تاریخ انتشار: ۱۰:۰۴ - ۲۱ تير ۱۴۰۰ - 2021 July 12
کد خبر: ۱۹۲۲۵
حسن که با کلید برای بازکردن قفل مشکلات آمده بود؛ با قفل های زنگ زده مواجه شد و نتوانست آن طور که باید قفلی باز کند که نتیجه آن وجود سوال های بی جواب و اعتراض های مردمی در خیایانهای کشور بودیم.

به گزارش تلنگر؛ حسن در شرایطی سال 92 پیروز شد که کشور با بحران‌های جدی مالی و اقتصادی روبرو بود و بابک زنجانی‌ها در اقتصاد و تندروها در سیاست مغول‌وار همه‌چیز را به خاک مالیدند.

در این میان "بگم‌بگم" و بدهی‌های انباشته بار سنگینی بر روی دوش حسن گذاشت؛ اما در ادامه راه او باسیاست مذاکره برخی از مشکلاتی را رفع کرد؛ اما این راه، آغاز تنش‌با ارکان نظام بود.


دو رفتار مخالف!


لاریجانی که ریاست مجلس نهم را بر عهده گرفت تعامل خوبی با دولت روحانی داشت، که نتیجه آن تصویب «برجام» بود.

قالیباف در چهار سال نخست ریاست‌جمهوری حسن روحانی، شهردار تهران بود، اما رابطه حسنه‌ای با یکدیگر نداشتند. آنان هم در مناظرات انتخاباتی سال ۹۲ و هم در مناظرات سال ۹۶ بسیار تند از هم انتقاد کردند؛ چنان‌که گفته شد پاسخ‌های محکم روحانی به قالیباف باعث شد اقبال به او از طرف اصلاح‌طلبان و مردم زیاد شود.


‌ قاضی‌القضات


چرا حسن نتوانست؟

روزی که حسن  به‌عنوان رئیس‌جمهور انتخاب شد، 4 سال از ریاست آیت‌الله صادق آملی لاریجانی بر دستگاه قضا می‌گذشت. روابط این دو بعد از مدتی به جدال‌های کلامی کشیده شد؛ به طوری که روحانی طعنه می‌زد، آیت‌الله پاسخ می‌داد.

به‌عنوان نمونه در سال ۹۶، وقتی رئیس‌جمهور در انتقاد به احضار مکرر افراد سیاسی طعنه زد: عده‌ای بی‌کارند و می‌خواهند شغلی داشته باشند، قاضی‌القضات در پاسخ اعلام کردند: قوه قضائیه از سر بی‌کاری افراد را احضار نمی‌کند. اگر بی‌کاری وجود دارد، این شما هستید که 4 سال کشور را رها کردید و دور برجام سینه زدید، گویی کشور کار و مشکل دیگری ندارد. ما هم کارداریم و هم محکم در مسیر قانونی خود ایستاده‌ایم.

آیت‌الله آملی لاریجانی در اسفند سال ۹۷ از قوه قضائیه به مجمع تشخیص مصلحت کوچ کرد، اما اختلاف‌های کلامی او و روحانی ادامه یافت.

زمانی که رئیسی به ریاست قوه قضائیه کوچ کرد، روابط دو قوه قضائیه و مجریه بهبود یافت؛ هرچند روحانی و رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۶ برای رسیدن به پاستور باهم رقابت کرده و در مناظرات حسابی از پس هم برآمده بودند.


قدیم "حسن و حسین " مرسوم بود ولی الان "حسن و ابی" 


چرا حسن نتوانست؟

در دوره ۱۷ ساله ریاست آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بر مسند مجمع تشخیص مصلحت نظام، حسن 3 سال از نظرات ایشان بهره برد.

هاشمی از معدود افرادی بود که در دوره روحانی تاثیر بسزایی در سیاست داشت. با فوت مرحوم هاشمی در سال ۹۵، روحانی حامی بزرگ خود را از دست داد و مجمع نیز نیاز به رئیس جدید پیدا کرد.

آیت‌الله صادق آملی لاریجانی از زمانی که ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام را بر عهده گرفت؛ مهم‌ترین چالش‌های دولت روحانی با مجمع، تصویب لوایح گروه ویژه اقدام مالی (FATF) است که هر بار به تعویق افتاده است.


رسانه‌ای که هیچ‌گاه ملی نشد


چرا حسن نتوانست؟

رسانه‌ای که با شعار رسانه ملی قدرت گرفت و رشد کرد؛ این روزها جایگاه خوبی بین مردم ندرد. چراکه این رسانه هیچ‌گاه ملی نشد و سیاست‌های آن را گروهی خاص چیده‌اند. در این میان اما عزت‌الله ضرغامی، یک سال آخر خود در سازمان صداوسیما می‌گذراند که روحانی به‌عنوان رئیس دولت یازدهم انتخاب شد، اما در همان مدت نیز ضرغامی نشان داد آبش باروحانی در یک جوی نمی‌رود. ماجرای تأخیر در گفت‌وگوی زنده رئیس‌جمهور با مردم در بهمن سال ۹۲ از آن اتفاقاتی است که ضرغامی آن را به‌خوبی به یاد دارد.

پس از ضرغامی، محمد سرافراز ریاست سازمان را بر عهده گرفت و البته در عمر کوتاه ریاستش، منتقد جدی دولت بود؛ عدم پخش مصاحبه عادل فردوسی پور، مجری برنامه تعطیل‌شده ۹۰، با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه دولت که چند ماه بعد از توافق برجام انجام‌شده بود، یکی از آن موارد بود.

سرافراز در اردیبهشت ۹۵ استعفا داد و عبدالعلی علی عسگری به‌جای او نشست، اما رابطه دولت و صداوسیما، کارد و پنیر ماند. پخش سریال «گاندو» با موضوع برجام که وزارت خارجه دولت روحانی را هدف قرار داده بود، اوج تقابل آن‌ها بود.


تنش 8 ساله و آقای حقوق‌دان


چرا حسن نتوانست؟

در سال ۹۲ و با شروع دولت یازدهم، سرلشکر پاسدار محمدعلی جعفری، فرماندهی کل سپاه پاسداران را بر عهده داشت. 

او در اردیبهشت سال ۹۸ جای خود را به سرلشکر پاسدار حسین سلامی داد. همچنین تا تیر سال ۹۵ ریاست ستاد کل نیروهای مسلح بر عهده سرلشکر حسن فیروزآبادی بود که پس از او سرلشکر محمدباقری به این سمت رسید.

در این دوران هیچ‌گاه روابط میان فرماندهان نیروهای مسلح و روحانی خوب نبود؛ ازجمله آن می‌توان به برگزاری رزمایش‌های مختلف و آزمایش موشک‌های دوربرد و میان‌برد در حین مذاکرات هسته‌ای اشاره کرد.

 در دوران ریاست جمهوری روحانی بارها فرماندهان سپاه اقدام به تهدید مذاکرات کردند و حتی درجایی گفتند اجازه مذاکره مجدد را نمی‌دهند.

چرا حسن نتوانست؟

جنتی در تمام دوران ریاست‌جمهوری حسن روحانی، دبیری شورای نگهبان را نیز عهده‌دار بوده و بارها با یکدیگر تقابل کلامی داشته‌اند.


شورای نگهبان


جنتی و کدخدایی همیشه به عنوان لیدرهای اصلی شورای نگهبان بودند. در انتخابات مختلف رفتارهای شورای نگهبان همیشه با انتقادهایی روبرو بوده است. در دوران هشت‌ساله روحانی به‌ویژه در جریان انتخابات مجلس یازدهم و همچنین انتخابات ۱۴۰۰ ریاست جمهوری عملکرد شورای نگهبان با انتقادهای جدی مواجه بود. از سردمداران این انتقادها همواره حسن روحانی بود.

سخن آخر

در کنار همه تنش‌های کوچک و بزرگی که از دلایل مهم عدم موفقیت روحانی بود؛ نباید این مسئله را فراموش کنیم که بیشترین حوادث و بلایای طبیعی در دوره حسن معروف به (حسن کلیدساز) اتفاق افتاد که وقت و انرژی دولت را خیلی گرفت.

ازجمله این بلایا در این ۸ سال سیل، زلزله، کم‌آبی بی‌سابقه و حوادث ناگواری همچون ماجرای هواپیمای اوکراینی و حادثه اتوبوس خبرنگاران بود.

همه این موارد به علاوه عدم درایت کافی از شخص رئیس‌جمهور در کنترل و هدایت همان منابع کم در برای رفع مشکلات کشور باعث شد تا روحانی هم مانند همتایان خود در پایان دوران ریاستش رئیس‌جمهوری محبوب نباشد.

انتهای یادداشت// 


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

سکه، ارز و رمزارز
رویدادها
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی