تاریخ انتشار: ۰۸:۳۹ - ۰۷ مرداد ۱۳۹۹ - 2020 July 28
کد خبر: ۱۵۸۲۹
راه این است که سایر قوا با دولت هماهنگ باشند»؛ دبیرکل حزب اسلامی ایران زمین با اشاره به این ضرورت عبور از تنگناهای پیش روی کشور می‌افزاید اصل تفکیک قوا به این معنا نیست که هر قوه کار خود را بدون توجه به مصالح سایر قوا انجام دهد.
به گزارش تلنگر؛ مجلس و قوه قضاییه باید در خدمت دولت باشند چون اجرای امور کشور در حوزه اختیار دولت است

هفت سال از عمر دولت تدبیر و امید گذشت و حسن روحانی یک سال دیگر پست ریاست جمهوری را به فرد دیگری می سپارد؛ دولتی که برجام را به سختی حاصل کرده و سایه تحریم های ظالمانه را از سر کشور ایران برداشته بود با روی کارآمدن فردی کارشکن و بی اعتنا به پیمان‌های بین المللی در آمریکا، در حال سپری کردن سال های دشواری است که تقریبا یک سال از آن باقی است.

شاید برایتان جذاب باشد:

قوه مجریه در این یک سال چه اقداماتی را در راستای وظایف خود می تواند انجام دهد؟ سیدابوالقاسم رئوفیان دبیرکل حزب اسلامی ایران زمین در این باره به ایرنا می گوید: یک سال زمان کمی است ولو این که دولت روحانی هفت سال را پشت سر گذاشت. دولت در این مدت می توانست برخی اقدامات موثر را در ارتقای سطح زندگی مردم و تعمیق بینش جامعه در حوزه های مختلف انجام دهد  که نداد؛ یا نتوانست و عوامل پیرامونی مانع از انجام این اقدامات شد یا اینکه نخواست که البته من دومی را بعید می دانم.

رئوفیان می افزاید: کارهای بزرگ اقتصادی و اجتماعی و ...، اقتضائات خاص خود را دارد که این اقتضائات در یک سال امکان فراهم شدن ندارد. لذا این فرصت یک ساله پیش رو برای انجام کارهای بزرگ بسیارناچیز است. با این وجود باید گفت دولتمردان باید از لحظه لحظه این سال باقی مانده از عمر دولت استفاده کرده و با حسن تدبیر و پرهیز از سوء تدبیر که متاسفانه مواردی از آن را در دولت یازدهم مشاهده کردیم تا حدودی بتواند جبران مافات کند.

این فعال سیاسی به دولت توصیه می کند در مدت باقی مانده‌ «به طور جد از پرداختن به مسائل حاشیه ای پرهیز کند»؛ مسائلی که باعث انحراف دولت از پرداختن به امور اصلی می شود. این حاشیه ها همان بداخلاقی هایی است که از جانب تندروها چه اصلاح طلب و چه اصولگرا علیه دولت صورت می گیرد.

به باور رئوفیان «دولت باید در همین یک سال به میزانی که می تواند زخم های اقتصادی را که به استخوان جامعه ایران رسیده است ترمیم کند چرا که اگر فکری جدی برای آن نشود فاجعه به بار می آورد؛ از نظر اقتصادی ما در وضعیت هشدار هستیم.»

رئوفیان می گوید: در این راستا همکاری تنگاتنگ سایر قوا با دولت می تواند موثر باشد، هرچند من چشمم آب نمی خورد که عزم قوای دیگر، همکاری با دولت برای رفع مشکلات جامعه باشد؛ اگر چه این را تعمیم نمی دهم. اما نوع برخوردها مثلا در همین مدتی که از عمر مجلس یازدهم می گذرد نشان می دهد که عده ای شمشیر از غلاف درآورده و می خواهند با آن گردن دولت را بزنند. مثلا دیدیم که دعوت از آقای ظریف به مجلس به عنوان اولین مهمان دولت، آن قدر ناگوار بود که صدای رهبری هم  درآمد. اصلا به باور من برخی از ناکارآمدی دولت فعلی نشات گرفته از نحوه برخورد دیگر قوا با دولت بوده است.

رئوفیان اظهار می کند: با این وجود، لازمه اقدامات موثر دولت در یک سال باقی مانده، عزم جدی مجلس برای همراهی با دولت است. البته این بدان معنا نیست که مجلس دست از انجام وظیفه نظارتی خود بردارد، وزرا را به کمیسیون ها احضار و از آنها سوال نکند و بر کار وزارتخانه ها نظارت نکند؛ اما این اقدامات نباید بوی تخریب دولت را دهد.

این فعال سیاسی می گوید:  اگر اراده ای قوی از سوی همه قوا برای رفع مشکلات مردم باشد، دولت می تواند در همین فرصت باقی مانده هم، اولویتی را که امسال مقام معظم رهبری در پیام نوروزی شان بر آن تاکید کردند یعنی همان «جهش تولید» را، تا حدی عملی کند. توجه داشته باشید که اگر تولید رونق پیدا کند خیلی از مسائل ما مانند بیکاری حل می  شود، ازدواج ها در مسیر اصلی خود قرار می گیرد، خانواده ها سامان می گیرد. اگر تولید رونق یابد تورم کنترل می شود و مزایای دیگر.

به گفته رئوفیان «راه این است که سایر قوا با دولت هماهنگ باشند. اصل تفکیک قوا به این معنا نیست که هر قوه کار خود را بدون توجه به مصالح سایر قوا انجام دهد. همان طور که رهبری فرمودند مجلس قوانین خوب و کارشناسی را وضع کند اما این قوانین نباید از توان اجرایی دولت خارج باشد.»

او معتقد است: مجلس و قوه قضاییه باید در خدمت دولت باشند چون اجرای امور کشور در حوزه اختیار دولت است. این در خدمت بودن  به معنای این نیست که چشم بر نقیصه های دولت ببندند بلکه یعنی تمام بنیه قضایی و تقنینی خود را در جهت کمک به دولت برای رفع مشکلات مردم قرار دهند. این درباره احزاب سیاسی هم صدق می کند. شعار اصلاح طلب اصولگرا، دیگه تمومه ماجرا، کاملا در جامعه به چشم می خورد.

دبیرکل حزب اسلامی ایران زمین در خاتمه می گوید: مخالفت با دولت درباب سازندگی یک امر سازنده است به قول شهیدمطهری نقد معبر تکامل است اگر راه نقد بسته شود راه رسیدن به کمال بسته می شود. احزاب و گروه های سیاسی باید دولت، قوه قضائیه، مجلس، شورای نگهبان، مجمع تشخیص مصلحت و سایر قوا را نقد کنند، چرا که فقط دولت نیست که نیازمند نقد است. در مجموع باید همه قوا در خدمت دولت باشند تا جامعه به دولت برسد. دولت دوم به معنای  رفاه، ثروت و آسایش مردم است که برازنده یک جامعه اسلامی است  و متاسفانه الان مردم آن را ندارند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

سیاسی بازی
خاطرات یک انقلابی
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی