تاریخ انتشار: ۱۲:۱۹ - ۰۲ تير ۱۴۰۰ - 2021 June 23
کد خبر: ۱۹۱۰۱
نمایندگان خانه ملت، در مصوبه‌ای با تشکیل «ستاد تنظیم بازار کشاورزی» موافقت کردند.

به گزارش تلنگر، نمایندگان خانه ملت در بررسی طرح تقویت امنیت غذایی کشور و رفع موانع تولید کشاورزی، ماده یک این طرح را به تصویب رساندند که بر اساس آن در راستای اعمال قانون تمرکز وظایف و اختیارات بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی مصوب ۲۴/ ۱۱/ ۱۳۹۱ و قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی مصوب ۲۳/ ۴/ ۱۳۸۹ و به‌منظور برنامه‌ریزی و ساماندهی بازار کالاهای کشاورزی «ستاد تنظیم بازار کشاورزی» که ازاین‌پس در این قانون به‌اختصار ستاد نامیده می‌شود با وظایف و اختیارات زیر تشکیل می شود:

بر اساس بند الف ماده یک این طرح؛

وظایف:

. تنظیم بازار داخلی کالاهای کشاورزی شامل بازرسی و نظارت بر قیمت، تأمین و توزیع

مدیریت نظارتی مطلوب بازار کالاهای کشاورزی در جهت تأمین منافع همه ذینفعان با همکاری اتاق اصناف کشاورزی ایران، اتاق اصناف ایران و تشکل‌های غیردولتی کشاورزی

. نظارت مستمر بر ذخایر راهبردی کالاهای کشاورزی

. نظارت بر تأمین امکانات و تسهیلات (اعتبارات و تسهیلات بانکی و ارزی) موردنیاز کالاهای کشاورزی

. نظارت بر امور گمرکی، تعرفه‌ای و مالیاتی به‌منظور روان‌سازی تأمین و توزیع کالاهای کشاورز

بر اساس بند ب ماده یک این طرح؛

ترکیب اعضاء:

-وزیر جهاد کشاورزی (رئیس)، ۲- وزیر امور اقتصادی و دارایی، ۳- رئیس سازمان برنامه‌وبودجه، ۴- وزیر صنعت، معدن و تجارت، ۵- رئیس‌کل بانک مرکزی، ۶- وزیر دادگستری، ۷- وزیر راه و شهرسازی، ۸- رئیس اتاق اصناف کشاورزی ایران، ۹- رئیس سازمان نظام‌مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی جمهوری اسلامی ایران، ۱۰- رئیس اتاق اصناف ایران، ۱۱- رئیس سازمان تعاون روستایی ایران، ۱۲- رئیس سازمان توسعه تجارت کشاورزی ایران (دبیر)، ۱۳- رئیس اتاق بازرگانی صنایع،معادن و کشاورزی ایران، ۱۴- رئیس اتاق تعاون ایران، ۱۵- دو نفر کشاورز خبره در صنوف مختلف با معرفی اتاق اصناف کشاورزی ایران و حکم وزیر جهاد کشاورزی، ۱۶- یک نفر متخصص اقتصاد کشاورزی با معرفی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، ۱۷- دو نفر نماینده ناظر از کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط‌زیست مجلس شورای اسلامی بدون حق رأی به انتخاب مجلس شورای اسلامی.

بر اساس تبصره ۱، در این قانون، مقصود از کالاهای کشاورزی، کلیه نهاده‌ها (به‌استثنای آب) و محصولات کشاورزی و منابع طبیعی و همچنین فرآورده‌های موضوع‌بند (الف) و (ب) قانون تمرکز وظایف و اختیارات مربوط به بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی مصوب ۱۳۹۱.۱۱.۲۴ هست و مقصود از عوامل تولید ماشین‌آلات، تجهیزات و ادوات کشاورزی و منابع طبیعی است.

 در تبصره ۲ نیز آمده است؛

در صورت عدم امکان حضور وزرا و رؤسای موضوع ردیف‌های ۲، ۳، ۴، ۵، ۶ و ۷ این ماده، معاون ذی‌ربط و تام‌الاختیار آنان، موظف به شرکت در جلسات می‌باشند و حضور آنان موجب سلب مسئولیت اعضای اصلی نمی‌شود.

در تبصره ۴ نیز آمده است؛ جلسات ستاد با دعوت وزیر جهاد کشاورزی تشکیل می‌شود و با حضور اکثریت اعضاء رسمیت می‌یابد و مصوبات آن بارأی اکثریت مطلق اعضای حاضر معتبر هست. مصوبات ستاد پس از تأیید و ابلاغ وزیر جهاد کشاورزی لازم‌الاجراست.

بر اساس تبصره ۵، قیمت‌گذاری ازجمله تضمینی و توافقی و تعیین سیاست‌های حمایتی کلیه کالاهای کشاورزی بر عهده شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی موضوع قانون اصلاح قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی مصوب ۱۳۹۹.۸.۵ هست.تبصره ۶ نیز اذعان می‌دارد؛ شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی موظف است مقررات صادرات و واردات کالاهای کشاورزی را حداکثر تا پایان تیرماه هرسال تصویب و اعلان عمومی نمایند. هرگونه تغییر در طول سال زراعی ممنوع هست.

در تبصره ۷ مطرح‌شده که دبیرخانه این ستاد در وزارت جهاد کشاورزی ایجاد می‌شود و رئیس سازمان توسعه تجارت کشاورزی ایران دبیر ستاد تنظیم بازار کشاورزی ایران هست. ساختارهای مرتبط با تنظیم بازار کشاورزی از وزارت صنعت، معدن و تجارت منفک و به وزارت جهاد کشاورزی بر اساس چارت سازمانی موجود و پست‌ها و افراد شاغل در پایان سال ۱۳۹۹ منتقل می‌شود.

همچنین در جریان بررسی ماده ۱ این طرح با اخطار سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی تبصره ۳ این ماده مربوط به تشکیل و مسئولیت اجرایی سازمان توسعه تجارت کشاورزی ایران مراعا ماند.

انتهای// ب.ب

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

سیاسی بازی
یک داستان
آخرین اخبار
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی