تاریخ انتشار: ۱۴:۲۶ - ۲۸ آبان ۱۴۰۰ - 2021 November 19
کد خبر: ۲۰۲۸۷
در جمهوری اسلامی ایران هم آقایان بالای 18 سال موظف به انجام خدمت سربازی هستند، اما در همین قانون استثنائات و شرایطی برای انواع معافیت ها و کسری خدمت در نظر گرفته شده است. یکی از موارد که در قانون به آن اشاره شده است، معافیت سربازی برای متاهلین است.

به گزارش تلنگر، در قانون نظام وظیفه، معافیت سربازی برای متاهلین در نظر گرفته نشده است؛ اما آنها می توانند از تسهیلات بسیاری همچون کسری خدمت یا مرخصی بیشتر، حقوق و محل خدمت نزدیکتر استفاده کنند. باید این موضوع را در نظر گرفت که با وجود اینکه در قانون برای متاهلین، معافیت از خدمت سربازی در نظر گرفته نشده است اما راه های بسیار دیگری برای معافیت از سربازی وجود دارد که 3 مورد از رایج ترین آنها به شرح زیر است:

معافیت پزشکی

در صورتی که فرد مشمول یکی از بیماری های موجود در لیست بیماری های مربوط به معافیت پزشکی را داشته باشد، می تواند از این قانون برای معافیت از خدمت سربازی استفاده کند. بر طبق این قانون، در صورتی که فردی دچار بیماری های عمومی مانند اضافه وزن یا کوتاه قامتی، بیماری های قلبی و عروقی و موارد دیگر باشد، می تواند از انجام خدمت سربازی معاف شود. معافیت پزشکی اعصاب و روان، چشم و گوش از جمله این معافیت ها هستند.

معافیت تحصیلی

معافیت تحصیلی از معافیت های موقت محسوب می شود و افراد می توانند تا پایان زمان تحصیل خود از آن استفاده کنند.

معافیت کفالت

معافیت کفالت حالت های مختلفی همچون کفالت پدر بیمار بالای 70 سال، مادر مطلقه و فرد معلول در خانواده دارد که می توان به عنوان راهی ساده برای معافیت از خدمت سربازی آن را در نظر گرفت.

معافیت سربازی برای متاهلین دارای فرزند

در قانون نظام وظیفه هیچ نوع معافیتی برای مشمولان دارای 3 فرزند در نظر گرفته نشده است و این افراد می توانند از کسری خدمت در این زمینه استفاده کنند.

تسهیلات سربازی برای متاهلین

 تسهیلاتی که برای سربازان متاهل در نظر گرفته شده است، می تواند نگرانی های مشمولان متاهل را کاهش دهد. به عنوان مثال استفاده از تسهیلات مرخصی، نیمی از روزهای هفته را برای انجام شغل های دیگر و کسب درآمد، خالی می کند، تا آنها در امرار معاش خانواده خود دچار مشکل نشوند. همچنین حقوق بیشتری که برای سربازان متاهل در نظر گرفته می شود، آنان را در گذراندن زندگیشان، یاری کند.

کسری خدمت، میزان حقوق و مرخصی بیشتر از جمله تسهیلاتی است که در اینجا به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

کسری خدمت سربازی

براساس قانون نظام وظیفه، متاهلین دارای فرزند؛ می توانند از کسری خدمت استفاده کنند. شرایط این نوع از کسری خدمت به این صورت است که متاهلین می توانند به ازای هر فرزند، از سه ماه کسری خدمت استفاده کنند. همچنین غیبت در این افراد تاثیری بر میزان کسری نخواهد داشت و مشمولین با غیبت هم می توانند از این کسری استفاده کنند.

میزان حقوق سربازان متاهل

تفاوت حقوق دریافتی سربازان مجرد و متاهل در این است که برای مشمولین متاهل، مانند کارمندان نیروهای مسلح، حق همسر و اولاد در نظر گرفته می شود و این میزان به حقوق این سربازان اضافه می شود.

محل خدمت سربازی

طول دوره سربازی طولانی و دو ساله می باشد و نزدیک بودن محل خدمت به محل زندگی می تواند کمک بسیار بزرگی برای مشمولین متاهل باشد. بر طبق این قانون سرباز متاهل باید در نزدیکترین مکان ممکن به محل سکونت خود، مشغول به انجام خدمت سربازی شود.

سربازانی که پس از اعزام به خدمت، ازدواج می کنند هم می توانند با ارائه مدارک ازدواج، در حین خدمت، انتقالی بگیرند. این موضوع در خصوص فرزنددار شدن در حین خدمت هم صدق می کند و افراد می توانند با ارائه مدارک فرزند خود، در زمان خدمت از تسهیلات موجود استفاده کنند.

میزان مرخصی سربازان متاهل

میزان مرخصی بیشتر، یکی از این تسهیلات است. مرخصی این افراد حدودا 10 روز از سایر سربازان بیشتر است. این مرخصی در مناطق با آب و هوای بد درجه 2، 16 روز ، در آب و هوای بد درجه 3، 18 روز و در مناطق با آب و هوای بد درجه 4، 24 روز می باشد.

شاید برایتان جذاب باشد:

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

سیاسی بازی
یک داستان
آخرین اخبار
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی