تاریخ انتشار: ۱۰:۰۱ - ۰۲ تير ۱۴۰۰ - 2021 June 23
کد خبر: ۱۹۰۹۵
برگزاری امتحان کنکور برای دروس تخصصی 2 بار در سال

به گزارش  تنلگر، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی دیروز در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی با تبریک میلاد باسعادت حضرت ثامن‌الحجج امام رضا (ع)، حضور این امام بزرگوار را افتخاری بزرگ برای ایرانیان خواند و گفت: میزبانی ایرانیان از امام هشتم (ع) همواره مایه برکت و الهام در زندگی و معنویت مردم و جامعه بوده است.

وی با اشاره به استقبال باشکوه و عاشقانه مردم نقاط مختلف ایران از علی بن موسی‌الرضا (ع) از لحظه ورود ایشان به کشورمان، گفت: این استقبال پرشور نشان‌دهنده عشق و ارادت مردم ایران به خاندان عصمت و طهارت از آغاز ورود اسلام به ایران بوده و همچنان این عشق و علاقه‌مندی در طول قرن‌ها تداوم داشته است.

رئیس‌جمهوری بابیان اینکه مضجع شریف امام رضا (ع) همواره موردتوجه و علاقه ویژه مردم ایران بوده، افزود: این عشق و علاقه مربوط به دوره خاصی نیست و همواره این مضجع مقدس، انبوه مشتاقان را میزبانی کرده و مرقد ایشان پناهگاه مردم ایران بوده است.

روحانی با اشاره به ویژگی‌های مشترک زندگی همه امامان معصوم، به بیان ویژگی خاص زندگی حضرت رضا (ع) پرداخت و گفت: باوجود اکراه در پذیرش ولایتعهدی با شروطی که حضرت رضا (ع) برای پذیرش این منصب مقرر کرد درنهایت این اقدام امام رضا (ع) موجب گسترش، نشر و ترویج تشیع گردید و برای اولین بار مذهب شیعه در دستگاه حکومت به‌عنوان مذهب رسمی مطرح و شناخته شد.

 وی در ادامه با اشاره به برگزاری انتخابات ۲۸ خرداد، گفت: از ابتدای جنگ اقتصادی ما همواره شاهد جنگ روانی نیز بودیم که دامنه آن از داخل تا خارج از کشور و انتخابات ریاست جمهوری را نیز دربرگرفت ولیکن با حضور مؤثر مردم این جنگ روانی نیز با شکست مواجه شد و مردم در پای صندوق رأی حاضر شدند و رئیس‌جمهوری بعدی را انتخاب کردند.

رئیس‌جمهوری بابیان اینکه جمهوری اسلامی در هر شرایطی حتی در دوران جنگ و کرونا انتخابات را برگزار کرده است، افزود: عده‌ای در مجلس اول از امام (ره) خواستند با توجه به شرایط جنگی آن روز، دوره فعالیت مجلس اول تمدید شود اما امام (ره) این مسئله را نپذیرفت و دستور به برگزاری انتخابات در موعد مقرر داد. در طول دوران پس از انقلاب اسلامی همه انتخابات پیوسته انجام‌شده و این از افتخارات ملت ایران است که در هر شرایطی پای صندوق رأی آمدند و انتخابات در موعد خود برگزارشده است.

 روحانی با آرزوی موفقیت برای رئیس‌جمهوری منتخب و بابیان اینکه همه باید به رئیس‌جمهوری منتخب و دولت بعدی کمک کنیم، گفت: دولت دوازدهم همه امکانات و تلاش‌های خودش را برای کمک به رئیس‌جمهور بعدی به کار خواهد گرفت و امیدواریم رئیس‌جمهوری منتخب در کارش موفق باشد.

 در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی موضوع ساماندهی نظام سنجش و پذیرش کنکور در مقطع کارشناسی بررسی شد و از ۱۳ ماده این طرح، ۶ ماده موردبررسی و تصویب قرار گرفت و بررسی بقیه مواد به جلسات آتی موکول شد.

بر اساس مفاد مصوب شده که مقرر شد از سال ۱۴۰۲ اجرایی شود، سهم آموزش‌وپرورش در پذیرش کنکور به لحاظ سابقه تحصیلی ۶۰ درصد و سهم کنکور در دروس تخصصی ۴۰ درصد باشد و همچنین در کنکور سراسر دروس تخصصی و در سوابق تحصیلی دروس عمومی مورد ارزیابی و سنجش قرار بگیرد.

 اعضای شورا همچنین مصوب کردند که امتحان کنکور برای دروس تخصصی ۲ بار در سال برگزار شود و نتایج امتحانی که ازلحاظ سوابق تحصیلی و اختصاصی کنکور سراسر گرفته می‌شود تا ۲ سال اعتبار داشته باشدبر اساس مصوبه امروز شورای انقلاب فرهنگی دانشگاه‌های کشور نیز می‌توانند برای پذیرش دانشجو حدنصاب معدل در نظر بگیرند.

انتهای خبر// ب.ب

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

سیاسی بازی
یک داستان
آخرین اخبار
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی