تاریخ انتشار: ۱۱:۳۰ - ۰۲ مرداد ۱۳۹۹ - 2020 July 23
کد خبر: ۱۵۷۸۸
ناظران تحولات منطقه غرب آسیا معتقدند که رفتار‌های مخرب و مداخلات رژیم سعودی به بحران در عراق دامن زده است.
نبه گزارش تلنگر؛ گاهی به عملکرد و سیاست‌های عربستان سعودی نشان می‌دهد که رفتار‌های مخرب و مداخله گرانه رژیم سعودی در امور داخلی کشور‌های منطقه، دلیل اصلی بسیاری از بحران‌هایی است که اکنون در غرب آسیا و خلیج فارس پدید آمده است.

عراق نیز از دخالت‌های عربستان سعودی درامان نبوده و اکنون نیز یکی از عوامل بی ثباتی سیاسی در این کشور به خاطر دخالت‌های مستقیم رژیم سعودی و فتنه انگیزی‌های ریاض در عراق است.

اهانت و بی حرمتی رسانه سعودی نسبت به مرجع شیعیان عراق، «آیت الله سیستانی» که چندی پیش صورت گرفت، تنها بخشی از اقداماتی است که سعودی‌ها برای بر هم زدن آرامش و امنیت عراق انجام داده‌اند.

شاید برایتان جذاب باشد:

عربستان سعودی حامی اصلی داعش است؛ این رژیم با پرورش گروه‌های تروریستی، تکفیری، وهابی سعی کرد تا کشور‌هایی که در جبهه مقاومت قرار دارند، تضعیف کند؛ هر چند ویرانی عراق و سوریه با حضور این تروریست‌ها محقق شد، اما نتوانست به سرنگونی دولت‌های این دو کشور بینجامد؛ اگر عراق و سوریه به دست داعش افتاده بود، آشوب بزرگی در منطقه به پا می‌شد، اما ایران با تأثیر خود از وقوع چنین اتفاق ناگواری جلوگیری کرد.‌

می‌توان یکی از دلایل دشمنی عربستان سعودی با ایران را مبارزه تهران با داعش و کمک معنوی به دولت و ملت سوریه و عراق در این راه دانست.
 
ایران توانست نقشه‌های رژیم سعودی را که با هدایت و حمایت آمریکا و رژیم صیهونیستی برنامه ریزی شده بود، نقش بر آب کند؛ عربستان هزینه سنگینی برای حمایت و تأمین مالی و تسلیحاتی داعش خرج کرده و همه این هزینه‌ها با نقش آفرینی ایران نابود شد.

از سوی دیگر تجاوز نظامی عربستان سعودی به یمن و ایجاد یک ائتلاف شکست خورده عربی علیه «انصارالله یمن»، این کشور را با بحران انسانی جدی روبرو کرده است.
 
بی توجهی مقام‎های رژیم سعودی به شرایط یمن نشان از بی رحمی آل سعود نسبت به جان مسلمانان دارد؛ در حالی که همین رفتار را صهیونیست‌ها در فلسطین از خود بروز می‌دهند.

در همین حال «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر عراق، روز سه شنبه به تهران سفر کرد؛ برخی از بنگاه های خبرپراکنی سعودی و رسانه‎های عراقی یکی از دلایل سفر نخست وزیر عراق به ایران را میانجیگری میان تهران و ریاض دانستند.

همچنین «محمد جواد ظریف»، وزیر امور خارجه کشورمان نیز روز یکشنبه به بغداد رفت و در این سفر با مقام‎های عراق از جمله «الکاظمی»، دیدار کرد.
بیشتر بخوانید:
ترافیک دیپلماسی در مسیر ایران و عراق
 الکاظمی هفته آینده به ریاض، تهران و واشنگتن سفر می‌کند
باید گفت سوابق رفتاری عربستان سعودی در منطقه به ویژه تجاوز نظامی به یمن و کشتار مردم مظلوم آن، تشکیل و حمایت از داعش، دخالت مستقیم در عراق و سوریه، همکاری با رژیم صهیونیستی و تلاش برای جلب رضایت کشور‌های عربی و مسلمان منطقه برای برقراری روابط سیاسی و اقتصادی با رژیم اسرائیل، همگی نقاط سیاه و منفی در عملکرد آل سعود است که اجازه نمی‌دهد ایران به قطع روابط خود با عربستان پایان بدهد.

عربستان سعودی شاید ظاهر خود را حفظ کند و خواهان بهبود روابط با ایران باشد، اما این رژیم اختیاری از خود ندارد و تبعیت آل سعود از آمریکا و رژیم صهیونیستی این اجازه را نمی‌دهد که خصومت خود را با ایران کنار بگذارد.

ایران مشکلی در گسترش روابط با عراق ندارد؛ اما عربستان نمی‌تواند وجود ایران در عراق را تحمل کند به همین خاطر دست به فتنه گری می‌زند، همانگونه که تاکنون کرده است.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

سیاسی بازی
خاطرات یک انقلابی
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی