تاریخ انتشار: ۱۸:۰۴ - ۰۹ مرداد ۱۴۰۰ - 2021 July 31
کد خبر: ۱۹۳۳۷
رئیس‌جمهوری، تصمیم‌های ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا را بر پایه اصول علمی و خرد جمعی ارزیابی کرد وگفت: هر هفته تصمیم‌های که احساس می‌کردیم ضروری است اتخاذ می‌کردیم و مجموعاً در این ۷۸ جلسه، ۵۷۳ مصوبه را تصویب کردیم.

به گزارش تلنگر، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، افزود: امروز هفتاد و هشتمین و آخرین جلسه ستاد ملی کرونا در دولت دوازدهم بود امیدواریم که از برکت روح بلند پیامبر (ص) و ائمه هدی (ع) مردم ما در مسیر صحت و سلامت قرار بگیرند و شر این ویروس به زودی از سر مردم و همه مردم جهان کوتاه شود.

وی ادامه داد: از آغاز کرونا در پایان سال ۹۸ که ستاد ملی کرونا شروع شد و هر هفته جلسات منظمی داشتیم و خدا توفیق داد در این جلسات مباحثی که قبلاً در کمیته‌ها محل بحث و بررسی قرار گرفته بود مطرح و تصمیم گیری شود. این جلسه به جلسات برخط ستاد استانی یعنی همه استانداران و همه روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی بر خط متصب بود و این برخط بودن به ما در هماهنگی‌ها خیلی کمک می‌کرد.

روحانی افزود: اگر این اتصال نبود ایجاد هماهنگی در سراسر کشور ساده نبود اما چون بالاترین مرجع تصمیم گیر مقابله با کرونا ستاد ملی بود ضرورت داشت نکاتی که مورد نظر آنها بود مطرح می‌کردند و این اتصال و هماهنگی برای رسیدن به اهداف بسیار ما را یاری و کمک می‌کرد.

رئیس جمهوری اختیارات جلسات ستاد ملی مدیریت کرونا را مساوی اختیارات شورای عالی امنیت ملی اعلام کرد و یادآور شد: کمتر اتفاق می‌افتد که این گونه باشد البته مواردی را داشتیم مثلاً در ماجرای عراق در ۲۰۰۳، شورای عالی امنیت ملی مصوباتی را در دبیرخانه تصویب کرد. این مورد جزو آن مواردی بود که در طول یکسال و نیم این جلسات تشکیل شد. در این جلسه نیروهای مسلح و قوای دیگر حضور داشتند. این جلسه قوه اجرایی و نیروهای مسلح و از طرف قوه قضاییه دادستان کل شرکت می‌کرد و از طرف مجلس شورای اسلامی نماینده آنها بود و از صدا و سیما در همه جلسات رییس صدا و سیما بود و این هماهنگی و همفکری که بین سه قوه و مقامات لشکری و کشوری بود تقریباً شبیه ترکیب خود شورای عالی امنیت ملی داشت.

روحانی یادآور شد: این نهادسازی بسیار درست، به موقع، دقیق و سریع انجام شد. کرونا در روز آخر بهمن سال ۹۸ وارد ایران شد و مصوبه شورای عالی امنیت ملی سوم اسفند بود و فوری تصمیمات اتخاذ شد. در کنار آن کمیته‌های مختلفی تشکیل شد. ۷۸ جلسه ستاد ملی و همین تعداد جلسه هم با روسای کمیته‌ها داشتیم.

رئیس جمهوری گفت: خود کمیته‌ها به‌ویژه در بخش‌های مختلف جلسات و مصوبات داشتند. وزارت بهداشت، درمان جای خود دارد و همواره در خط مقدم بود و خود وزیر و معاونان او به ویژه معاون بهداشت که سخنگوی این ستاد هم بود و معاون درمان و همچنین سایر معاونان و مقامات در وزارت بهداشت درمان بسیار زحمت کشیدند.

روحانی افزود: بعد در کنار آن هم وزارت کشور به ویژه از زمانی که قرارگاه عملیاتی در این ۹ ماه اخیر تشکیل شد و وزیر کشور فرمانده این قرارگاه عملیاتی شد در این امر بسیار مهم بسیار یاری و کمک کردند و تصمیم‌های ما همواره بر پایه خرد جمعی بوده است.

وی اعلام کرد: یعنی در کمیته‌ها و در روسای کمیته‌ها نشسته‌ایم، بحث و بررسی و تصمیم‌گیری کرده‌ایم بنابراین حداقل می‌توان گفت در سه تا چهار رده این تصمیمات پخته می‌شده است. در کمیته‌ها، وزارت بهداشت و درمان، به قرارگاه عملیات می‌رفته و دومرتبه بحث می‌شده، در روسای کمیته‌های دومرتبه بحث می‌شده و بعد به ستاد می‌آمده و در چندین مرحله این تصمیمات مورد بحث و بررسی و دقت نظر قرار می‌گرفته و تصمیمات پخته‌ای بوده است.

رئیس جمهوری اضافه کرد: اگر برگردیم و به همه این تصمیمات نگاه کنیم، تصمیمی نمی‌بینم که خلاف اصول عملی یا روندی که حتی در جهان امروز وجود دارد باشد و در همان مسیر بوده و همواره در همان مسیر حرکت کردیم. البته از تجربه جهانی هم استفاده کردیم و دانشمندان ما هم در اینجا پژوهش‌های مختلفی در سطح جهان داشتند و ارائه کردند.

روحانی خاطرنشان کرد: چاره‌ای جز این نداشتیم از آغاز که بر تمام داخلی خودمان تکیه کنیم. اوایل که هیچ‌کس به کسی کمک نمی‌کرد البته بماند که ما تحریم بودیم، برای ماسک هم کسی به کسی کمک نمی‌کرد، حتی در هوا هم ماسک را می‌قاپیدند که از این کشور به آن کشور نرسد.

انتهای خبر//ح.ع


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

سیاسی بازی
یک داستان
آخرین اخبار
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی