تاریخ انتشار: ۰۹:۳۰ - ۲۵ شهريور ۱۳۹۹ - 2020 September 15
کد خبر: ۱۶۲۹۳
توافق عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی را پیمانی میان رژیم‌ها و نه مردم و همه مسلمانان به آرمان فلسطین وفادارند و از آن عقب‌نشینی نمی‌کنند.
به گزارش تلنگر؛ اعلام عادی‌سازی روابط خاندان حاکم بر مجمع الجزایر بحرین با رژیم صهیونیستی چیز عجیبی نیست و روابطی که برای دست کم 20 سال پنهانی بود را امروز علنی شده است.

زمانبندی اعلام عادی سازی برای پشتیبانی از ترامپ و افزایش شانس وی برای پیروزی در این انتخابات است. از سوی دیگر، این کار مرتبط به پیشبرد "معامله قرن" هست. او می‌خواهد این معامله تا حد امکان پیش برده شود تا در انتخابات از آن بهره‌برداری کند.

پیش بینی‌ها حکایت از آن دارد که روند عادی‌سازی به دولت‌های امارات و بحرین محدود نخواهد ماند و دیگر دولت‌های عربی خلیج فارس را دیر یا زود در برخواهد گرفت.

شاید برایتان جذاب باشد:

این توافق‌ها در واقع میوه 40 سال تبلیغات و تلاش صهیونیست‌ها و تندروهای آمریکا برای ایران‌هراسی و ایجاد درگیری فرقه‌ای، دینی و سیاسی بین جمهوری اسلامی و دولت‌های منطقه است.

صهیونیست‌ها به دنبال ایجاد تنش فرقه‌ای میان مسلمانان هستند اما واقعیت این است که همه مسلمانان به آرمان فلسطین وفادارند و از آن عقب‌نشینی نمی‌کنند. آن چیزی که اکنون جریان دارد، موضع دولت‌ها و نه ملت‌هاست.

اعتراض‌های گسترده این روزها در بحرین و دیگر کشورهای منطقه نشان از نارضایتی ملت‌ها دارد. بنابراین آنچه جریان دارد عادی سازی بین حکومت‌ها و عادی‌سازی سیاسی و نه صلح میان ملت‌ها و مردم و تغییر اصول و نگره‌ها و تاریخ آنها است.

متاسفانه در کشورهای خلیج فارس، شاهد حضور اپوزیسیون قوی به غیر از بحرین و تا حدودی عربستان نیستیم.

محمد بن سلمان اکنون بی رحمانه دست به قلع و قمع مخالفان زده است. رژیم‌های منطقه فکر می‌کنند که با این توافق می‌توانند حمایت آمریکا را از خود تثبیت کنند.

اما محاسبات آنها نادرست است. نخست اینکه این رژیم‌ها همچون عربستان برای 60 سال است که مورد پشتیبانی ایالات متحده قرار دارند و با عادی‌سازی روابط با کیان صهیونیستی، چیزی به این پشتیبانی افزوده نخواهد شد.

اما به نظر می‌رسد که این حکومت‌های عربی خلیج فارس، بیشتر به دنبال جار و جنجال تبلیغاتی راه افتاده‌اند تا اینکه واقعا راهکاری اساسی بیابند. البته نکته‌ وجود دارد که شاید "محمد بن سلمان" ولیعهد عربستان احساس می‌کند که موقعیت داخلی بسیار شکننده‌ای دارد و برای همین بیش از دیگر سران منطقه به پیش برد معامله قرن نیاز دارد.

بیش از 20 سال است که صهیونیست‌ها در منطقه حضور دارند و بعد هم رفت و آمدهای غیر علنی و علنی انجام می‌شد. از جمله نتانیاهو از عمان دیدار کرد.

بنابراین عادی‌سازی غیر رسمی امروز به رسمی تبدیل شده است. دوم اینکه این شبیخون اسرائیلی و حضور در منطقه نه فقط برای عراق، بلکه برای همه کشورهای منطقه  و جهان اسلام خطرناک است.

این حضور دارای ابعاد فرهنگی، اقتصادی و عقیدتی است و مردم منطقه را به فساد می‌کشاند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

سیاسی بازی
خاطرات یک انقلابی
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی