تاریخ انتشار: ۱۱:۳۰ - ۰۸ تير ۱۳۹۹ - 2020 June 28
کد خبر: ۱۵۵۰۳
حتی منکران اصلاحات باید بپذیرند که در اثر تداوم چنین رویکردی کم‌کم نگاه‌هایی معطوف به خارج از مرزها شکل بگیرد که قطعا تبعات زیان‌باری خواهند داشت.
به گزارش تلنگر؛ سيد حسين مرعشى در یادداشتی در صفحه شخصی خود نوشت:بهبود خواهى و اصلاح ساختار سياسى بهترين راهبرد در مقابل حاشيه نشينى جريانات سياسى است

کسی نمی‌تواند منکر ضرورت اصلاحات در ایران و جمهوری اسلامی شود. باید بپذیرفت در اثر انباشت نارضایتی‌ها، انباشت مطالبات و عدم تامین خواسته‌های مردم، شاهد اتفاقات ناگوار و شاهد نوعی گریز از مرکز و فاصله دولت-ملت خواهیم بود. حتی منکران اصلاحات باید بپذیرند که در اثر تداوم چنین رویکردی کم‌کم نگاه‌هایی معطوف به خارج از مرزها شکل بگیرد که قطعا تبعات زیان‌باری خواهند داشت.

شاید برایتان جذاب باشد:

با این مقدمه من معتقدم بحث درباره اصلاح‌طلبی مبتنی بر بهبودخواهی یا اصلاح‌طلبی حداکثری مبتنی بر اصلاح ساختار سیاسی کشور، اختلاف‌نظری است درباره سطح مطالبه‌ای که اصلاح‌طلبان می‌توانند داشته باشند. یعنی این موضوع اختلاف‌نظری پیرامون سطحی از اصلاحات است که می‌توان آن را اعمال کرد و یا به دلیل برخی مشکلات قادر به اعمال آن نخواهیم بود.

من فکر می‌کنم اصلاح‌طلبان باید به بهبودخواهی به عنوان یک نگاه و خواست که موجب زنده نگه داشتن اصل اصلاحات و باقی ماندن اصلاح‌طلبان در عرصه سیاسی خواهد شد، نگاه جدی داشته باشند.

ولی حتما این امر به تنهایی قانع‌کننده و تامین‌کننده نیازهای واقعی جامعه ما و نیازهای واقعی مردم نیست. چرا که در حال حاضر مردم بسیار جلوتر از ما و نظام سیاسی ما حرکت می‌کنند و مطالبات آنها از این سطوح گسترده‌تر شده است.

ه هرحال امروز نظام اطلاع‌رسانی گسترده شده و در فضای جدی اطلاع‌رسانی هم کنترل اطلاعات کار ساده‌ای نیست؛ ضمن آنکه همه اطلاعاتی که به مردم می‌رسند هم اطلاعات صحیح و قابل اعتمادی نیستند. برخی از ضعف‌ها زیاد بزرگنمایی می‌شود و بعضی از مسائل غیرواقعی به عنوان امر واقع بیان می‌شود و همه اینها بر مطالبات و رویکرد مردم اثر می‌گذارند.

لذا خواست جامعه خیلی بیشتر از آن چیزی است که ما می‌توانیم محقق کنیم. چرا که در زمین سخت واقعیت، ما با محدودیت‌های بی‌شماری مواجه هستیم که نمی‌توانیم آنها را نادیده بگیریم.

در این شرایط من فکر می‌کنم ما اصلاح‌طلبان باید بر تحقق آن‌چیزی تمرکز کنیم که دست‌‎یافتنی‌تر و شدنی‌تر است و بر این اساس به آنها بیشتر بپردازیم و مرحله به مرحله مسائل را پیش‌بینی کرده و جلو ببریم. از نگاه من بهبودخواهی حداقل چیزی است که اصلاح‌طلبان می‌توانند دنبال کنند.

البته از نگاه من در شرایط فعلی حتی بهبودخواهی هم مسئله‌ای نیست که به آسانی قابل تحقق باشد. شرایط اجتماعی و سیاسی ایران در حال حاضر شرایط بسیار متفاوتی دارد و تحقق همین بهبودخواهی را هم ساده فرض نمی‌کنم.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

سیاسی بازی
خاطرات یک انقلابی
آخرین اخبار
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی