تاریخ انتشار: ۱۱:۰۴ - ۳۰ مرداد ۱۴۰۰ - 2021 August 21
کد خبر: ۱۹۴۸۵
امیر محمدی: روزی که امریکا منافع خود را در دوستی با ما ببیند در پا پیش گذاشتن برای مذاکره و حل مشکلات لحظه‌ای تردید نخواهد کرد. درواقع نه دوستی امریکا اصالت دارد و نه دشمنی‌اش!

به گزارش تلنگر؛ انتظار نجات بخشی از امریکا نادرست است. فرمول فکری آن‌هایی که در کشور ما منتظرند آمریکایی‌ها بیاید و نجاتشان دهد مثل فرمول فکری کسانی است که خیال می‌کند امریکا صرفاً به دنبال دشمنی و با ما و شکستن آرمان‌ها و ایدئولوژی‌های ما است.


امریکا مثل بقیه کشورها منفعت‌طلب و سلطه‌جوست. شواهد زیادی نشان می‌دهد عراق، ترکیه، پاکستان، عربستان و هر کشوری که فکرش را بکنید مثل امریکا منفعت‌طلب و سلطه‌جو هستند با این تفاوت که امریکا قدرتمندتر از بقیه است.


معتقدم روزی که امریکا منافع خود را در دوستی با ما ببیند در پا پیش گذاشتن برای مذاکره و حل مشکلات لحظه‌ای تردید نخواهد کرد. درواقع نه دوستی امریکا اصالت دارد و نه دشمنی‌اش!


ما هم باید صرفاً به دنبال منافع خود باشیم و اگر روزی منافع ما می‌گفت مذاکره کنیم باید این کار را انجام دهیم! مذاکره عرصه چانه‌زنی و بده بستان برای رسیدن حداکثری به منافع ملی است؛ نه پذیرش سلطه است نه گفتمانی از سر صدق!


افغان‌ها آن روز که خیال کردند امریکا آمده نجاتشان دهد؛ سخت در اشتباه بودند و با همین خیال خام به امید امریکا؛ نه نهادی ساختند و نه قدرتی که در جامعه بتواند در برابر تهدید داخلی و خارجی مقابله کند. در این سال‌ها نه ارتش واقعی داشتند و نه سیاستمدار قابلی.


حالا که امریکا فرار را بر قرار ترجیح داده است؛ طالبان منسجم و متشکل به‌راحتی قدرت را به دست می‌گیرد. چون هیچ نیروی بومی پرقدرتی در برابرش نیست.


ماجرا افغانستان برای ما که در ایران نشسته‌ایم درس بزرگی دارد که باید آن را بیاموزیم!

انتهای یادداشت//

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

فرهنگ و هنر
رویدادها
آخرین اخبار
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی