تاریخ انتشار: ۰۸:۲۳ - ۲۸ تير ۱۳۹۹ - 2020 July 18
کد خبر: ۱۵۷۰۵
ايران را نمي‌توان بدون روابطي عادي با دنيا به خوبي اداره کرد، نمي‌توان بدون داشتن دولتي جامع که تمام ظرفيت‌هاي مديريتي و کارشناسي کشور را به صحنه بياورد بهينه اداره کرد.
به گزارش تلنگر؛ سید حسین مرعشی در مصاحبه‌ای با یکی از روزنامه‌ها اظهاراتی عجیب و جالب در خوصوص احمدی نژاد و احتمال بازگشتش به دوران طلایی و زمامداری بیان داشته است. پیشنهاد می‌کنیم این مصاحبه را از دست ندهید.

واکنش مرعشی به تحرکات جدید احمدی‌نژاد

فعاليت مجدد آقاي احمدي‌نژاد براي انتخابات پيش رو را چگونه تحليل مي‌کنيد؟

به‌نظر من حتي اگر روزي رئيــس دولـــت اصلاحات تاييد صلاحيت شود و يا محصورين از حصر آزاد گشته و تاييد صلاحيت شوند آقاي احمدي‌نژاد تاييد صلاحيت نخواهد شد. مطلب روشن است و نياز به مانيفست ندارد مهم اين است که تاييد صلاحيت شخصي را از نظام بگيريم و اين شخصيت واقع بين و عملگرا باشد و بتواند مسائل ايران را حل کند. ايران را نمي‌توان بدون روابطي عادي با دنيا به خوبي اداره کرد، نمي‌توان بدون داشتن دولتي جامع که تمام ظرفيت‌هاي مديريتي و کارشناسي کشور را به صحنه بياورد بهينه اداره کرد.

نمي‌توان ايران را با رئيس جمهوري که روابط متشنجي با بزرگان داشته باشد اداره کرد. اين مسائل روشن است. شايد عده‌اي باشند که بگويند ما مي‌خواهيم کشور را در شرايط محاصره و تحريم بسازيم اين هم يک گزينه است ولي تشخيص ما اين است که اين مديريت اگرچه ارزشمند خواهد بود اما موجب بهبود شرايط کشور و بهبود وضعيت اقتصادي مردم نخواهد شد. اين شيوه براي مردم، زندگي نمي‌شود.

شاید برایتان جذاب باشد:

فکر مي‌کنيد رئيس دولت اصلاحات همچنان از تاثير‌گذاري سابق نزد جامعه برخوردار است؟

بله رئيس دولت اصلاحات جايگاه خود را دارد. رهبري اصلاحات چه در مورد ايشان به‌عنوان شخص و چه در مورد مجموعه‌اي از افراد تاثيرگذار چند کار بايد انجام دهند. اولين کار اين است که با نظام ارتباطي دقيق برقرار کرده و دغدغه‌هاي خود را منتقل کنند و شخصيتي موثر را از پروسه بررسي صلاحيت‌ها عبور بدهند. اين يک وظيفه است. وظيفه ديگر اين است که جبهه اصلاحات را روي يک فرد متمرکز کنند و نکته سوم به صحنه آوردن مردم است. اين جبهه بايد بتواند اين سه نقش مهم را ايفا کند.

کارگزاران به‌عنوان يک حزب تکنوکرات‌ چه تکليفي در ارتباط با قدرت دارد؛ ماندن در قدرت به نفع اين حزب است يا ماندن در کنار مردم؟

جامعه مدني کارکرد خود را دارد و حتما اصالت دارد و مهم است. ولي کاري که دولت‌ها و نهاد‌هاي قدرتمند انجام مي‌دهند فراتر از نقش نهاد‌هاي مدني است. در ايام قديم داستاني بود که دو برادر تقسيم ارث مي‌کردند برادر بزرگ گفت از خاک تا بام از آن من و از بام تا ثريا از آن تو جامعه مدني ارجاع به بام تا ثريا است و در حقيقت چيزي نيست که موجب تاثيرگذاري بنيادي شود. اگر رئيس دولت اصلاحات امروز شخصيت سياسي تاثيرگذاري هستند اين نکته به دوران رياست جمهوري ايشان يا مربوط به دوره وزارت ارشاد است. قدرتي که او به خوبي از آن استفاده کرده بود و موجب شد او بماند. ولي اينکه فکر کنيم مي‌توانيم با فعاليت‌هاي مدني مسائل ايران را حل کنيم، فرار از واقعيت است.

از ديدگاه شما فعاليت‌هاي مجلس يازدهم معطوف به انتخابات 1400 است؟

اصولگرايان مجلس را برده‌اند و طبيعي است که چنين کاري انجام بدهند، ما هم اگر مجلس را برده بوديم از اين شرايط استفاده مي‌کرديم. مهم مردم هستند و بايد ديد آيا مردم به صحنه مي‌آيند يا نه؟! اين مساله نيز بستگي به ترکيب کانديداها دارد و به اين مهم ارتباط دارد که چقدر با مردم صادق باشيم.

جــريان اصلاحات براي تاثيــرگذاري سابق به چه تغييراتي نياز دارد؟ آيا در اين شرايط نياز به ساختن جرياني ديگر از دل اصلاحات احساس نمي‌شود؟

کسي مانع از جريان‌سازي نيست. امروز کسي مدعي اين مطلب نيست. مساله اصلاح‌طلبان نيز روشن است و نقطه ابهامي نسبت به گذشته و آينده اصلاحات وجود ندارد.

در انتخابات شرکت نخواهيد کرد؟

معــلوم است که من و آقاي صفايي‌فراهاني تاييدصلاحيت نمي‌شويم. اگر نمي‌خواهيم در انتخابات شرکت کنيم مي‌گوييم نمي‌خواهيم شرکت کنيم. بهانه‌گيري که نمي‌کنيم. اسم اصلاح‌طلبان فتنه نشده من فتنه‌ام. شايد فتنه احمدي‌نژاد است که همه مملکت را درگير کرد و خود اخيرا گفت شعر تفنگت را زمين بگذار آرمان من است. به اين مي‌گويند فتنه.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

سیاسی بازی
خاطرات یک انقلابی
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی