تاریخ انتشار: ۰۹:۲۵ - ۰۶ مهر ۱۴۰۰ - 2021 September 28
کد خبر: ۱۹۶۵۶
بر اساس گفته وکیل مردم تبریز در خانه ملت طرح واردات مشروط خودرو در شورای نگهبان به دلیل مغایرت با تولید ملی رد شده است.

به گزارش تلنگر؛ طرح واردات مشروط خودرو در شورای نگهبان رد شد. محمدحسین فرهنگی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در مصاحبه‌ای، مخالفت شورای نگهبان با طرح مذکور را اعلام و گفته بود: «ما درگذشته تنها به واردات خودروهای هیبریدی و برقی مجوز داده بودیم اما شورای نگهبان آن را مغایرت با تولید ملی دانست».


نکته‌ای که درباره این طرح جلب‌توجه می‌کند؛ بی توجهی به وظایف قانونی شورای نگهبان است که آگاهانه یا ناآگاهانه احکام را به سمت و سویی غیر از فرمول قانونی خود سوق می‌دهد.


جالب است بدانید قانون اساسی، دو نوع نظارت را برای شورای نگهبان در نظر گرفته است. یک نوع، نظارت بر قوانین و مصوبات ازلحاظ عدم مغایرت آن با قانون اساسی است. نوع دیگر، نظارت بر قوانین و مقررات ازلحاظ عدم مغایرت آن با احکام شرعی است.


با توجه به مطلب فوق و ادعای این نماینده مجلس خوب است سخنگوی محترم شورای نگهبان آقای طحان نظیف اولاً درباره تائید یا رد مطلب بیان‌شده اقدام و شفاف‌سازی نمایند؛ دوما در صورت تائید علت رد طرح را بیان نمایند که چگونه شورای نگهبان از روند قانونی خود خارج و به‌جای بررسی طرح در فرم استاندارد مشخص‌شده در قانون اساسی دست به مصلحت‌اندیشی زده است.


اگر چنین باشد که وکیل محترم مردم تبریز اعلام داشتند شورای نگهبان وظیفه داشت طرح موردنظر را نسبت به مغایر بودن یا نبودن با قانون اساسی و شرع مبین اسلام بررسی و پس‌ازآن اعلام نظر نماید که به دلیل مغایرت با فلان قانون و یا فلان حکم شرعی طرح رد می‌شود و یا به دلیل عدم مغایرت با این دو، مورد تائید است. حال مغایرت با تولید ملی کدام‌یک از این‌ها است؟

انتهای خبر//ا.م


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

سیاسی بازی
یک داستان
آخرین اخبار
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی