تاریخ انتشار: ۰۹:۰۵ - ۰۹ مرداد ۱۴۰۰ - 2021 July 31
کد خبر: ۱۹۳۲۹
عملکرد مجلس پیش از آنکه فرش قرمزی برای دولت ابراهیم باشد، خط‌ونشان کشیدن برای دولت سیزدهم از طریق «موازنه مثبت» است

به گزارش تلنگر؛ بارأی حداقلی مردم نیز می‌توان برای بسیاری تصمیم گرفت. تصمیم مجلس در خلأ میان دو دولت بسیار پرمعناست. دولت روحانی که دیگر دولت به‌حساب نمی‌آید و کارش تمام‌شده است و دولت رئیسی هم اگر موافق این طرح باشد یا نباشد باز در برابر عمل انجام‌شده قرارگرفته است.

عملکرد مجلس پیش از آنکه فرش قرمزی برای دولت ابراهیم باشد، خط‌ونشان کشیدن برای دولت سیزدهم از طریق «موازنه مثبت» است؛ یعنی تحمیل اراده به دیگری در حین موافقت در یک موضوع. شاید هم با یک تعامل دوطرفه در این زمان طرح تصویب‌شده که به نام سید نوشته نشود.

البته بعید است مجلسی که این‌گونه طرح را مایه مباهات خود می‌داند دلش بخواهد در افتخار این‌گونه تصمیمات کسی را سهیم کند؛ بنابراین آنچه خواسته یا ناخواسته به ذهن متبادر می‌شود، ایجاد موازنه مثبت با نهادهای رسمی و سران دیگر قواست؛ اما بااراده مجلس.


شاید برایتان جذاب باشد:

سرمایه‌داران حکومتی خواسته یا ناخواسته در تصمیمات دولت‌ها اثرگذار بوده‌اند و زمانی که طرح و تصمیمی به نفعشان نبوده، آن را از مسیر اصلی خارج کرده‌اند. ازاین‌رو نه‌تنها دولت‌ها با نهادهای رسمی دچار تعارض منافع می‌شوند، گاه این تعارض منافع به بدنه دولت هم تسری پیداکرده و طرفه آنکه برخی از این تعارض منافع به خانه ملت و نمایندگان آن‌که می‌بایستی صدای مردم باشند هم کشیده شده است.

نمایندگانی که باید حامی منافع مردم باشند، عملاً در خدمت منافع خود بوده‌اند. دولت روحانی بیش از هر دولت دیگری درگیر این تعارض منافع بوده و اگر بگوییم بخشی از انفعال دولت در همین تعارض منافع در بدنه دولت نهفته است، اغراق نکرده‌ایم. شبه دولت‌هایی‌اند که قرار است دولت باشند. از این منظر اتفاقات اخیر در شیوه برخورد با اعتراضات خوزستان و تصویب طرح محدودسازی اینترنت درزمانی نه‌چندان مناسب، این پرسش را به وجود آورده که این تصمیمات فرش قرمزی است برای دولت رئیسی یا اعلام حضور شرکای تازه برای سهم‌گیری از دولت.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

سیاسی بازی
یک داستان
آخرین اخبار
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی