تاریخ انتشار: ۰۹:۳۰ - ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ - 2021 August 03
کد خبر: ۱۹۳۵۴
امیر محمدی: ابراهیم خوب می‌داند در چه راهی قدم برداشته است. راهی که محبوبش می‌کند یا مثل بیشتر یپشکسوتانش او را به حاشیه می‌برد. اما او چه کند که محبوب شود؟

به گزارش تلنگر؛ ابراهیم امروز رسماً رئیس‌جمهور می‌شود. به‌عنوان هشتمین رئیس‌جمهوری بر سیزدهمین دولت ریاست خواهد کرد. ایران اما درگذشته سیاسی خود شاهد قرن‌ها عزل خونین صدراعظم‌ها، ترور نخست‌وزیران و جابه‌جایی تنش آلود دولت‌ها بوده؛ امانگاهی به تاریخ ۴۳ ساله جمهوری اسلامی نشان می‌دهد که جز دو مقطع استثنایی در سال‌های ۱۳۶۰ و ۱۳۸۸ که یکی در فضای جدال‌های سیاسی ناشی از یک انقلاب نوخاسته و اقدامات هواداران پس از عزل ابوالحسن بنی‌صدر نخستین رئیس‌جمهوری بود و دیگری در اعتراض طیفی از رأی‌دهندگان به نتیجه انتخابات و پیروزی محمود رخ داد؛ هیچ‌یک از دیگر ادوار انتقال قدرت اجرایی و نیز تقنینی در ایران با تنش، درگیری یا مقاومت همراه نبوده است.


اما ابراهیم راه سختی در پیش دارد. او باید نخستین هدف خود را نجات اقتصاد ایران بگذارد. این جز از راه مقاومت و البته مذاکره با جهان پیش نمی‌رود. ابراهیم اگر می‌خواهد تورم را کاهش دهد و افزایش رشد اقتصادی ایجاد کند باید ضمن تکیه‌بر تولید و بازتوانی نسبی قدرت اقتصادی بر مذاکره با جهان جهت حداقلی کردن تنش‌ها اهتمام بورزد؛ چراکه کشوری پیشرفت نخواهد کرد، جز آنکه با دنیا تعامل داشته باشد.


سید خوب می‌داند نارضایتی سیاسی مردم و واکنش آن‌ها به رد صلاحیت نامزدهای ریاست جمهوری تا حدود قابل‌توجهی خود را در کاهش مشارکت سیاسی در انتخابات ۲۸ خرداد نشان داده و نتیجه نارضایتی‌های اقتصادی نیز رأی اکثریت رأی‌دهندگان به نامزدی بود که در زمره رقبا و منتقدان دولت حسن به شمار می‌رفت و او در فهرست شعارهای خود بر مبارزه با فساد، حمایت از اقشار مستضعف، بهبود شرایط اقتصادی از طریق تقویت تولید و درعین‌حال تلاش برای رفع تحریم‌ها از طریق ادامه دادن مسیر مذاکره تأکید کرده. این شعارها امید تازه‌ای است که جامعه به تحققشان دل‌بسته. امیدی که ابراهیم در فصل خود نباید ناامید کند.

انتهای یادداشت//


شاید برایتان جذاب باشد:


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

سیاسی بازی
یک داستان
آخرین اخبار
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی