تاریخ انتشار: ۰۹:۳۰ - ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - 2021 March 04
کد خبر: ۱۸۲۹۱
گمانه‌زنی‌های متعددی پیرامون نامزد احتمالی جریان اصلاحات در انتخابات وجود دارد. با این وجود نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان هنوز شخصی را در این رابطه به جامعه معرفی نکرده است.
به گزارش تلنگر : در این میان یکی از نام‌های پرتکرار برای حضور در انتخابات، نام محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه است. روز گذشته دو تن از اعضای حزب کارگزاران سازندگی از نگاه مثبت اصلاح‌طلبان به حضور ظریف در رقابت انتخاباتی پیش رو خبر دادند.اگرچه وزیر امور خارجه ایران در ماه‌های اخیر پیوسته احتمال نامزدی خود در انتخابات را تکذیب کرده است اما چهره‌های اصلاح‌طلب احتمالا به دو دلیل موافق حضور او در میان نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری هستند. نکته اول این است که ظریف 8 سال در یکی از حساس‌ترین جایگاه‌های دستگاه اجرایی کشور قرار داشته و ضوابط فعالیت هدفمند و موثر در قوه مجریه را می‌شناسد. نکته دوم نیز عملکرد مثمرثمر او در عرصه سیاست خارجی است. پس از سال‌ها تلاش ایران برای تصویب معاهده‌ای در راستای تنش‌زدایی از روابط خارجی ایران، این تیم سیاست خارجی ظریف بود که موفق شد، گام‌های قابل تقدیری را در مسیر تنش‌زدایی از روابط ایران با جهان بردارد. بهبود روابط ایران با چین، روسیه، افغانستان، اتحادیه اروپا و بسیاری از اهداف دیپلماتیک دیگر، وابسته به عملکرد مطلوب تیم مذاکره‌کننده دولت زیر نظر ظریف بود. همین دو امر او را به فردی موفق در مدیریت و اجرا تبدیل کرده است که از محبوبیت قابل‌قبولی میان مردم بهره می‌برد.


شاید برایتان جالب باشد :  

در همین راستا، روز گذشته فرزانه ترکان عضو حزب کارگزاران سازندگی اظهار کرد: «مشخصا درباره برنامه حزب کارگزاران باید بگویم، آقایان اسحاق جهانگیری و محسن هاشمی چهره‌های موردنظر حزب برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری هستند اما از آنجایی که جبهه اصلاحات روی آقای ظریف نظر دارد، ایشان اگر ورود به انتخابات را بپذیرند، کارگزاران هم از آقای ظریف حمایت خواهد کرد. به همین دلیل منتظر نتیجه تعیین صلاحیت‌ها هستیم تا تکلیف مشخص شود.» با توجه به این نکته به‌نظر می‌رسد، حرکت کلی جریان اصلاحات به سمت نامزدی محمدجواد ظریف باشد اما کارگزاران نیز همچنان رویکرد حمایتی خود نسبت به هاشمی رفسنجانی را حفظ کرده است. نکته دیگر موجود در این اظهارنظر، تبعیت حزب سازندگی از اجماع نهایی جریان اصلاحات است. لازم به ذکر است هدایت‌ا... آقائی نیز در گفت‌وگویی وزیر امور خارجه را شخصیتی مناسب برای نامزدی در انتخابات از سوی اصلاح‌طلبان دانست.

   نگران از تکرار 84

با تمامی این احوال از مدت‌ها پیش، صحبت‌هایی درباره نامزدی محسن هاشمی، فرزند ارشد آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی و عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران در انتخابات به گوش می‌رسد. هاشمی که هم‌اکنون عهده‌دار ریاست شورای شهر تهران است، چندی پیش در اظهاراتی حضور خود در انتخابات ریاست‌جمهوری را تکذیب کرده بود اما نمی‌توان از یک سیاست‌مدار انتظار صراحت داشت. با وجود استقبال اعضای حزب کارگزاران و برخی دیگر از چهره‌های اصلاح‌طلب، نمی‌توان احتمال نامزدی او را منتفی دانست. مساله‌ای که شاید سبب نگرانی هاشمی شده باشد، تعدد نامزدهای جریان اصلاحات در انتخابات پیش رو باشد. در حال حاضر مصطفی کواکبیان، علی مطهری، محمدعلی افشانی و برخی چهره‌های اصلاح‌طلب دیگر نامزدی خود در انتخابات را اعلام کرده‌اند، احتمال دارد تعدد نامزدها، هراس از تکرار خاطره انتخابات 84 را در دل فرزند مرحوم هاشمی انداخته باشد.

  درباره ظریف صحبتی نشده است!

اظهارنظرهای دیگری نیز پیرامون نامزدی ظریف وجود دارد. روز گذشته یدا...‌ طاهرنژاد عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران در گفت‌وگو با برنا گفت: «تا جایی که من در جریان هستم در مورد ظریف صحبتی صورت نگرفته است.  ظریف تا به امروز در هیچ جا نگفته است که می‌آید ولی اینکه حداقل در جبهه اصلاحات اقبالی نسبت به او هست مورد تردید نیست. هنوز بحثی نشده و نمی‌توان خروجی روشنی داشت اما آنطور که صحبت می‌شود او یکی از کسانی است که درباره او اقبال وجود دارد. اینکه هر گروهی و حزبی می‌خواهد کاندیدای خود را به افکار عمومی معرفی کند کار غیرطبیعی نیست و شاید کار مثبتی باشد. آنهایی که پذیرفته‌اند در قالب نهاد اجماع‌ساز یا جبهه اصلاحات ایران فعالیت کنند، در نهایت باید به رای این جبهه تمکین و به موفق شدن جبهه کمک کنند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

سیاسی بازی
خاطرات یک انقلابی
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی