تاریخ انتشار: ۰۸:۳۰ - ۱۵ تير ۱۴۰۰ - 2021 July 06
کد خبر: ۱۹۱۸۹
شاید در آغاز شروع کار دولت جناب روحانی این منشور برای افکار عمومی جذابیتی داشت ولی در عمل پیشرفتی در این زمینه ندیدیم

به گزارش تلنگر؛ در این مهلت باقی‌مانده‌ای که آقای روحانی دارند می‌توانند راه را برای دولت آینده باز و مسیر را آسان‌تر کنند تا دولت جناب رئیسی بتواند مفاد منشور حقوق شهروندی و حقوقی که شهروندان دارند را اعمال کند.


همان‌طور که می‌دانیم، حقوق شهروندی مجموعه قواعد حاکم بر روابط اشخاص در جامعه است که جزو حقوق ذاتی و فطری شهروندان محسوب می‌شود و به تابعه یک کشور فارغ از رنگ، قومیت، نژاد و طبقه آن‌ها تعلق می‌گیرد.


منشور حقوق شهروندی منعکس‌کننده حقوقی است که در قانون اساسی برای مردم در نظر گرفته‌شده و چیز تازه‌ای نداشت. ایشان در همان موقع از مشکلاتی مانند فساد، تبعیض و گریز از قانون صحبت کرد و عنوان کرد که دولت درگیر این مسائل است و در همایش حقوق شهروندی گفت که در پیشگاه قرآن کریم و ملت ایران سوگند یادکرده که از حقوق ملت ایران، گسترش عدالت و حمایت از کرامت و آزادی انسانی آن‌ها دفاع کند.


در همین راستا در اولین اجلاس حقوق شهروندی با عنایت به یکی از بندهای منشور حقوق شهروندی از وزرا، مسئولان و معاونان خود خواست که به مردم گزارش دهند چه اقداماتی برای اجرای حقوق شهروندی به عمل‌آورده‌اند و تا جایی که به خاطر دارم یکی دو مورد گزارش از سوی وزرا و معاونان آن‌ها تهیه و در اجلاس بعدی ارائه شد که همان موقع بنده نوشتم که این گزارش‌ها صرفاً روی کاغذ است و در عمل پیشرفتی درزمینهٔ حقوق شهروندی مشاهده نکردیم و گزارش‌ها نیز شامل مواردی بود که به‌صورت کلی نوشته‌شده بودند و از جزئیات آن‌ها خبر نداشتیم که در عمل چه اتفاقی افتاده بود و این گزارش‌ها شفافیت و صراحت نداشت.


شاید برایتان جذاب باشد:


شاید در آغاز شروع کار دولت جناب روحانی این منشور برای افکار عمومی جذابیتی داشت ولی در عمل پیشرفتی در این زمینه ندیدیم یا اگر هم تبعاتی داشت به مردم گزارش یا نتایج آن عاید مردم نشد.


من فکر می‌کنم در این مهلت باقی‌مانده‌ای که آقای روحانی دارند بازهم می‌توانند راه را برای دولت آینده باز و مسیر را آسان‌تر کنند تا دولت جناب رئیسی با توجه به این‌که گفتند «وام‌دار مردم هستند» بتواند مفاد منشور حقوق شهروندی و حقوقی که شهروندان دارند را اعمال کند و مردم ملموس و واضح ببینند چه اقداماتی در جهت به دست آوردن امتیازات از سوی دولت فراهم‌شده و امیدوارم دولت جدید کم‌وکاستی‌هایی که در مورد حقوق شهروندی از سوی مسئولین مربوطه انجام شد را مرتفع کنند و قدمی برای بهبود اوضاع حقوق شهروندی بردارند.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

سیاسی بازی
یک داستان
آخرین اخبار
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی