تاریخ انتشار: ۱۴:۵۵ - ۰۷ تير ۱۴۰۰ - 2021 June 28
کد خبر: ۱۹۱۳۸
رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه افراد سالم 3 برابر بیشتر از بیمارانی سرطانی به کرونا مبتلا می‌شوند، گفت: این بیماران پروتکل‌های بهداشتی را بیشتر از سایر افراد رعایت می‌کنند و به همین دلیل کمتر از افراد عادی به این بیماری مبتلا می‌شوند.

به گزارش تلنگر به نقل از تجارت امروز، علی قنبری مطلق افزود: مطالعات انجام‌شده روی ۱۵۰ نفر از بیماران مبتلابه سرطان و هزار نفر از افراد سالم نشان می‌دهد که میزان مثبت شدن کرونا در این بیماران کمتر از افرادی عادی است و درواقع افراد سالم سه برابر بیشتر مبتلابه کرونا می‌شوند.

وی اظهار داشت: نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که بیماران مبتلابه سرطان مراقبت‌های بیشتری از خود برای عدم ابتلا به کرونا می‌کنند و درواقع پروتکل‌های بهداشتی را بیشتر از سایر افراد رعایت می‌کنند، درعین‌حال بیماران مبتلابه سرطان وقتی به بیماری کرونا دچار می‌شوند احتمال مرگ‌ومیر آن‌ها دو برابر است.

قنبری ادامه داد: در دوران کرونایی، مراجعات غیرضروری بیماران سرطانی به مراکز درمانی کاهش‌یافته و با برنامه‌ریزی‌ها و هماهنگی‌های انجام‌شده در نظام شبکه بهداشتی و خدمات درمانی کشور، بسیاری از آنان به‌صورت آنلاین و بدون مراجعه به مراکز درمانی ویزیت می‌شوند البته بیمارانی که جراحی یا شیمی‌درمانی دارند، روند درمان آن‌ها قطع نشده و حضوری است.

وی تصریح کرد: همچنین کارشناسان سامانه ۴۰۳۰ را آموزش دادیم تا به سؤالات و نحوه درمان این بیماران پاسخ دهند تا از میزان مراجعات غیرضروری به مراکز درمانی و عدم ابتلای آنان به کرونا کاسته شود و این عمل مؤثر بوده است.

بر اساس گزارش وزارت بهداشت، سرطان دومین علت مرگ‌ومیر در جهان است که در سال ۲۰۱۵ باعث ۸.۷ میلیون مرگ شده است. بر اساس پیش‌بینی سازمان بهداشت جهانی، شیوع سرطان در کشورهای توسعه‌یافته تا سال ۲۰۲۵، ۴۵ درصد افزایش خواهد یافت.

 در ایران پس از حوادث ترافیکی و بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان به‌عنوان سومین علت مرگ شناخته می‌شود و بر اساس نتایج مطالعه جهانی «بار سرطان در ۱۹۵ کشور جهان» در سال ۲۰۱۶، ۵۴ هزار ایرانی براثر سرطان فوت کرده‌اند که این میزان مرگ، ۱۴.۹ درصد از کل مرگ‌ها (۳۶۰ هزار مرگ) در این سال را شامل شده است.

 نرخ بروز سرطان در ایران ۱۴۹.۷۴ در هر ۱۰۰ هزار نفر است، متوسط بروز سالانه سرطان در دنیا (بدون در نظر گرفتن سرطان پوست) بر اساس گزارش مرجع جهانی «ثبت سرطان در پنج قاره جهان»، ۱۸۲ در هر ۱۰۰ هزار نفر و حاکی از نرخ بسیار پایین‌تر بروز سرطان در ایران در مقایسه با متوسط دنیاست.

افزایش برگ خریدهای خطر سرطان، رشد جمعیت و پیری جمعیت در افزایش موارد بروز سرطان در کشورهای درحال‌توسعه (شامل ۸۲ درصد جمعیت جهان)، به علت افزایش آمار کلی سرطان در ایران است.

بر اساس آمار رسمی کشورها ویروس کرونا تاکنون بیش از ۱۴۶ میلیون نفر را در دنیا به‌طور قطعی مبتلا کرده و بیش از سه میلیون نفر نیز براثر بیماری کوئید ۱۹ جان خود را ازدست‌داده‌اند.

ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن‌درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی ازجمله علائم بیماری کوئید ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز دچار بیماری خفیف می‌شوند.

آمارها نشان می‌دهد تاکنون بیش از یک میلیارد و ۸۷۴ میلیون دوز واکسن کرونا در نقاط مختلف جهان تزریق‌شده (به‌طور متوسط ۲۴ دوز برای هر ۱۰۰ نفر) و همچنان شکاف عظیمی میان کشورهای دارا و ندار در این زمینه وجود دارد.

در ایران نیز تاکنون بیش از سه میلیون نفر دستکم یک دوز واکسن را دریافت کرده‌اند.

از ابتدای شیوع ویروس کرونا در کشور (اسفند ۹۸) تاکنون ۸۳ هزار و ۸۴۵ نفر از هم‌وطنان جان باختند.

انتهای خبر//ح.ع

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

فرهنگ و هنر
رویدادها
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی