تاریخ انتشار: ۱۰:۳۰ - ۲۷ تير ۱۴۰۰ - 2021 July 18
کد خبر: ۱۹۲۶۸
کدام درست است
امیر محمدی :اجازه حضور یا عدم حضور در انتخابات ریاست جمهوری در ایران را ۱۲ نفر صادر می‌کنند. ۶ روحانی و ۶ فقیه شورای نگهبان قانون اساسی که هیچ‌کدام از آنان توسط مردم انتخاب نمی‌شوند، البته چیز عجیبی نیست چرا که هیچ جای دنیا شهروندان مستقیما اعضای شورا را انتخاب نمی‌کنند.

به گزارش تلنگر؛ اما نظارت بر انتخابات و تعیین صلاحیت نامزدها هم در هیچ کجای دنیا وظیفه چنین مجموعه‌ای نیست. طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی، رهبر هر ۶ سال یک بار ۶ روحانی را برای عضویت در شورای نگهبان منصوب می‌کند. 

همچنین ۶ حقوقدان دیگر توسط رئيس قوه قضائيه به خانه ملت معرفی می‌شوند و در صورت رای اعتماد نمایندگان این ۶ نفر هم به جمع اعضای شورای نگهبان اضافه می‌شوند.

روز گذشته سخنگوی جدید شورای نگهبان در پاسخ به سؤالی درباره نظارت شورای نگهبان بر عملکرد افراد تأیید صلاحیت شده در دوره خدمتشان، افزود: این موضوع در سیاست‌های کلی انتخابات که توسط مقام معظم رهبری ابلاغ‌شده،مورداشاره قرارگرفته و طبیعتاً اجرای آن نیاز به قانون‌گذاری دارد. این مورد در حالی است این شورا قدرت زیادی دارد و در تائید صلاحیت افراد پاسخگوی هیچ نهادی نیست.

در انتخابات مختلف؛ این ۱۲ نفر نقش مهمی بر عهده‌دارند و مردم درنهایت به انتخاب آنان رأی خواهند داد. البته شورای نگهبان علاقه خواستی بر تداوم صلاحیت خود بر بحث نظارت بر نامزدها دارد و بارها هم شاهد بوده‌ایم بعد از برگزاری انتخابات و اعلام نتایج نهایی با تکیه‌بر نظارت استصوابی نامزد پیروز را رد صلاحیت کرده است.

نفس تشکیل شورای نگهبان با ادامه نظارت استصوابی برای رد صلاحیت افراد تأیید صلاحیت شده تا پایان خدمت به‌هیچ‌عنوان در قانون اساسی دیده نشده؛ هرچند شورای نگهبان در تفسیر نظارت استصوابی خود چنین حقی را برای خود قائل است.

شورا باید تأکید بر متن قانون اساسی داشته باشد. نصاب تفسیر قانون اساسی بالاست که به بیش از ۹ رأی اعضای شورا نیاز دارد. اموری که به شورای نگهبان سپرده‌شده بسیار مهم است.

شورای نگهبان وظایف مهم و تأثیرگذاری دارد که نیازی به گسترش اختیارات و قدرت ندارد و هم‌اکنون هم یکی از نهادهای پرقدرت و تصمیم‌ساز در کشور است و تأثیر تصمیم این ۱۲ نفربر زندگی ۸۰ میلیون ایرانی به‌طور مستقیم و غیرمستقیم، چه در امر قانون‌گذاری و چه نظارت بر انتخابات و بررسی صلاحیت‌ها کاملاً ملموس است.

انتهای خبر// ا.مشاید برایتان جذاب باشد:


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

سیاسی بازی
یک داستان
آخرین اخبار
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی