تاریخ انتشار: ۱۱:۰۰ - ۰۱ مرداد ۱۳۹۹ - 2020 July 22
کد خبر: ۱۵۷۷۸
طیبی اقتصاددان معتقد است؛ اگر بانک مرکزی در بازار ارز دخالت نمی کرد با توجه به آشفتگی قیمت ها در این بازار رشد قیمت دلار به بیش از ۳۰ هزار تومان می رسید چرا که مردم تعیین کننده قیمت ها در این بازار شده بودند.
به گزارش تلنگر؛  اقدام بانک مرکزی در زمانی که افسار قیمت ها در بازار ارز پاره شده بود باعث شد تا اسب سرکش قیمتها در این بازار رام شود. حرکتی که به سرازیری قیمت دلار و رسیدن نرخ این کالا از کانال ۲۶ هزار تومان به ۲۱ هزار تومان رسید و به احتمال زیاد با مداخله های پی در پی این بانک در ساماندهی بازار ارز قیمت ها در روزهای آینده شکسته تر و واقعی تر می شوند.
دکترسید کمیل طیبی استاد تمام دانشکده اقتصاد دانشگاه اصفهان در گفتگو با «بازار» درباره تبعات اقدام بانک مرکزی باعرضه ارز به سامانه نیما، تصریح کرد: وقتی بازار به حال خود رها شود نرخ ها نیز دچار تغییر و نتیجه آن به آشفتگی بازار و رشد قیمت ها می انجامد. درچنین شرایطی بانک مرکزی باید به اشکال مختلف وارد عمل و مانع از رشد بی منطق قیمت ها در بازار ارز شود.

شاید برایتان جذاب باشد:

وی به سکوت بانک مرکزی و نظاره مسئولان اقتصادی دولت به رشد قیمت ها در بازار ارز اشاره کرد و افزود: از آنجایی که بانک مرکزی طی این مدت در عرضه ارز جوانب احتیاط را رعایت می کرد بنابراین وقتی دید قیمت ها در بازار ارز غیر واقعی در حال رشد است وارد عمل شد و با مداخله در بازار مانع از رشد غیر منطقی قیمت این کالا شد.
این اقتصاددان علت رشد قیمت ها در بازار ارز را ناشی از رشد تقاضاهای واقعی و کاذب در بازار عنوان کرد و افزود: البته با توجه به شرایط اقتصادی کشور عده ای نیز با ورود به این بازار سعی در تبدیل دارایی های خود به ارز را داشتند که این موضوع نیز بر رشد قیمت ها دامن می زد.
طیبی خاطرنشان کرد: عدم ورود بانک مرکزی به بازار ارز آن هم در روزهایی که قیمت این کالا بر مدار رشد قرارگرفته بود  باعث شد تا بازار از ناتوانی بانک مرکزی در عرضه ارز تاحدی مطمئن شود، غافل از اینکه فعالان این بازار با ورود بانک مرکزی رکب خوردند و بانک مرکزی با عرضه ارز به بازار موجب فروریختن قیمت ها در این بازار شد.
استاد تمام دانشکده اقتصاد دانشگاه اصفهان افزود: اگر بانک مرکزی در بازار ارز دخالت نمی کرد و قوت و قدرت خود را در این عرصه نشان نمی داد قیمت دلار در روزهای آینده به بیش از ۳۰ هزارتومان نیز می رسید. اما اکنون که بانک مرکزی مصر بر ساماندهی قیمت ها در بازار ارز با برنامه های اصولی است بی تردید سفته بازان ارزی برای جلوگیری از زیان هر چه بیشتر فروشنده و قیمت ها در این بازار همچنان نزولی خواهد شد.

آثار منفی افزایش نرخ ارز بر رشد قیمت ها در بازار
این اقتصاددان به آثار منفی رشد قیمت ارز بر افزایش سطح عمومی قیمت ها در بازار اشاره کرد و اظهار داشت: با افزایش نرخ ارز قیمت کالا و خدمات نیز تحت تاثیر قرار می گیرند و این موضوع باعث فشار فراوان بر قشر متوسط به پایین جامعه می شود.
وی اضافه کرد: رشد قیمت ها در بازار ارز تورم را بشدت بالا می برد و این روند به کاهش ارزش پول ملی و قدرت خرید مردم منجر خواهد شد.
طیبی به رشد قیمت طلا و سکه در بازار اشاره کرد و افزود: از آنجایی که تغییر نرخ ارز زمینه ساز تغییر قیمتها در بازار می شود قیمت سکه و طلا نیز همزمان با افزایش نرخ ارز در بازار بالا می رفت و این افزایش قیمت تورم انتظاری را در جامعه ایجاد کرد.
گفتنی است؛ پس از افزایش نرخ ارز در بازار و رسیدن قیمت دلار به بیش از ۲۶ هزار تومان بانک مرکزی پس از مدتها صبر بالاخره روز یکشنبه با عرضه ارز به سامانه نیما سکوت را شکست و باعث شد تا قیمت ها در بازار ارز نزولی شود.

ضرورت کنترل قیمت ها در بازار پس از کاهش قیمت ارز 
عرضه قابل توجه ارز در سامانه نیما طی دو سه روز اخیر توسط بانک مرکزی به مبلغ ۳۴۲میلیون دلار در این سامانه بازار ارز را متحول کرد. سیر نزولی قیمت ارز در بازار درحالی از ظهر یکشنبه آغاز شده و همچنان ادامه دارد که عرضه ارز از سوی بازار ساز در این مدت نیز افزایش چشم‌گیری داشته است. همزمان با ریزش قیمت ارز در بازار آزاد، قیمت فروش دلار از سوی بازار ساز نیز نسبت به روزهای ما قبل کاهش چشم‌گیر داشته است.
در چنین شرایطی به نظر می رسد با توجه به سیاست ساماندهی قیمت ها در بازار ارز توسط بانک مرکزی این احتمال وجود دارد که عرضه ارز همچنان ادامه دار و قیمت ها نیز در این بازار کاهشی تر شود.
البته با افزایش نرخ ارز در بازار قیمت خیلی از کالاها نیز در بازار افزایش یافت حال با توجه به پدیده چسبندگی قیمت ها در بازار و نظارت ضعیف بر کنترل قیمت ها دولت باید اقدامات محسوس و نامحسوس خود را در راستای کاهش بی منطق قیمت ها در بازار به کار گیرد و مانع از رشد قیمت ها شود.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

سیاسی بازی
خاطرات یک انقلابی
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی