تاریخ انتشار: ۱۹:۰۰ - ۱۴ فروردين ۱۴۰۰ - 2021 April 03
کد خبر: ۱۸۴۲۱
در این روزها که دنیا برای واکسینه کردن مردم در تلاشی نفس گیر قرار دارد، استراتژی های مختلفی برای واکسیناسیون به کار می‌رود. در برخی از کشورها واکسیناسیون از سالمندان و اقشار آسیب پذیر شروع شده است ودر برخی دیگر از کشورها جوانان در اولویت دریافت واکسن قرار دارند و در برخی دیگر از کشورها هنوز خبری از واکسینه کردن مردم نیست.
به گزارش تلنگر؛ کشورهای ثروتمند تاکنون میلیاردها دز واکسن ضد کرونا را خریداری کرده‌اند، در حالی‌که برخی کشورهای در حال توسعه حتی نتوانسته‌اند حداقل دز لازم را برای آسیب‌پذیرترین افراد جامعه تهیه و تامین کنند.

توسعه سریع واکسن‌های کووید ۱۹ که با سرعت رکوردی بدست آمده نشان دهنده یک پیروزی بزرگ در  مهار همه گیری است، اما این بحران زمانی پایان می‌یابد که توزیع عادلانه واکسن در جهان عملیاتی شود.

۹۰ درصد واکسن‌ها در اختیار کشورهای ثروتمند
ساکنان کشورهای ثروتمند و با درآمد متوسط ​​حدود ۹۰ درصد از واکسن‌های توزیع شده را دریافت  کرده‌اند و همین موضوع نگرانی‌های بابت کنترل کرونا در کشورهای در حال توسعه را افزایش داده است.

براساس داده‌های موجود، تا روز ۶ مارس سال جاری بالغ بر ۹۰ میلیون نفر در آمریکا حداقل یک دز واکسن دریافت کرده بودند، در حالیکه شمار واکسن‌های تزریق شده در چین برابر با ۶۲ میلیون دوز و شمار واکسن های تزریق شده در اتحادیه اروپا بربار با ۴۰.۲۴ میلیون دز بود.

شاید برایتان جذاب باشد:

لزوم به اشتراک‌گذاری دانش تولید واکسن 
تعداد فزاینده‌ای از مقامات بهداشتی و گروه‌های حامی در سراسر جهان خواستار استفاده دولت‌های غربی از قدرت‌های تهاجمی - اکثر آنها به ندرت یا قبلاً استفاده نشده - برای مجبور کردن شرکت‌ها به انتشار دستورالعمل‌های واکسن، به اشتراک گذاشتن دانش خود و افزایش تولید هستند. مدافعان بهداشت عمومی درخواست کمک کرده‌اند، از جمله درخواست از دولت بایدن برای استفاده از حق ثبت اختراع برای دسترسی گسترده‌تر به واکسن.

برای رفع این مشکلات، سازمان جهانی بهداشت سال گذشته یک مجموعه فناوری ایجاد کرد تا شرکت‌ها را تشویق کند دانش خود را با تولید کنندگان در کشورهای کم درآمد به اشتراک بگذارند.

سهم ناچیز کشورهای فقیر در دریافت واکسن کرونا 
 بر اساس آمار منتشرشده تا روز ۳۰ مارس ( دو روز گذشته)، کوواکس که ساختار توزیع واکسن سازمان بهداشت جهانی است نزدیک به ۳۳میلیون دز واکسن عمدتا در کشورهای فقیر و کم‌درآمد توزیع کرده است. اما این رقم تنها ۶درصد از کل ۵۶۴میلیون دز واکسنی است که تا این تاریخ در جهان تزریق شده است. سازمان جهانی بهداشت امیدوار به افزایش ظرفیت کوواکس است و اظهار امیدواری کرده که تا پایان سال ۲۰۲۱ حداقل ۲میلیارد دز واکسن در میان کشورهای جهان توزیع کند.

انتقاد مجدد سازمان جهانی بهداشت از توزیع ناعادلانه واکسن 
تدروس آدهانوم گبریسوس، رئیس سازمان جهانی بهداشت هفته گذشته بار دیگر از توزیع ناعادلانه واکسن کرونا بشدت انتقاد کرده و گفت بحران جهانی به پاسخ جهانی نیاز دارد. وی تاکید کرد راه حل جهانی با هم بستگی کشور شروع می‌شود.

چین و روسیه خلا  آمریکا و اروپا را پر می‌کنند
در حالی‌که کشورهای ثروتمند بر روی کنترل همه‌گیری در کشور خود متمرکز شده‌اند، روسیه و چین قول داده‌اند که به عنوان بخشی از دیپلماسی واکسن خود، خلا را پر کنند. برای مثال، موسسه گامالیا در مسکو با تولیدکنندگان از قزاقستان تا کره جنوبی وارد همکاری شده است.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

سیاسی بازی
خاطرات یک انقلابی
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی