تاریخ انتشار: ۱۰:۳۰ - ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - 2020 November 18
کد خبر: ۱۶۹۲۴
نیاز به مذاکره خارج از برجام بین ایران و آمریکا وجود ندارد. در گذشته این نوع مذاکرات در قالب برجام بین دو کشور رخ داده و دو کشور به خوبی با دغدغه‌های یکدیگر آشنایی دارند.
 به گزارش تلنگر؛ سيد حسين مرعشىدر صفحعه شخصی خود در خصوص شکست ترامپ در انتخابات امریکا واکنش نشان داد. وی در یادداشتی نوشت:

شکست ترامپ و پیروزی بایدن که دارای رویکرد دیگری است و قصد دارد به برجام بازگردد نشان از عبور سرافرازانه مردم ایران از یک گردنه سخت دارد.

اگر منابع مالی ایران در خارج از کشور آزاد شود و صادرات نفت ایران دوباره به روال سابق بازگردد ما در مسیر بهبودی وضعیت اقتصادی قرار خواهیم گرفت که در نهایت به افزایش رضایت مردم منجر خواهد شد. اگر وضعیت اقتصادی بهبود پیدا کند روی شاخص‌های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی نیز اثرگذار خواهد بود و چنین وضعیتی روی انتخابات ریاست‌جمهوری آینده ایران نیز تأثیرگذار خواهد بود.

ما در طول دو سال گذشته از برجام خارج نشدیم و اجازه ندادیم برجام دچار فروپاشی شود. این اتفاق در شرایطی رخ داد که کشور تحت شدیدترین تحریم‌ها قرار داشت و زندگی مردم با چالش‌های متعددی مواجه شده بود. به همین دلیل قرار نیست ما اقدام جدیدی انجام بدهیم، بلکه این آمریکایی‌ها هستند که باید مسیر اشتباهی را که ترامپ دنبال می‌کرد، جبران کنند.

شاید برایتان جذاب باشد:

نیاز به مذاکره خارج از برجام بین ایران و آمریکا وجود ندارد. در گذشته این نوع مذاکرات در قالب برجام بین دو کشور رخ داده و دو کشور به خوبی با دغدغه‌های یکدیگر آشنایی دارند.

منافع ملی و حل شدن مشکلات اقتصادی مردم ایجاب می‌کند که ما با کشورهای جهان رابطه مثبت و سازنده‌ای داشته باشیم. این یک سیاست محوری و بالادستی برای رئیس‌جمهور بعدی ایران خواهد بود.

فضایی که پس از شکست ترامپ در عرصه بین‌المللی به وجود آمده و مخاصمات ترامپ با ایران جای خود را به فرصت همکاری داده است که باید مغتنم شمرده شود.

فردی باید در ایران به ریاست‌جمهوری برسد که بتواند از این فضا به سود منافع ملت ایران استفاده کند و گل‌های زیادی برای مردم ایران بچیند. بدون تردید این دوره را باید دوره همکاری نامید.

اصولگرایان و اصلاح‌طلبان باید یاد بگیرند منافع ملی را در رقابت‌های داخلی و کشمکش‌های سیاسی هزینه نکنند. جریان‌های سیاسی در سیاست خارجی باید دارای رویکردی باشند که به منافع ملی منجر شود. منافع ملی نیز تحت‌تأثیر دولت اصولگرا یا اصلاح‌طلب قرار نخواهد گرفت.

آقای روحانی از انگیزه کافی برخوردار است که کشور را در ماه‌های پایانی به وضعیت عادی و نرمال بازگرداند. از سوی دیگر آقای روحانی اراده جدی برای احیای برجام دارد و در این زمینه نیز تلاش‌های لازم را انجام خواهد داد. روحانی برای حل مشکلات اقتصادی مردم نیز دارای اراده کافی است و این مسئله را به خوبی نشان داده است.

در شرایط کنونی مهم‌ترین مسئله برای جریان اصلاحات اتحاد است. اصلاح‌طلبان تنها با اتحاد می‌توانند روی یک گزینه مناسب برای حضور در انتخابات اجماع کنند.

در چنین شرایطی اصلاح‌طلبان باید نسبت به کاستی‌هایی که وجود داشته از مردم عذرخواهی کنند.

اصلاح‌طلبان باید راهکارهای روشنی برای آینده بدهند تا مردم دوباره به صحنه باز‌گردند. بدون‌تردید اگر مردم دوباره به صحنه باز‌نگردند کسی نمی‌تواند وضعیت آینده را پیش‌بینی کند و موقعیت اصلاح‌طلبان را مشخص کند. اصلاح‌طلبان باید حول شخصیتی اجماع کنند که مورد قبول مردم باشد و سابقه روشنی در خدمت به مردم داشته باشد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

سیاسی بازی
خاطرات یک انقلابی
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی