تاریخ انتشار: ۱۱:۵۶ - ۲۴ مهر ۱۴۰۰ - 2021 October 16
کد خبر: ۱۹۷۸۷
قیمت غلات و حبوبات هر چند ساعت به روز می شود، قیمت نخود و لوبیا و عدس در بازار ایران مانند بسیاری از محصولات دیگر ثابت نیست و با توجه به نوسانات ارز و دیگر تاثیرات بازار اقتصادی، متغیر خواهد بود.
به گزارش تلنگر، در ماراتن افزایش قیمت‌ها، حبــوبات یکی از رکورددار‌ان جهش قیمتی در یک سال اخیر بوده است. با افــــزایش قیمت گوشت و مرغ، مصرف حبوبات به عنوان یکی از پروتئین‌های جایگزین افزایش یافت و قیمت این محصولات در پارسال چند برابر شد. 
به طــــوری که انـــواع حبوبات در محدوده ۳۰ تا ۵۰هزار تومان به فروش می‌رسد. بنابراین کســـانی که به فکر جایگزین کردن پروتئین گیاهی با نوع حیوانی (گوشت) بودند بعد از مدتی توان خرید این محصول را نیز از دست دادند. در این شرایط مصرف‌کننده که توان خرید زیادی ندارد به فکر جایگزینی برای حبوبات بود و بخشـی از مردم به سمت خرید سویا رفتند که این هم بخشی از پروتئین مورد نیاز بدن را تامین می‌کنـــــد. اما در کمــال تعجب سویا نیز در طول هفته‌های اخیر با افزایش قیمت ۱۰درصدی مواجه شد تا دست خانواده‌هایی که در دهک‌های پایین جامعه قرار دارند بیش از پیش از انواع پروتئین حیوانی و گیاهی کوتاه شود!

 تورم نقطه‌ای این گروه  برای نخود ۱۱۸ درصد، لوبیاچیتـــی ۹۷درصد، لوبیاقرمز ۱۱۱درصد، عدس ۱۵۹درصد و برای لپه ۱۴۵درصد بوده است. یعنی مصرف‌کننده برای خرید میزان مشخصی حبوبات در سال‌جاری نسبت‌ به سال قبل، باید پول بیشتری پرداخت کند. جالب اینکه بر اساس اعلام وزارت جهاد کشاورزی پارسال، سرانه مصرف سالانه حبوبات در کشور۱۰ کیلوگرم برای هر نفر است، اما به نظر می‌رسد این عدد در طول چند ماه گذشته به دلیل افزایش نرخ و خصوصا پایین آمدن قدرت خرید کاهش پیدا کرده باشد.

  تاثیر قیمت ارز

ایران در سال‌های پیش یکی از صادرکنندگان عمده حبوبات به خصوص نخود در جهان بود و یک درصد از تولید جهانی حبــوبات را به خود اختصاص داده بود، اما این معادله در دهه اخیر تغییر کرده است. در حال حاضر ۷۰درصد حبوبات مورد نیاز کشـور وارداتی است. بنابراین نوسان نرخ ارز و به خصوص دلار روی قیمت تمام‌شده آن برای مصرف‌کننده تعیین‌کننده خواهد بود. اما یکی از دلایلی که کارشناسان این بازار برای افزایش قیمت حبوبات در ماه‌های اخیر اعلام می‌کنند کاهش واردات انواع تاثیرگذار آنها شامـــل عدس، لپه و همچنین انواع لوبیا بوده است. از سوی دیگر خشکسالی و کم‌آبی تاثیر خود را روی کاهش سطح زیـــر کشت مــحصولات گروه حبوبات گذاشته است. بر این اساس اعلام شده سطح زیر کشت این محصولات در بسیاری از استان‌ها به‌خصوص کرمانشاه، زنجان و کهگیلویه و بویراحمد بسیار پایین آمده و در وضعیت عرضه آنها در بازار اختلال به‌وجود آمده است.

  احتکار و افزایش قیمت

هر ساله به دلایل مختلف مصرف حبوبات در اواسط پاییز افزایش پیدا می‌کند و واردکنندگان حبوبات از الان حجمی ‌از محصولات وارداتی خود را در انبار‌ها دپو کرده‌اند تا در آن زمان به بازار عرضه کنند، چراکه احتمال کمبود و افــزایش مجدد قیمت در پاییز وجود دارد. بنابراین همین موضوع نیز در طول ماه‌های آینده یکی از دلایل افزایش قیمت این کالا خواهد بود.
انتهای خبر//ح.ع
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

سیاسی بازی
یک داستان
آخرین اخبار
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی