تاریخ انتشار: ۱۰:۲۱ - ۰۹ مرداد ۱۴۰۰ - 2021 July 31
کد خبر: ۱۹۳۳۲
در طول 42 سال گذشته انقلاب اسلامی همواره از مردم با عنوان ولی‌نعمتان مسئولین یاد شده است. اما چه شد که مسئولین اهمیتی به ولی‌نعمتان خود نمی‌دهند؟چه باید کرد و چه نباید؟

به گزارش تلنگر؛ عوامل گوناگونی ازجمله فرهنگ و سبک زندگی، فاصله سطح معیشت و رفاه اقتصادی تا شیوه‌های مدیریتی، دیدگاه‌های فکری سیاسی و البته خصومت ورزی‌های خارجی می‌تواند فاصله مردم و مسئولان را زیاد کند.


می‌توان دو عنصر جمهوریت و اسلامیت را به‌عنوان نمادها و نمایندگان فکری و عقیدتی نظام نام نهاد. هرگونه انحراف از این دو اصل می‌تواند باعث پدید آمدن شکاف‌های گسترده ملت_دولت شده و زمینه را برای گسل‌ها و شکاف‌های دیگر فراهم کند.


آنچه باعث جدایی بین گروه‌ها و تسری آن به بخش‌های مختلف و درنهایت فاصله بین مسئولان و مردم می‌شود، تنازعاتی است که زمینه انشقاق در جامعه را افزایش داده و بدون توجه به اصول و مبانی مشترک، اتحاد جامعه را هدف می‌گیرد.


رهبر معظم انقلاب دقیقه ۳۰ سال پیش در دیدار با کارگزاران نظام فرمودند: «ما در قبال مردم دو کارداریم: یک کار این است که به آن‌ها خدمت برسانیم؛ کار دیگر این است که محبت و اعتماد آن‌ها را جلب کنیم».


اعتماد مردم اگر در یک نظام سیاسی سکولار، تنها منوط به تحقق وعده‌ها و شعارهاست، در نظام ایدئولوژیک جمهوری اسلامی جایگاهی فراتر از موضوع‌های عادی و متداول دارد؛ درواقع تالی منفی هرگونه بی‌اعتمادی و از دست دادن امید و نگاه مردم به مدیران، مستقیماً مرتبط است باتجربه مردم‌سالاری دینی که تجربه‌ای نوپا در جهان است.


شاید برایتان جذاب باشد:


شکاف معیشتی

رهبر معظم انقلاب ساده‌زیستی را از اصول اعتمادسازی و کاهش فاصله میان مردم و مسئولان می‌دانند: «اگر ما دنبال مسائل خودمان رفتیم، به فکر زندگی شخصی خودمان افتادیم، دنبال تجملات و تشریفاتمان رفتیم، در خرج کردن بیت‌المال هیچ حدی برای خودمان قائل نشدیم و هرچه توانستیم خرج کردیم، مگر اعتماد مردم باقی می‌ماند؟».


در بحث اقتصاد و معیشت، در کنار مباحث تحریمی و کمبودهای تحمیلی، شاخص کارآمدی نظام نقش بسیار مهمی در امیدآفرینی و کاهش شکاف بین مردم و مسئولان دارد؛ مشکل مدیریت و کارایی فراتر از یک قوه و دستگاه خاص است و دامنه آن به همه بخش‌ها و رویه‌های خرد و کلان جامعه برمی‌گردد. کارآمدی اکنون نه‌تنها باعث رشد اعتماد مردم به‌نظام می‌شود بلکه در مباحث سیاسی نوین، شاخص مهمی در مشروعیت و مقبولیت به‌حساب می‌آید.


لزوم داشتن استراتژی فضای مجازی

از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی هیچ دوره‌ای را نمی‌توان یافت که تمرکز تبلیغاتی دشمن بر جمهوری اسلامی نبوده و افکار عمومی مردم ایران هدف قرار نگرفته باشد.


دقت در شیوه‌های نوین جنگ روانی و «جنگ نرم» که بارها مورد تأکید رهبر معظم انقلاب بوده است و در کنار آن توجه به تولیدات فاخر فرهنگی و هنری می‌تواند تا حد زیادی معادله نابرابر کنونی را تغییر داده و در کنار گسترش نقد و شفاف‌سازی، باعث تحکیم پایه‌های همبستگی باشد؛ چه در بخش میان گروهی و چه در گستره رابطه مردم و مسئولان.

انتهای خبر// ا.م

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

سیاسی بازی
یک داستان
آخرین اخبار
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی