تاریخ انتشار: ۱۱:۰۱ - ۱۶ بهمن ۱۳۹۹ - 2021 February 04
کد خبر: ۱۷۹۷۷
وقتی نمایندگان مجلس مجبور باشند رای شفاف بدهند؛ مردم به وضوح می‌توانند ببینند که چه کسی در مجلس به سمت صاحبان قدرت و ثروت تمایل دارد و چه کسی به سمت مردم.
به گزارش تلنگر؛ طرح شفافیت آرا نمایندگان مجلس شورای اسلامی که در مجلس دهم به تصویب نمایندگان مجلس نرسید. این موضوع باعث اعتراضات شدید اصولگرایان شد. 

مردان همیشه معترض به رقبا
حجت الاسلام علیرضا پناهیان از حامیان پایداری ؛ در این رابطه با بیانی تند نسبت به مجلس شورای اسلامی گفت: شما غلط کردید که نمی خواهید شفاف باشید. 

علی اکبر رائفی پور نیز که خود را نماینده روشنفکران نواصولگرایی می‌داند نیز در تاریخ 19 آذر ماه سال 1397 گفته بود: 

وحید یامین پور نیز که به تازگی مشاور قالیباف در مجلس شورای اسلامی شده است که متنی که در فضای مجازی منتشر کرده بود نوشت: 
آنها که دیروز موافق طرح شفافیت آرا نمایندگان بودند؛ امروز چه می‌گویند؟

شاید برایتان جذاب باشد:

نمایندگان نگران ناراحتی صاحبان قدرت از اجبارشان به دادن رای مخالف هستند
وقتی نمایندگان مجلس مجبور باشند رای شفاف بدهند؛ مردم به وضوح می‌توانند ببینند که چه کسی در مجلس به سمت صاحبان قدرت و ثروت تمایل دارد و چه کسی به سمت مردم. البته این موضوع که صاحبان قدرت نیز در این شرایط از نماینده مذکور ناراحت می‌شوند نیز موضوعی احتناب ناپذیر است. 

غلامرضا نوری غزلچه در واکنش به عدم تصویب این طرح در مجلس؛ موضوع را اینگونه توجیه کرد: "افرادی که قدرت لابی‌گری بالایی دارند برخی از صاحبان حرف ، صاحبان کسب و کار‌ها و تشکل‌ها که منسجم هستند و می‌توانند حرف خود را برسانند و نماینده را تعقیب کنند که به فلان طرح چه رأی داد و یا مثلا نظر ما راجع فلان طرح این بود این گروه‌ها از شفافیت آرا برد می‌کنند اما روستایان و اقشار ضعیفی که فراوانی دستشان نیست که نماینده را پیامک باران کنند ، جلوی مجلس تجمع کنند و یا لابی کنند، حق و حقوقشان ضایع می‌شود یعنی حق همیشه به سمت اکثریت می‌رود."

این نماینده مجلس در این خصوص که آیا در شرایط فعلی کار برای این دست افراد و گروه‌ها راحت‌تر نیست تا در فضایی گنگ با رشوه و لابی رای بخرند توضیحی نداد. 

حرف آخر

البته این موضوع که مجلس باید به صورت شفاف رای دهد مسئله‌ای جدی است و کسی مخالف آن نیست اما اینکه چرا افرادی که در مورد مجلس مخالف چنان محکم بودند که زمین زیر پایشان می لرزید؛ امروز آنگونه صحبت نکردند و یا سکوت اختیار کردند  نکته‌ای عجیب و قابل تامل است.

مجلس نیز نشان داد که لابی‌های ثروت و قدرت علاقه‌ای به شفاف سازی در امور ندارند و اگر نمایندگان شفاف شوند یا باید دست از این لابی ها بشویند یا آنکه منتظر لعن و رای نیاوردن باشند. 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

سیاسی بازی
خاطرات یک انقلابی
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی