تاریخ انتشار: ۱۲:۳۰ - ۰۱ بهمن ۱۳۹۹ - 2021 January 20
کد خبر: ۱۷۸۰۴
جریان اصلاحات به صورت عام مورد هجمه دو جریان در داخل و خارج از کشور هستند. اپوزیسیون خارج از کشور جریان اصلاحات را مانع اصلی خود برای اضمحلال جمهوری اسلامی قلمداد می‌کنند.
به گزارش تلنگر؛  آیا در شرایط کنونی جریان اصلاحات از گزینه‌هایی برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری برخوردار است که از یک طرف مورد اجماع طیف‌های مختلف اصلاح‌طلبی قرار داشته باشند و از سوی دیگر با اقبال مردمی مواجه شوند؟ 

جریان اصلاحات به صورت عام مورد هجمه دو جریان در داخل و خارج از کشور هستند. اپوزیسیون خارج از کشور جریان اصلاحات را مانع اصلی خود برای اضمحلال جمهوری اسلامی قلمداد می‌کنند. این حجم گسترده انتقاد و هجمه‌ای که از سوی اپوزیسیون خارج از کشور علیه اصلاح‌طلبان صورت می‌گیرد نشان‌دهنده ضعف جریان اصلاحات نیست؛ بلکه نشان‌دهنده قدرت این جریان است. در داخل کشور نیز وضعیت مشخص است و اصلاح‌طلبان رقیب و آلترناتیو اصلی جریان حاکم در کشور هستند. به همین دلیل از سوی این جریان نیز مورد هجمه قرار می‌گیرند. 

نه به کاندیدای اجاره‌ای
اصلاح‌طلبان به این نتیجه رسیده‌اند که نباید در انتخابات آینده از کاندیدای اجاره‌ای استفاده کنند. 

واقعیت این است که اصلاح‌طلبان و تصمیم‌گیران این جریان همواره در یک شرایط خوف و رجا حضور دارند. وضعیت برای اصلاح‌طلبان به شکلی است که نه به صورت کامل نسبت به تأیید کاندیدای خود امیدوارند و نه به آن میزان ناامید که از معرفی کاندیدا خودداری کنند. به همین دلیل و با توجه به تجربیات گذشته بهترین روش در شرایط کنونی این است که اگر قرار است جریان اصلاحات برای یک کاندیدا هزینه مادی و معنوی داشته باشد، این هزینه باید صرف یک کاندیدای متعهد به گفتمان اصلاح‌طلبی شود. نباید سرمایه جریان اصلاحات در اختیار کاندیدایی قرار بگیرد که تنها در زمان انتخابات رأی اصلاح‌طلبان را طلب کند، اما پس از پیروزی در انتخابات هیچ‌گونه تلاشی در زمینه تحقق مطالبات اصلاح‌طلبانه از خود نشان ندهد. به همین دلیل مجموعه جریان اصلاحات به این نتیجه رسیده که اگر قرار است در انتخابات شرکت کنند باید از کاندیدایی حمایت کنند که از صمیم قلب به مناسبات و مطالبات اصلاح‌طلبانه متعهد باشد. بدون‌تردید اگر اصلاح‌طلبان در حمایت از افراد بی‌تعهد به آرمان‌های اصلاح‌طلبی گام بردارند پشتوانه‌های مردمی جریان اصلاحات را از دست خواهند داد. 

شرایط به شکلی نخواهد بود که اصلاح‌طلبان از کاندیدای غیر اصلاح‌طلب حمایت کنند. در چنین شرایطی اصلاح‌طلبان به صورت پروژه‌محور با کاندیدای انتخاباتی وارد گفت‌و گو خواهند شد. این در حالی است که اولویت اصلی جریان اصلاحات حضور و حمایت از یک کاندیدای اصلاح‌طلب خواهد بود که منافع ملی و مطالبات اصلاح‌طلبانه در برنامه‌های ایشان وجود داشته باشد. در غیر این صورت باید کاندیدای پروژه‌محور مورد حمایت اصلاح‌طلبان قرار بگیرد که برنامه اصلاح‌طلبان به صورت پروژه‌ای و دقیق دنبال شود. عقل سیاسی حکم می‌کند اصلاح‌طلبان به صورت چشم و گوش بسته از یک کاندیدای انتخاباتی حمایت کند یا اینکه در مخالفت با یک جریان از فردی حمایت کنیم که از جنس گفتمان اصلاحات نیست. اگر لازم باشد این کار را انجام می‌دهیم اما نه بدون‌تعهد و برنامه‌ریزی و چشم‌اندازی روشن.

شاید برایتان جذاب باشد:

اصلاحات امکان معرفی چهره شاخصی برای 1400 را دارد؟
چنین ظرفیت‌هایی در جریان اصلاحات وجود دارد. این گزینه‌ها نیز می‌تواند مورد اجماع طیف‌های مختلف اصلاح‌طلبی قرار بگیرد. هنگامی که در بیرون گفتمان اصلاح‌طلبی می‌توان نیرویی را پیدا کرد که روی آن اجماع صورت بگیرد چگونه در درون جریان اصلاحات چنین وضعیتی وجود ندارد؟ کدام گزینه‌هایی که در بیرون از گفتمان اصلاح‌طلبی وجود دارند از گزینه‌های جریان اصلاحات تواناتر و مطرح‌تر هستند؟ متاسفانه در شرایط کنونی عده‌ای به این مسأله دامن می‌زنند که اصلاح‌طلبان فاقد نیروی لازم برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری هستند. اصلاح‌طلبان زمانی نیروی کافی برای حضور در انتخابات ندارند که اجازه ندهند گزینه‌های این جریان در انتخابات حضور پیدا کنند.

برنامه اصولگرایان برای 1400 چیست؟
اصولگرایان از همه ظرفیت‌ها و امکانات خود برای پیروزی در انتخابات آینده استفاده کرده و به نظر می‌رسد روی نامشخص بودن وضعیت اصلاح‌طلبان برای معرفی کاندیدای انتخاباتی نیز حساب می‌کنند. 

ممکن است مردم در مقاطع بحرانی هیجان و عواطف خود را نشان بدهند؛ اما به محض اینکه شرایط به حالت اولیه بازگردد دوباره عقلانیت بر آنها حاکم خواهد شد. جریان اصلاحات در کشور با مردم فاصله ندارد؛ بلکه متعلق به مردم است.  اگر کسانی قصد داشته باشند جریان اصلاحات را قبضه کنند و عنوان کنند اصلاحات متعلق به ماست ممکن است با اصلاحات واقعی و مردمی فاصله پیدا کنند. اصلاحات جز با حضور اکثریت مردم معنا پیدا نمی‌کند. اصلاحات، جریاتی است که حیات خود را مدیون اکثریت مردم می‌داند. هر زمان که شرایط برای حضور حداکثری مردم در انتخابات وجود داشته بذری که روییده بذر اصلاحات بوده است. به صورت کلی اصلاحات را نمی‌توان جدا از مردم تعریف کرد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

سیاسی بازی
خاطرات یک انقلابی
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی