تاریخ انتشار: ۱۰:۳۰ - ۰۶ مرداد ۱۴۰۰ - 2021 July 28
کد خبر: ۱۹۳۲۲
رئیسی به عنوان عجیب‌ترین رئیس جمهور کشور نه کابینه‌اش روشن است نه فهرست میهمانان در مراسم تحلیف.

به گزارش تلنگر؛ مراسم تحلیف روسای جمهوری اگرچه براساس قانون اساسی تنها در حضور رئیس قوه قضائیه و اعضای شورای نگهبان کافی است، اما در همه ادوار با تعداد قابل توجهی از میهمانان داخلی و خارجی‌ شأن و جایگاه دومین مقام رسمی کشور را به تصویر کشیده‌اند.


تحلیف‌ نماد قدرت

برگزاری تحلیف در سالروز صدور فرمان مشروطیت به همراه حضور چهره‌های شاخص ملی از جناح‌های مختلف سیاسی از سنت‌های سیاسی نظام بوده و در ادوار اخیر حضور شخصیت‌های خارجی وجهه بین‌المللی روسای جمهور را نیز مورد تأکید قرار داده است. 

تراز میهمانان حاضر در مراسم تحلیف از یک‌سو دورنمای قدرت تعامل و کار مشترک با همه نیروهای اجتماعی و سیاسی را به نمایش می‌گذارد و از سوی دیگر پیش‌درآمدی بر پذیرش سطح مناسبات خارجی او با قدرت‌های صاحب تأثیر در بین‌الملل بوده است.

پروتکل‌های مراسم‌های تحلیف در ادوار اخیر ریاست‌جمهوری با چنین نگرشی نسبت به ابعاد نمادین آن تکامل پیدا کرده‌اند و انتظارات نسبت به برگزاری باشکوه‌ترآن را افزایش داده‌ است.


تنهاترین رئیس!

تحلیف دور دوم ریاست‌جمهوری محمود بدون‌شک کم‌رغبت‌ترین دوره سیاسی ادای سوگند ریاست‌جمهوری را رقم زد و برای نخستین‌بار قاعده رقابت توأم با اتحاد ملی را با شکست مواجه کرد.

دلخوری‌های بسیاری از چهره‌های ملی را از حضور دوباره در مراسم تحلیف احمدی‌نژاد در سال ۱۳۸۸ منع کرد؛ روسای جمهور پیش از او دیگر به استقبالش نرفتند، بسیاری از صندلی‌های صحن سبز بهارستان خالی ماندند و چهره‌های زیادی از جریان همسو هم با مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری دهم قهر سیاسی کردند.


شاید برایتان جذاب باشد:

حسن در کارویژه جدید خود در مقایسه با همه ادوار انتخاباتی می‌خواست انتخاب مقبول‌نظر خود در خارج از کشور را نیز از همان مراسم تحلیف به رخ بکشد. 

حضور برخی مقامات خارجی در مراسم تحلیف سال ۱۳۹۲ نخستین نتیجه اتخاذ چنین رویکردی در دوره اجرایی تدبیروامید بود. سوابق دیپلماتیک و مذاکراتی روحانی به همراه مشی حرفه‌ای، اخلاقی و تشکیلاتی او در تعامل با همه نیروهای سیاسی داخل کشور بار دیگر انسجام داخلی را با وجود رقابت‌های سیاسی تقویت کرده بود. 

روحانی خوش‌استقبال بود و در سال ۱۳۹۲ بیشترین امیدها را نسبت به احیای آسیب‌های وارد بر جامعه ایرانی ایجاد کرده بود.

امیر قطر و روسای جمهور بسیاری از کشورهای همسایه ازجمله پاکستان، ارمنستان، افغانستان و ترکمنستان و برخی کشورهای دیگر ازجمله تاجیکستان، لبنان و قزاقستان مقامات تراز اول تحلیف روحانی در سال ۱۳۹۲ بودند. 

خاویر سولانا، مسئول سابق سیاست خارجی اتحادیه اروپا و ماهاتیر محمد، نخست‌وزیر سابق مالزی نیز مهمانان ویژه این مراسم محسوب می‌شدند. جمعیت ده‌ها نفره دیگر مقامات حاضر در مراسم تحلیف نیز از وزرای امور خارجه، روسای مجالس و معاونان روسای جمهور و نخست‌وزیرها راهی تهران شده بودند.

انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم برای دومین‌بار پای نماینده عالی‌رتبه اتحادیه اروپا به مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری را نیز باز کرد. فدریکا موگرینی، مسئول وقت سیاست خارجی اتحادیه اروپا شاخص‌ترین چهره خارجی حاضر در تحلیف سال ۱۳۹۶ بود. 

همانند دور نخست ریاست‌جمهوری روحانی برخی مقامات در تراز روسای جمهور، وزیر امور خارجه، معاون رئیس‌جمهور، نخست‌وزیر یا معاون نخست‌وزیر به مراسم تحلیف ۱۳۹۶ نیز آمده بودند.


تعطیلی 2 ساعته 

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری از بسته‌شدن فرودگاه‌های استان تهران در ۱۴‌ مرداد و همزمان با برگزاری مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری به‌مدت ۲ساعت‌ونیم خبر داد. 

محمدحسن ذیبخش‌ گفت: با توجه به برگزاری مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری در  ۱۴‌ مرداد و به‌منظور رعایت الزامات ایمنی و امنیتی تمام فرودگاه‌های TMA تهران شامل فرودگاه مهرآباد، امام خمینی، پیام، آزادی و قزوین از ساعت ۳۰:‌ ۱۶ تا ۱۹ بسته اعلام می‌شود. 

وی افزود: در دستورالعمل صادر شده از تمامی شرکت‌های هواپیمایی خواسته شده تا نسبت به رعایت برنامه‌ریزی پرواز در تاریخ و ساعات مربوطه اقدامات لازم را به‌عمل آورند.

انتهای خبر//ح.ع

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

سیاسی بازی
یک داستان
آخرین اخبار
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی