تاریخ انتشار: ۱۳:۰۰ - ۲۶ آبان ۱۳۹۹ - 2020 November 16
کد خبر: ۱۶۸۸۴
مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان با بیان اینکه انتقال ویروس کرونا از ناقلین خاموش و بدون علائم به دیگران، امکان‌پذیر است، گفت: شهروندان تماس با فرد کرونا مثبت و افراد مشکوک را جدی بگیرند به‌ویژه تماسی که از نزدیک و بدون محافظ بوده است.
به گزارش تلنگر آرزو فلاحی، در خصوص ناقلین بی علامت مبتلایان به کرونا هشدار داد و اظهار کرد: ناقلین خاموش با علائم پنهان ویروس کرونا ممکن است دیگران را مبتلا کنند چون طبق شواهد، انتقال بدون علامت این بیماری در حال وقوع است.

وی بیان کرد: اگر در خانواده‌ای یک نفر کرونا مثبت ‌شود و سایر افراد خانواده را تست کنیم، مشاهده می‌شود که از ۱۰ نفر اعضای خانواده، پنج نفر مثبت و مابقی منفی شده‌ و متأسفانه وارد اجتماع می‌شوند.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان افزود: در حالی که همان افرادی که پاسخ تست‌شان منفی شده، اگر دو تا سه روز بعد مجدد تست دهند، ممکن است پاسخ تست‌شان مثبت باشد زیرا ویروس در بدن‌ آنها  بوده، اما هنوز مثبت نشده است.

فلاحی با بیان اینکه در اوایل بیماری ممکن است ویروس قابل تشخیص نباشد، ذکر کرد: بر همین اساس بهترین راهکار این است که افرادی که در تماس با فرد کرونا مثبت بوده‌اند به مدت ۱۴ روز قرنطینه شوند.

وی با اشاره به اینکه نباید به پاسخ تست منفی اکتفا کرد، عنوان کرد: مردم تماس با فرد کرونا مثبت و افراد مشکوک را جدی بگیرند به‌ویژه تماسی که از نزدیک و بدون محافظ بوده است.

شاید برایتان جذاب باشد : 

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان با اشاره به اینکه برای عدم ابتلا به کرونا ویروس با توجه به اینکه از افراد دارای علائم واضح بیماری باید دوری کرد، افزود: در خصوص افراد بی علائم هم نباید غافل شد چراکه طبق شواهد جدید در برخی افراد علائم تا ۴۸ ساعت پس از ورود ویروس، ظاهر می‌شود.

 فلاحی با بیان اینکه انتقال ویروس کرونا از ناقلین خاموش، اهمیت کنترل و رعایت فاصله گذاری اجتماعی را بیش از پیش آشکار می‌کند، تصریح کرد: صحبت کردن در فضای بسته ویروس کرونا را انتشار می‌دهد و پس از آنکه فردی در معرض ویروس قرار می‌گیرد ویروس در بدن وی تکثیر می‌شود.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: افراد مبتلا به کرونا ممکن است حامل بیماری، بدون علامت و یا دارای علائم متفاوتی باشند، بنابراین بسیاری از افرادی که در محیط‌های شلوغ نظیر بازار، مراکز خرید، ناوگان‌های حمل و نقل عمومی و خیابان‌ها حضور دارند شاید آلوده و حامل ویروس بدون علامت باشند.

 فلاحی با بیان توضیحاتی در خصوص کرونا ویروس، رعایت بهداشت فردی و پیشگیری از این بیماری افزود: کاهش تردد غیر ضروری شهروندان، پرهیز از حضور در میهمانی‌های خانوادگی و مراسمات مختلف، پویش منطقی و جدی در خانه ماندن تنها راهبرد مقابله با این ویروس است که باید نهادینه شود.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان با اظهار تأسف از اینکه درصد زیادی از شهروندان قرنطینه خانگی را جدی نگرفته و رفتار مدنی، اجتماعی و شهری متناسب با این بحران در آنان تجلی نیافته است و این امر منجر به افزایش تعداد بیماران مبتلا و مرگ و میرها در استان شود، خواستار همکاری همگانی برای مبارزه با این بیماری و حمایت از کادر بهداشت و درمان شد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

سیاسی بازی
خاطرات یک انقلابی
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی