنند در حالی که هیچ مجلل نیست و هیچ عنوان تشریفاتی ندارد. حوزه‌های لاکچری تهمتی است که زده‌اند. آن هم که قدر متیقن است، یکی است و آن هم به قیاس سایر مدارس، ممکن است مقداری جلوتر است، ولی آن هم لاکچری نیست.»

پیش از این در سه گزارش به موضوع تامین معیشت طلاب و روحانیون پرداخته بودیم.

گزارش اول با عنوان «وابستگی تامین معیشت طلاب به بودجه دولتی» در مهر ۱۳۹۷ منتشر شده است. گزارش دوم مقاله تکمیلی است که در ادامه گزارش اول منتشر شده است. و گزارش سوم در مراد ۱۳۹۸ با عنوان «درآمد روحانیون چقدر است» منتشر شده است. در این گزارش جدید سعی می‌کنیم ببینیم «آیا ۸۰ درصد طلاب زیر خط فقر زندگی می‌کنند؟»

برای پاسخ به این پرسش باید بدانیم:

اول: خط فقر چقدر است؟

خط فقر خیلی عدد روشنی ندارد و به سادگی نمی‌توان به این پرسش پاسخ داد. اما در برخی گزارش‌های رسمی حدود آن مشخص شده است. مرکز پژوهش‌های مجلس در خرداد ۱۳۹۹ یعنی یک ماه پیش، براساس داده‌های سال ۱۳۹۸ خط فقر در یک خانواده ۴ نفره در تهران را حدود ۵ میلیون و متوسط کشوری را حدود ۲ میلیون تومان اعلام کرده است:

در برخی گزارش‌های رسمی و اظهار نظرهای کارشناسان خط فقر بیش از گزارش مرکز پژوهش‌ها برآورد شده است.

دوم: طلاب به چه کسانی گفته می‌شود؟

تحصیلات حوزوی در چهار سطح تعریف شده است. طلاب دروس پایه ۱ تا ۶، سطح یک را تشکیل می‌دهند. آنها وقتی دروس پایه ۷ تا ۹ را می‌گذرانند، سطح ۲ و با ورود به درس پایه ۱۰ سطح ۳ به حساب می‌آیند. طلاب پس از پایان ۱۰ درس پایه، اصطلاحا وارد مقطع درس خارج می‌شوند. طلاب درس خارج سطح ۴ به شمار می‌آیند که عالی‌ترین سطح طلبگی است. بنابراین به دلیل نبود آمار مشخص از تعداد طلاب هر سطح و به دلیل تفکیک نشدن تعداد طلاب ۴ سطح حوزه و روحانیونی که درس خارج را تمام کرده‌اند مجبوریم در این گزارش فرض را بر کل طلاب و روحانیون که آمار آن حدود ۹۰ هزار نفر قبلا اعلام شده بگذاریم.

سوم: منابع درآمدی طلاب چیست و درآمدشان چقدر است؟

منابع درآمدی طلاب ترکیبی از شهریه‌ای است که از سوی مراجع پرداخت می‌شود، مقرری‌هایی است که در قانون بودجه برای رفاه طلاب در نظر گرفته شده و به مرکز خدمات حوزه‌های علمیه داده می‌شود. منبع سوم درآمدی طلاب هم درآمدهای حرفه‌ای و شخصی آنها است.

شهریه مراجع: گزارش رسمی از میزان شهریه مراجع وجود ندارد، اما به طور پراکنده برخی رسانه‌ها گزارش‌هایی در این باره منتشر کرده‌اند. مثلا خبرگزاری قرآنی ایکنا در ۲۳ دی ۱۳۹۷ گزارشی منتشر کرده و در آن نوشته که شهریه طلاب بستگی به تاهل و سطح آنها بین ۱۰ هزار تا ۵۶۰ هزار تومان در نوسان است.

ما نمی‌توانیم به طور مستقل این اعداد و ارقام را تایید کنیم یا بگوییم متوسط شهریه طلاب چقدر است، اما در عوض می‌دانیم که در بودجه دولتی چقدر برای معیشت و رفاه طلاب در نظر گرفته می‌شود.

کمک‌هزینه معیشت و رفاه طلاب در بودجه: اعتبارات مرکز خدمات حوزه علمیه قم در بودجه امسال ۱۱۹۵ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان است. از این مبلغ ۳۹۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان به «حق بیمه طلاب و روحانیون غیرشاغل» اختصاص دارد و ۷۹۹ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان هم برای امور مشخصی به مرکز خدمات داد می‌شود.

ریز بودجه مرکز خدمات حوزه علمیه جهت تامین معیشت طلاب در جلد اول پیوست ۴ قانون بودجه ۱۳۹۹ (صفحه ۱۶۵ و ۱۶۶) موجود است.

در این ردیف‌ها به طور مشخص برای ۸۰ هزار طلبه سالانه مبلغ ۱۳۵ هزار تومان کمک هزینه تغذیه، برای ۱۲۱،۵۳۰ طلبه سالانه ۳،۶۹۷،۶۰۰ تومان «کمک هزینه معیشتی»، برای ۱۶ هزار طلبه از کارافتاده و خانواده طلاب مرحوم سالانه ۱۵،۹۵ هزار تومان مستمری، برای ۱۵۰ هزار طلبه ۲۳۶ هزار تومان «ارائه خدمات فرهنگی، رفاهی و ورزشی» و برای ۴۱۲۵ طلبه کمک‌هزینه ۶میلیون تومانی مسکن برای ۴۱۲۵ طلبه دیگر کمک ۶ میلیون تومانی به صندوق قرض‌الحسنه در نظر گرفته شده است.

علاوه بر این طلاب اهل سنت نیز ردیف بودجه خاص در زیرمجموعه سازمان اوقاف دارند. در این ردیف‌ها هم برای ۵۰ هزار روحانی اهل سنت هم مبلغ ۱۷۱،۹۶۰ تومان برای حمایت در نظر گرفته شده است.

در سال‌های گذشته مناطق و شهرک‌های برای اسکان طلاب ساخته شده است. از جمله می‌توان به شهرک مهدیه قم اشاره کرد که در نشریه پیام حوزه در سال ۱۳۷۴ گفته شده در آن بیش از ۱۲ هزار واحد مسکونی جهت اسکان طلاب ساخته و تحویل داده شده است. علاوه بر دولت، شهرداری قم نیز بابت اسکان طلاب ردیف بودجه ای برای شهرک مهدیه که متعلق به طلاب است اختصاص می‌دهد. در سال ۱۳۹۹ شهرداری قم ۵.۵ میلیارد تومان به مسکن طلاب اختصاص داده است.

درآمدهای حرفه‌ای: طلاب خصوصا طلبه‌هایی که با مدرک دیپلم وارد حوزه علمیه می‌شوند تا پایه شش ملزم به شرکت در کلاس‌ها هستند. یعنی مثل دانشجویان و دانش آموزان هر روز صبح و عصر کلاس درس دارند که باید در آن حاضر شوند و در پایان سال ششم مدرکی معادل مدرک فوق دیپلم دریافت می‌کنند. بنابراین عملا آنها امکان اشتغال ندارند.

طلاب سطح ۳ و ۴ به دلیل اینکه الزامی به حضور در کلاس‌ها ندارند و تنها می‌توانند در امتحانات شرکت کنند، عموما علاوه بر تحصیل، به تدریس، تبلیغ و انجام فعالیت‌های فرهنگی اشتغال دارند و از حقوق و مزایای اشتغال خود بهره‌مند هستند.

آماری از تعداد طلاب و روحانیون فعال در این دستگاه‌ها در دست نیست ولی می‌توان گفت بخش قابل توجهی از طلاب در این دستگاه‌ها عضویت دارند و دریافتی آنها کمتر از سایر کارکنان دولت و نیروهای مسلح نیست.

علاوه بر این برخی طلاب نیز در ایامی از سال به عنوان مبلغ مشغول فعالیت هستند. در جدول شماره هفت بودجه امسال که بودجه دستگاه‌ها را به تفکیک برنامه مشخص کرده در مجموع نزدیک ۱۳۶ میلیارد تومان اعتبارات در ارتباط با ارسال روحانیون به عنوان مبلغ در نظر گرفته شده است.

اگر فرض کنیم سالانه ۱۰ هزار مبلغ مذهبی به سراسر کشور اعزام شوند، برای هر کدام ۱۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان اعتبار دولتی پیش‌بینی شده است.

آیا ۸۰درصد طلاب زیر خط فقر زندگی می‌کنند؟

جمع‌بندی

به طور عمومی درآمد طلاب از سه منبع تامین می‌شود:

منبع اول، شهریه مراجع است. در برخی رسانه‌ها مبالغ پراکنده‌ای از ۱۰ هزار تومان تا ۶۰۰ هزار تومان درباره شهریه طلاب گفته شده، اما هیچ گزارش مالی مستندی از حساب و کتاب مراجع وجود ندارد.

منبع دوم، بودجه دولتی و حق بیمه و کمک‌هزینه‌های معیشتی و رفاهی است که به طور مشخص در قانون بودجه سالانه تعیین می‌شود. این بودجه طبق قانون به مرکز خدمات حوزه علمیه پرداخت می‌شود که باید میان طلاب توزیع شود. در بودجه سال ۱۳۹۹ در مجموع ۱۱۹۵ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان برای مرکز خدمات حوزه علمیه در نظر گرفته شده است.

منبع سوم، هم درآمدهای حرفه‌ای است. طلابی که در سازمان‌های تبلیغاتی، سیاسی، مذهبی، دستگاه‌های اجرایی دولتی و نهادهای غیردولتی، سازمان‌های نظامی و… مشغول فعالیت هستند، دست‌کم درآمدی در سطح افراد عادی دارند.

اما خارج از نهادهای عمومی و دولتی باز هم شرایطی برای کسب درآمد حرفه‌ای برای طلاب وجود دارد. طلبه‌هایی که به طور تمام وقت مشغول تحصیل هستند نیز در برخی ایام سال مانند ماه رمضان یا محرم فرصت فعالیت به عنوان مبلغ را دارند. در بودجه دولتی برای شناسایی و اعزام مبلغان اعتباری معادل ۱۳۶ میلیارد تومان در نظر گرفته شده که در اختیار سازمان تبلیغات اسلامی و حوزه علمیه قم قرار داده می‌شود.

از دو مورد بالا تنها در مورد دوم اطلاعات نسبتا شفافی وجود دارد که آن هم نه از طریق گزارش رسمی مرکز خدمات حوزه‌های علمیه، بلکه از طریق بودجه دولتی به دست آمده است. حتی اگر مورد اول را هم قطعی بدانیم، باز هم اطلاعاتی در مورد منبع سوم درآمد طلاب، یعنی درآمدهای حرفه‌ای و شخصی آنها وجود ندارد. تا کنون هیچ تحقیق و آمارگیری در این باره انجام نشده یا اگر شده ما به آن دست پیدا نکرده‌ایم که نشان دهد متوسط درآمد طلاب و روحانیون در ایران چقدر است. به همین دلیل ادعای محمدجواد فاضل لنکرانی، مبنی بر اینکه «بیش از ۸۰ درصد طلاب زیر خط فقر زندگی می‌کنند» غیرقابل اثبات است.

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲۰
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
سیدمسعود
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
0
0
خوبه تو بودجه اینقدر به طلاب میدن. البته طلابش شاید در ایران در یکی از جهانهای موازی باشند چون غیر از شهریه و کمک هزینه اجاره 150000 تومانی ماهانه(که ادعا شده 6 میلیون تومان است!!!) من چیز دیگه ای دریافت نکرده ام. ضمنا بیشتر طلبه ها کارمند جایی نیستند.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۳
0
0
أمارهای نویسنده محترم هم قابل اثبات واستناد نیست. صرفا مغالطه فرموده اند.
و م ع
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
0
0
از خدا میخواهم فقط یه پسرات طلبه بشه وخدا را به علی اصغر امام حسین قسم میدم که بشه تا یه کمی به درد دل طلبه ها برسی فقط یه کم... این آمار ۶ملیونی را از کجا اوردی؟؟؟!!!تمام شهریه با افزایش چشمگیر جدید (دوبرابر شدن)برای سطح ۴که بالاترین سطحه۱٫۵میلیون نمیشه...چرا داغمون میکنید...
999
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۱
0
0
از خدا میخواهم فقط یه پسرات طلبه بشه وخدا را به علی اصغر امام حسین قسم میدم که بشه تا یه کمی به درد دل طلبه ها برسی فقط یه کم... این آمار ۶ملیونی را از کجا اوردی؟؟؟!!!تمام شهریه با افزایش چشمگیر جدید (دوبرابر شدن)برای سطح ۴که بالاترین سطحه۱٫۵میلیون نمیشه...چرا داغمون میکنید...
محمد
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
0
0
من ساختار هرم سرمایه داری را آجر به آجر متلاشی می کنم.
منتظر ظهور
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
0
0
قیامت رای برای همین کار ها گذاشتن
به کسی تهمت میزنی پاش بایستید
6 میلیون حقوق
اگه اینقدر حقوق داشت شهریه هم نداره
همه بیاید حوزه
من که نمگذرم این این حرف هاتون.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
0
0
برای چی از بیت المال به این مفت خورا حقوق بدین ما ایران یا راضی نیستیم پس به دانشجو حقوق بدین
نسیم
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
0
0
من شوهرم طلبه سطح ۳ هست، کل درامدمون با همه کارای فرهنگی که شوهرم انجامـمیده رو بذاریم رو هم شاید بشه یکو نیم
نسیم
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
0
0
من شوهرم طلبه سطح ۳ هست، کل درامدمون با همه کارای فرهنگی که شوهرم انجامـمیده رو بذاریم رو هم شاید بشه یکو نیم
ali
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۳۰
0
0
چه احتساب ودرآمدهای زیادی من بعد از ۱۸ سال طلبگی بهت زده‌ شده ام
ali
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۳۰
0
0
چه احتساب ودرآمدهای زیادی من بعد از ۱۸ سال طلبگی بهت زده‌ شده ام
سید احمد موسوی
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۷
0
0
با سلام طلبه و رو حانی بودن شغل محسوب میشود؟ خیر پس چرا اکثر رو حانیون کار نمیکنن و از طریق دین رو ضه خواندن و ختم قرآن و نماز و روزه مرده ها رو گرفن پول در میارن
حمیدرضا احمدی
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۹
0
0
چرا از روی ........ آمار میدین....
خیلی از طلبه ها رو میشناسم حداقل ها و با کمک نماز روزه استیجاری روزی میگذرونن..
تو یه روز،روزه بگیری .....
مدیر پایگاه با سلام و احترام
دوست گرامی نظر شما به دلیل استفاده از کلمات نامناسب اصلاح گردید.
خواهشمند است جهت رعایت شان اخلاق و رسانه نسبت به استفاده از کلمات صحیح دقت نمایید.
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۱
0
0
خب بیا از طلبه‌ها بپرس. انگار معادله ۸ مجهولی داری حل میکنی. ته دریافتی طلبه‌ها میانگین یه تومنه.
مدیر پایگاه سلام و احترام دوست گرامی
پایگاه خبری تحلیلی تلنگر حاضر به ایجاد این امکان می باشد که در این خصوص روحانیون و طلبه های محترم نسبت به شفاف سازی و مصاحبه اقدام نمایند.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
0
0
معنی شهریه هم برای از ما بهتران فرق داره.
برای ما شهریه پولی بود که باید از جیب به دانشگاه و مدرسه می دادیم که بتونیم درس بخونیم
اینا بهشون پول میدن که برن سر کلاس.
معنی همه چیو بر عکس کردن
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
0
0
معنی شهریه هم برای از ما بهتران فرق داره.
برای ما شهریه پولی بود که باید از جیب به دانشگاه و مدرسه می دادیم که بتونیم درس بخونیم
اینا بهشون پول میدن که برن سر کلاس.
معنی همه چیو بر عکس کردن
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
0
0
سلام منم یک طلبه ام باور کنین هنوز چیزی به عنوان شهریه دریافت نکردم..
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
0
0
من یک شاگرد داشتم که سال اول دبیرستان را خواند و پارسال رفت حوزه،ورودی ۹۹ حوزه هست.
باهاش صحبت کردم در رابطه با حقوقش،
+من: حقوق هم میگیرین؟ البته ی اسم دیگه داره فک کنم
- آره بهش میگن حفضیه(یک چیز تو این مایه ها گفت درست نفهمیدم)
+چقدر هست؟
-بستگی ب سطح و تاهل داره ولی برا ما ک تازه رفتیم ۱۵۰ هزارتومن هست ک هنوز بمون ندادن.
+ سقفش چقدر هست؟
- یک و نیم میلیون برا متاهل ، برا مجرد نهایت ۷۰۰
دید دارم از این سوال‌ها ازش میکنم خداحافظی کرد و رفت چون نمیتونست جواب نده. چیزی ک من متوجه شدم اینه که این پولی ک یه طلبه ها میدن یک پول تو جیبی برا زمان درس خواندن تا سطح ۱۰ هست بر خلاف بقیه رشته ها ک پولی نمیدن برا درس خواندن ک البته مادام العمر هست.
من خودم تا فوق لیسانس خرجم‌ را خانواده میداد که خیلی زشت بود، بعضی وقتها هم یک درآمدهای کوچکی از تدریس داشتم
حالا ماهی ۸م خودم درآمد دارم، ولی بابتش زحمت میکشم و کار میکنم
طلبه ای که این پول را برا درس خواندن میگیره ببینید وارد بازار کار که میشه چه توقعی برا درآمد داره
این حقوق طلبگی یک اختلاف فاحش هست بین دانشجوهای رشته های مختلف و حتی دانش آموزان کشور
شما فکر کن دولت ب هر کسی که میره دوم دبیرستان ماهی ۱۵۰ هزارتومن حقوق بده.
هر کس که میره دانشگاه ماهی ۵۰۰ هزارتومن حقوق بگیره
اصلا آنقدر بوجه نیست!
بعد این امتیاز فقط ب طلاب داده میشه.
این پول کم هست، ولی برای یک دانشجو خیلی کار راه بنداز هست
ب قول ظریف خودمون انتخاب کردیم این زندگی رو
صادق پلیان
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
0
0
۰۹۳۳۰۵۰۲۴۹۳ سلام من یک طلبه بودم اولا شهریه ۲ ملیون برا طلاب همین هست تا اخر عمر مگر مثل بقیه کارمند بشن خلاصه کاش از سطح
زندگی عموم طلاب خبر دار بودین بعدش این حرف ها رو میزدین شماره تافن هم گذاشتم تا هرکی چیزی دیگه در نظر داره مطرح کن
م الف
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
0
0
من از مهندسی مکانیک بهترین دانشگاه کشور وارد حوزه شدم و در بهترین موسسه آموزش حوزوی هم به همین دلیل قبول شدم و درس میخونم.
متاسفانه به‌طور کلی همه کسایی که علوم انسانی میخونن با مشکل اشتغال و درآمد روبه رو هستند ، این مسئله شدید ترین حالتش برای کسایی هست که حوزه میان.
من با همه این مزیت هایی که دارم در حال حاضر درآمدم ۰ است
و از کمک هزینه پدرم تحصیل میکنم
این مزخرفات نوشته شده در متن خبر واقعا جای تعجب داره که نویسنده چطور سعی در وارونه نشون دادن واقعیت میکنه.
اگر اخلاص این بچه ها نبود با این وضع معیشت مطمئنا کسی حوزه نمیومد بعد جوری جلوه میدید که انگار طلبه ها مرفه هم هستن
من از طرف خودم به جای شما از طلبه ها عذر خواهی میکنم.

این وضعیت اسف بار برای علوم انسانی در ایران در حالیه که مثلا یک رزیدنت پزشکی که تحصیل میکنه هرچند کم اما بسیار درآمد مناسبی توسط دولت بهش میدن و این درحالی که اون بعد تحصیل شغلی پر درآمد هم داره.
همین طور رشته های تربیت مدرس و ستاره دار های کنکور.
با این حال به اهمیت علوم انسانی بی توجهی شده خصوصا که این رشته ها گرچه کشور برای پیشرفت قطعا در مرحله اول به علوم انسانی نیاز داره اما بخاطر فرهنگ ما این رشته ها درآمدی ندارند پس نیاز به حمایت بیشتر حاکمیت هست.
نتیجه این سبک بی فکری همینه که کشور مشکلات مدیریتی و فرهنگی و اقتصادی داره و بجاش به وفور همه مهندس و دکتر هستند.
در همه جای دنیا علوم انسانی بالعکس ایران بر رشته های مهندسی اولویت داره.
الهیات در حوزه ها علوم انسانی اسلامی رو می‌سازه و جایگاه مهمی برای تمدن ایرانی بومی داره.
اگر می‌خواهیم نخبه گان کشور تحصیل کنند در رشته های علوم انسانی، حد اقل شرایط در سطح زنده موندن افراد رو حین تحصیل فراهم کنید، یه مقدار میشه با اخلاص از خیلی چیزا گذشت ولی وقتی در سطح ۰ حمایت میشه ....
اگر کمک خانواده نبود من حتی نمی تونستم در قم برای تامین وعده های غذایی هم حتی زنده بمونم، این وضع معاش طلبه هاست (طلبه دانشجو اینه، و به طریق اولی طلبه غیر دانشجو سخت تر)
مدیر پایگاه سلام و احترام دوست گرامی
با احترام به نظرات گران بها جنابعالی. نظر به اینکه بر هیچ کس حمایت مالی حوزوی با هر میزانی پوشیده نیست درآمد صفر شما مورد پذیرش نمی باشد. در خصوص رشته های دیگر از جمله پزشکی نیز حقوق دریافتی در ازای کار عملی در بیمارستان ها پرداخت می شود که عموما کمتر از یک سوم میانگین حقوق ثابت بدون حق العمل کاری های مرسوم است.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

سیاسی بازی
خاطرات یک انقلابی
آخرین اخبار
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی